Grafit “Živila Oktobarska revolucija”, nastao u oslobođenoj Korčuli verovatno 1947. godine, ponovo se izvodi u Beogradu, u Centru za kulturnu dekontaminaciju. Reč je o izložbi Dalibora Martinisa “ŽIV_OKT_REV”, koja će biti otvorena 25. oktobra u CZKD, uz prateći filmski program dan kasnije.
“Dok se u jubilarnoj godini o Oktobarskoj revoluciji misli i govori uprkos istorijskom revizionizmu, kojim se legitimiše brisanje mogućnosti promene i pobune, koji u narativu ‘antitotalitarizma’ pokušava da zatre kritiku i smenu kapitalizma, mi biramo mesto neprekinute vatre Oktobarske revolucije: Jugoslaviju oslobođenu od fašizma”, navela je urednica likovnog programa CZKD-a Aleksandra Sekulić povodom Martinisove izlozzbe.
Martinis je u okviru ciklusa Data Recovery oporavljao memoriju u razgovorima sa samim sobom kroz vreme (Dalibor Martinis Talks to Dalibor Martinis), sa zvaničnom istorijom u vremenskoj i medijskoj dislokaciji (TV Dnevnik 04.09. 1974. i Proba TV Dnevnika), i sada rekonstrukcijom materijalnog traga istorije u prostoru i vremenu.
Materijalni trag izvodi se u njegovom, isto samo materijalnom, odsustvu: grafit je prekrečen na mestu na kojem je nastao, i sada se izvodi na osnovu dokumentacije i rekonstrukcije pojmova i komponenata.
Umetnik ima poziciju arheologa: analizira značenja elemenata događaja bez traga, oživljava ili osmišljava ta značenja u sadašnjosti. U skladu sa metodom svog ciklusa Data Recovery, koji se oslanja na konfiguraciju naspram konfabulacije, odnosno na savremeno izvođenje oporavljenih podataka, na akciju umesto interpretacije izvornog događaja; likovi partizana, elementi parole, performativnost ovog gesta partizanskog umetnika biće izvedeni, mišljeni i oživljeni radom Dalibora Martinisa u prostoru CZKD. Ovaj radni proces izložen je u svojoj laboratorijskoj realnosti, u naučnom (antropološkom, arheološkom) radu na otkrivanju značenja posle distance nastale velikim naporom da se materijalni tragovi ovog događaja, Revolucije, uklone, navela je Aleksandra Sekulić.
U okviru izlozzbe, 26. oktobra biće prikazan filmski program “Dalibor Martinis po Daliboru Martinisu” koji je, prema rečima umetnika, i pomno planiran i posve arbitraran.
“Siguran sam da bi neko (ili ja da sam u drugoj prilici) napravio drugi izbor iz mog gotovo 50-godišnjeg bavljenja umetnošću (a od toga i 40 godina videom, medijima, filmom…). Pokušao sam zahvatiti najranije video radove u kojima performativno jurišam na same granice medija, potom jednim filmom se prisetiti ciklusa radova Binarna serija (ostvarenog u raznim medijima) i, konačno, najviše vremena posvetiti ciklusu Data Recovery u kojem se bavim (takođe u mnogim radovima ostvarenim u različitim medijima) postupkom delimičnog povrata izgubljenih podataka iz memorije bez konteksta koji im je do gubitka davao pozitivni, informacijski, društveni ili drugi smisao. Povest je neprekinuti niz konfabulacija, spontana ili planska proizvodnja lažnih uspomena. Umesto opisa koji sadržaj smešta u istorijsko vreme i prostor želimo proizvesti ‘pojavu bez konteksta koja se u celosti podudara sa stvarnim zbivanjem’ (Wallace Stevens)”, naveo je Martinis.
Program obuhvata rane radove Martinisa “Open Reel” (1976) i “Manual” (1978), te rad iz Binarne serije “To America I Say” (2002) i radove iz serije Data Recovery “DM Talks to DM” (1978/2010), “U ime naroda” (2013), “Odessa/Stairs” (1925/2013), film “Proba vijesti od 4. 5. 1980” (2016) i “Film bez filma” (2017).
Izlozzba “ŽIV_OKT_REV” biće otvorena do 7. novembra.
(SEEcult.org)