Umetnica Bojana Barltrop, koja je stekla reputaciju na beogradskoj i jugoslovenskoj sceni baveći se performansom i fotografijom pod imenom Bojana Komadina, predstavlja se od 26. maja u Galeriji-legatu Čolaković izložbom “The Great Chain of Being” (Veliki lanac postojanja) koja obuhvata radove iz svih perioda njene karijere, kao i obimnu dokumentaciju umetničkih aktivnosti.
Bojana Barltrop u najnovijoj seriji radova ponovo koristi polaroid, koji je upravo poslednjih godina doživeo veliki povratak na umetničku scenu. U tim radovima ona se, kroz ličnu i porodičnu istoriju, bavi i istorijom zemlje iz koje je odavno otišla i koje više nema, ali i kolektivnom sudbinom ljudi koji su živeli u njoj. To njenom radu daje univerzalnost i čini ga relevantnim za trenutak u kojem se nalazimo, saopštio je Muzej savremene umetnosti.
Prepoznatljiv tematski i koloristički uticaj klasičnog slikarstva, od baroka i manirizma do engleskih prerafaelita, prati čitav opus Bojane Barltrop, a kao osnovne teme u njenom radu izdvajaju se autoportret, mrtva priroda i floralni motivi.
Bojana Barltrop prisutna je na beogradkoj umetničkoj sceni još od sredine 70-ih godina 20. veka, kada se pojavio polaroid kao novi instant medij i brzo postao predmet interesovanja umetnika okupljenih oko Srećne galerije Studentskog kulturnog centra (Dragan Papić, Dragan Taubner, Ljubomir Šimunić, grupa Izgled i dr.). Iako je nekoliko puta izlagala radove u Srećnoj galeriji, rad Bojane Barltrop se ipak stilski i tematski razlikuje od autora te generacije. Bitna karakteristika njenog rada je originalan pristup mediju fotografije, naročito korišćenje polaroida koji je ostao konstanta njenog izraza tokom čitave karijere. Ona polaroid koristi kako bi na svojstven način ispričala najdraže uspomene, one koje se pričaju samo najbližim prijateljima, a koje posmatrača polako uvode u njenu intimu.
New York by Night, 1992-2007-2017, video
Sam naziv izložbe referiše na ideju o “velikom lancu postojanja”, koja potiče još iz starog veka, a koju je američki filozof Artur O. Lavdžoj opisao najpre u predavanjima koja je držao na Harvardu 1932. i 1933. godine, a zatim i u knjizi “Veliki lanac postojanja: Proučavanje istorije jedne ideje” (1936). Inasistirajući na “unutrašnjoj vrednosti raznolikosti”, Lavdžoj iznosi inspirativnu istoriju koncepcije univerzuma kao velikog lanca, povezanog unapred determinisanim stupnjevima. Svako od nas te stupnjeve prolazi u toku svog života.
Na sličan način, izložba u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića teži da oslika taj poseban univerzum Bojane Barltrop, sa svim stupnjevima u životnom lancu.
Tokyo by night, 1990-2007-2017, video
Rođena 1949. godine u Skoplju, Bojana Barltrop diplomirala je i magistrirala na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu, na odseku za grafiku knjige. U Kopenhagenu je pohađala specijalističke studije na Školi za umetnost i dizajn (Skolen for Brugkunst) i Kraljevskom koledžu za grafiku (Grafiske Hojskule), a doktorsku tezu je odbranila na Arhitektonskoj školi u Londonu. Tokom 80-ih godina 20. veka radila je kao urednik dizajn programa Galerije Sebastijan iz Dubrovnika.
Izlagala je samostalno u Galeriji Srećna nova umetnost u Beogradu (1979, 1982), njen rad je uvršten u izložbu “Fotografija kod Srba 1893-1989” u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (1991), u Muzeju primenjene umetnosti (1992), Kulturnom centaru Beograd (1992). Pored performasa i fotografije, Bojana Barltrop bavi se teorijskim radom, scenografijom i dizajnom. Za rad u oblasti dizajna dobila je veliki broj najznačajnijih nagrada u Jugoslaviji i inostranstvu, a već 20 godina živi i radi u Velikoj Britaniji.
U okviru izložbe u Legatu Čolaković, 27. maja u 13 sati biće održan razgovor sa Bojanom Barltrop i kustoskinjom Marinom Martić.
Izložba će biti otvorena do 3. jula.
(SEEcult.org)