Mobilna književna rezidencija u Crnoj Gori okupila je početkom oktobra pisce i rok autore iz regiona na temu “Doživotna sloboda”, a nakon intenzivnog druženja, razgovora, neformalnih i javnih nastupa, ulazi u završnicu literarno-rokenrol hepeningom 8. oktobra u Budvi.
Intenzivirajući dijalog poezije, proze i rokenrola na temu doživotne slobode, u budvanskom kafeu Casper predstaviće se autori koji trenutno borave na rezidenciji u selu Čelobrdo iznad Svetog Stefana: Asja Bakić iz Zagreba i Đorđe Šćepović iz Podgorice, lider crnogorskog alt-rok benda Autogeni trening Dino Kapetanović, rok poeta i muzičar Nikola Vranjković, nekadašnji frontmen beogradskog benda Blockout, koji je nastavio uspešnu solo karijeru, te Nebojša Simeunović, lider rok benda Dža ili Bu iz Beograda. Gost večeri biće pesnik Braco Subotić, član sastava Vrpca i dua Beatz & Rhymes iz Podgorice.
Među učesnicima književne rezidencije u Čelobrdu, koju organizuju Zemunski mali umetnički centar – ZMUC iz Beograda i Za druga iz Petrovca, bili su proteklih dana i književnici Zvonko Karanović i Vladimir Jovanović iz Beograda, Faruk Šehić iz Sarajeva, Katarina Sarić iz Budve, te osnivač i tekstopisac splitskog hip-hop benda TBF Saša Antić.
Učesnici su se predstavili pozvanoj publici u ambijentu kuće na Čelobrdu, kao i u džez-klubu Evergreen u Kotoru, a održani su i javni intervjui u Otvorenom ateljeu budvanskih umetnika koje je vodio Đorđe Gregović, jedan od organizatora.
Mobilna književna rezidencija, Kotor
Tema “Doživotna sloboda”, zasnovana na tezi srpskih nadrealista s početka 20. veka da se o slobodi ne može diskutovati ako nije potpuna i neograničena, razmatrana je tokom diskusija kroz autorski pristup učesnika.
Prema navodima organizatora, polemisanje na temu doživotne slobode pokazalo je da se o slobodi pojedinca i zajednice može govoriti i sa filozofskim stavom, ali i otvoreno kroz lični kredo učesnika.
Suprotstaviti se konvencijama i ljudskim slabostima koje generišu neslobodu čoveka u savremenom društvu – bio je suštinski idiom promišljanja među autorima. Tročasovni književni maraton u konobi rezidencije u Čelobrdu, koji je privukao aktivnu publiku, predstavljao je suštinu okupljanja raznovrsnih autora.
Četvrta Mobilna književna rezidencija traje do 10. oktobra, a organizovana je uz podršku evropske mreže za književnosti i knjige Traduki
Reč je o nastavku međunarodnog projekta “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije” koji ZMUC realizuje od 2013. godine u saradnji sa Za drugom i Zeta centrom iz Tirane, u okviru kojeg je u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji učestvovalo vise od 80 umetnika, a održano je više od 40 prezentacija, izložbi i koncerata.
Projekat se ove godine realizuje kroz dva programa posvećena temi “Doživotna sloboda” - Godišnji odmor za umetnike i radnike u kulturi, koji je održan od 15. do 25. septembra, i četvrtu Mobilnu književnu rezidenciju u Crnoj Gori, koja će trajati do 10. oktobra na Čelobrdu.
Učesnici su, kao i prethodnih godina, objavljivali i priloge kraće forme preko bloga Mobilne književne rezidencije na portalu SEEcult.org
(SEEcult.org)