Vesti

Posle Fabra, Lorenci zvezda Bitefa

25. septembar 2017.
SEEcult.org
Carstvo nebesko
Carstvo nebesko

Slovenački reditelj Jernej Lorenci, koji učestvuje na 51. Bitefu sa dve predstave – dramom “Biblija, prvi pokušaj” Slovenskog narodnog gledališča iz Ljubljane, i premijernom koprodukcijom Narodnog pozorišta i Bitef teatra “Carstvo nebesko”, najavio je taj beogradski projekat kao susret i istraživanje žive i dinamične mitologije na bazi srpske epske poezije.

“Ne volim pritisak i očekivanja pred premijeru. Svaka predstava je neka vrsta susreta, pa ako uđeš sa određenim pretpostavkama, možeš da izgubiš šansu da se tu nešto stvarno dogodi”, rekao je na konferenciji za novinare Lorenci, čija će predstava “Carstvo nebesko”, s podnaslovom “Epika Balkanika”, premijerno biti izvedena 26. septembra u Narodnom pozorištu u Beogradu i (drugim delom) u Bitef teatru.

Jedan od omiljenih reditelja publike Bitefa, na kojem je učestvovao sa slovenačkim predstavama “Poludela lokomotiva”, “Oluja” i “Ilijada”, Lorenci je upravo postao i jedan od šestoro ovogodišnjih dobitnika nagrade Pozorišna realnost, koja se dodeljuje umetnicima koji se trenutno smatraju najznačajnijim pozorišnim stvaraocima u Evropi, objavio je umetnički direktor i selektor Bitefa Ivan Medenica, koji je i član žirija Premio Europa.

Premio Europa dodeljuje i Gran pri za životno delo, koje je ovoga puta odlukom 15-članog internacionalnog žirija pripalo glumcima Džeremiju Ajronsu i Izabel Iper. Nagrade će biti uručene u decembru na svečanosti u Rimu.

Lorenci je zahvalio na čestitkama, a i na prisustvu velikog broja novinara, navodeći da se “u Sloveniji to ne događa, nažalost, nikad”.

Izvinjavajući se zbog toga što i glumci nisu došli na razgovor s medijima, jer još imaju koreografske probe, Lorenci je rekao da se radi "do poslednjeg trenutka”.

Napominjući da je pre dolaska u Beograd čuo razne priče o problemima za rad, o manjku discipline, ali da na osnovu svog iskustva može da kaže da to nije istina.

“Moj način rada je specifičan. Zahvaljujem svima na poverenju, jer u startu nismo imali tekst. Imali smo temu i tu predivnu riznicu pesama, a način je bio radioničarski. To znači da sam verovatno dosta maltretirao glumce, jer se tu stalno nešto tražilo, ali ne verujem u sistem da je s jedne strane glumac, a sa druge strane uloga, tekst, pa sad ja nešto režiram ovako ili onako. Ono što mene najviše zanima jeste susret, pa ako se tu dogodi nešto među nama, onda predstava raste zapravo sama iz sebe. Naravno da ja to organizujem kao reditelj, ali to mi je najbolja faza u radu, to istraživanje materijala, koje sve mogućnosti postoje, koji načini inscenacije i komunikacije”, izjavio je Lorenci, ocenjujući da je u tom smislu cela ekipa prošla izuzetan put.

Predstavu izvode beogradski glumci Olga Odanović, Nataša Ninković, Nada Šargin, Hana Selimović, Branko Jerinić, Bojan Žirović, Nikola Vujović, Milutin Milošević i Slaven Došlo.

U autorskom timu su gosti iz Slovenije dramaturg Matic Starina, scenograf Branko Hojnik, kostimografkinja Belinda Radulović, kompozitorka Karmina Šilec, koreograf i asistent reditelja Gregor Luštek.

“Za ovo malo vremena u Beogradu imam utisak, baš zbog tog načina rada i količine svega kroz šta smo prošli, da smo ušli u nešto. Imam osećaj da postoji neki smisao u toj našoj saradnji i našem susretu. Znam da sam ja dobio puno toga. I svakako zanimaju me reakcije publike, bez publike nema predstave”, poručio je Lorenci.

Što se tiče teme predstave, istakao je da je svaka mitologija dinamična, a da je “u nama neka potreba da je fiksiramo, što na najgori način radi i zloupotrebljava politika”.

“Svaka prava mitologija je beskrajno živa, počev od grčkih mitova, nije pitanje samo prošlosti, ona je i sada živa. Ja vam zavidim na tome što imate u Srbiji, nisam znao koliko kada sam u junu došao u Beograd. Mislim da su tu Indijci, pa vi, možda Kinezi. Zanima me taj međuprostor - mit, pa s druge strane istorija, pa i mitomanija. A postoji i neka, recimo, moja lična mitologija ili porodična. Svako od nas danas je stvaralac mitologije, učestvuje u tom procesu. To mi se čini da je suština – šta je sad istorija, šta je sad mit, otkud ta potreba za pričom, gde sam sad ja tu, kada se nešto u meni menja, kako ja sam sebe pumpam, pa kako nešto što se u mojoj prošlosti realno dogodilo pretvaram u priču, kako dodajem neke nove kolorature i širim tu priču. Svi smo mi deo tog istog procesa, više ili manje svesni. U tom smislu mitologija i epika predstavljaju nešto što je fenomenalno baš zbog toga što je živo i što nudi razne poglede, a ne da se fiksira samo jedan pogled. Jer jedan pogled nije istina. Lepota mitolgije je baš u izmicanju, menjanju, u tome što stalno traži od nas da je pokušavamo sagledati na neki novi i novi način”, rekao je Lorenci.

Prvi deo četvorosatne predstave igraće se na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta, a drugi u Bitef teatru.

Upravnik Narodnog pozorišta Dejan Savić izjavio je da je poslednjih sezona repertoar Drame tog teatra, sa umetničkim direktorom Željkom Hubačem, postao najbolji u Beogradu i Srbiji, hvaljen i u regionu, tako da je dolazak evropske zvezde kao što je Lorenci prirodna stvar.

Savić je ocenio da je “Carstvo nebesko” predstava koja ima bitefovski pečat, a istovremeno doliči Narodnom pozorištu, te će interesovati i ljubitelje tradicionalnijeg pristupa.

Direktor Bitef teatra Miloš Latinović izrazio je veliko zadovoljstvo zbog ovog projekta, rekavši da je još od “Poludele lokomotve” želeo da radi sa Lorencijem.

“Kada je došlo vreme za realizaciju naših razgovora, shvatio sam da Bitef teatru treba podrška, a Narodno pozorište je prihvatilo saradnju. Lorenci je došao spreman, znao je šta hoće i kako to hoće da uradi i sve zajedno imali smo jedan odličan proces”, izjavio je Latinović.

Hubač je rekao da je ta predstava na neki način kruna njegovog rada na čelu Drame Narodnog pozorišta.

“Lorenci je jedan od najautentičnijih reditelja na ovim prostorima. Ima čudesnu teatarsku energiju koja u glumcima probudi nešto što nisu ni znali da imaju u sebi”, rekao je Hubač.

Predstava “Carstvo nebesko” igraće se na Bitefu i 27. i 28. septembra, a potom je na redovnom repertoaru.

Publika 51. Bitefa ima priliku da pogleda 25. septembra u Narodnom pozorištu i predstavu "Biblija, prvi pokušaj" ljubljanskog SNG-a, koja je kolektivno delo kreativnog tima predvođenog Lorencijem, a kao polazište uzima međusobno veoma različite biblijske tekstove. Među njima su Pesma nad pesmama, Knjiga propovednikova, Knjiga proroka Jezekilja i Knjiga o Jovu. Svaki od tih tekstova bavi se nizom svojevrsnih pitanja i problema, i svaki na svoj način predstavlja izazov za postavljanje na scenu. Pesma nad pesmama se, zbog svog erotskog naboja, jasno izdvaja među odabranim tekstovima.

Program 51. Bitefa, koji se održava do 30. septembra pod sloganom “Epic Trip” (Epsko putovanje), obuhvata sedam predstava u glavnoj selekciji u ukupnom trajanju dužem od 40 sati, uključujući šestočasovnu “Kvizulu” (Quizoola!) britanske trupe Forsed Enterteinment, koja je izvedena kao prolog, te 24-casovni spektakl Jana Fabra "Olimp: U slavu tragedije" koji je održan tokom vikenda u Sava centru.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Foto (sa proba predstave Carstvo nebesko): Sonja Žugić

(SEEcult.org)

Tagovi