Muzej savremene umetnosti u Beogradu organizuje 23. juna projekciju dokumentarnog filma “Vilijam Kentridž, pobede i jadi” reditelja Đovanija Troiloa (Giovanni Troilo), u okviru internacionalnog projekta simultanog prikazivanja filma širom sveta.
Projekcija će biti održana u 20 sati u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, a deo je globalne inicijative u okviru koje se taj umetnički dokumentarni film prikazuje između 15. maja i 4. jula u muzejima savremene umetnosti širom sveta.
Poznat po animacijama, crtežima i pozorišnim komadima, tokom poslednjih 12 godina, Kentridž je radio na delu “Pobede i jadi”, kolosalnom omažu istoriji Rima. Reč je o frizu dugačkom 550 metara postavljenom uz obalu reke Tibar, sačinjenom od slika visokih 90 metara. Rad predstavlja slavne trenutke, pobede i poraze tog grada - od ubistva Rema do Pazolinija, od Berninija do “Dolce Vita” i tekuće izbegličke krize.
Nasuprot rimskom Koloseumu, rad “Pobede i jadi” je efemerno umetničko delo predviđeno da fizički nestane kroz nekoliko godina. Kentridžove slike oblikovane su na belom kamenu rečne obale pomoću vodenog mlaza, što znači da će, čim organski razvoj i zagađenje ponovo potamne zidove, one zauvek nestati, ostavljajući Troilov film kao jedinu uspomenu na njih.
William Kentridge, Triumphs and Laments, 2016.
Opisano kao najveće delo savremene umetnosti ikada proizvedeno u Rimu, ostvarenje “Pobede i jadi” sastoji se od umetničkog filma u kojem su značenja, sugestije i jezici Kentridžovog rada prevedeni u drugi jezik, jezik kinematografske forme.
Sniman u periodu od dve godine, film prikazuje umetnikov studio u Johanesburgu i prati pripreme za zvanično predstavljanje dela. U njemu se istražuju veze koje spajaju “Pobede i jade” sa Kentridžovim osnovnim temama, kao što su odbijanje rasne diskriminacije i složeni odnos između krajolika i pamćenja.
Nastao u produkciji Andree Patijernoa (Patierno) i Beatriče Bulgari (Beatrice), u saradnji sa televizijskim kanalima Sky Arte HD, Rai Cinema i Lia Rumma, film je premijerno prikazan na Međunarodnom filmskom festivalu u Rimu.
Proces distribucije ovoga puta je upotpunjen malim revolucionarnim elementom: pored međunarodne distribucije i tradicionalnog prisustva na festivalima i televizijskim kanalima, film se prikazuje i u muzejima. Reditelj i producenti godinama su sarađivali sa najvećim umetnicima i galeristima u cilju stvaranja umetničkih filmova koji postaju “umetnička dela”. Revolucionarni proces omogućio je dublje razumevanje umetničkog rada, a sada je dostupan njegovoj suštinskoj publici u najposećenijim muzejima širom sveta.
Projekcije tog filma organizovane su u muzejima u Njujorku, Pekingu, Atini, Istanbulu, Dubaiju, Torontu, Lisabonu, Buenos Ajresu, Lionu, Talinu, Zagrebu, na Kanarskim ostrvima, u Izraelu, Australiji, Švajcarskoj, Italiji...
*Film “William Kentridge, Triumphs and Laments” nije distribuiran na srpsko tržište i nema zvaničan naziv na srpskom jeziku, pa je MSUB-ov predlog prevoda naziva filma “Vilijam Kentridž, pobede i jadi”.
(SEEcult.org)