Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) zatražila je ostavku gradske sekretarke za kulturu Beograda Ivone Jevtić i poništenje Konkursa za (su)finansiranje projekata u kulturi u 2018. godini, smatrajući da je sproveden na klijentelistički i netransparentan način, uz kršenje zakonom propisanih procedura, te van svoje suštinske ideje i cilja.
“Rezultati godišnjeg konkursa gradskog Sekretarijata za kulturu ukazuju na zloupotrebe koje nakon prošlogodišnjih malverzacija, opisanih u analizi koju smo predstavili javnosti, ne samo da nisu otkljonjene, već su produbljene i razrađene. Po Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja Asocijacija je od gradskog Sekretarijata za kulturu zatražila celokupnu konkursnu dokumentaciju za ovogodišnji konkurs, i po dobijanju materijala sprovešće detaljnu analizu konkursnih procedura o kojoj će obavestiti javnost i preduzeti dalje korake”, saopštio je Upravni odbor NKSS.
Sprovođenje ovogodišnjeg konkursnog ciklusa, kako je navedeno, budi osnovane sumnje u njegovu neregularnost i neusklađenost sa važećim propisima, a rezultati Konkursa drastično ugrožavaju rad vaninstitucionalnih aktera u kulturi, dovodeći u pitanje opstanak mnogih od njih i izazivajući opravdanu buru reakcija javnosti.
“Netransparentno odlučivanje, nepostojanje kriterijuma za donošenje odluka i skrivanje imena učesnika komisija, otvorilo je prostor za učešće tek osnovanih udruženja, onih koja nemaju nikakve veze sa kulturom, zatim za nesrazmerno visoke iznose koje odnose udruženja povezana sa istim licima i za sveukupunu zloupotrebu ovog konkursa kako bi se podobnim pojedincima i organizacijama obezbedila materijalna korist, a na uštrb javnog interesa u kulturi”, navela je NKSS.
Navodeći da javnosti do danas nisu poznata imena članova komisija ni za jednu oblast, kao ni procedure i kriterijumi izbora komisija, NKSS je ocenila i da je veoma diskutabilan način rada komisija za koji sumnja da nije u skladu sa vladinom Uredbom o kriterijumima, merilima i načinu izbora projekata u kulturi koji se finansiraju i sufinansiraju iz budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine, odnosno jedinica lokalne samouprave.
“Ako kao primer uzmimo član 4 Uredbe, koji govori o tome da će svaki član komisije posvetiti pažnju svakom projektu ponaosob, kao i da će odluka o svakom projektu biti pismeno obrazložena, jasno je da u slučaju onih oblasti sa više stotina pristiglih prijava, nije moguće čak ni pročitati kompletan tekst svake od njih. Nameće se pitanje da li su onda odluke donošene u skladu sa Uredbom, a ako nisu, na koji su način donošene i ko je sve u njihovom donošenju, pored članova komisija, učestvovao?”, navela je NKSS.
Prema navodima NKSS, već na prvi pogled i bez detaljne analize uočljivo je da su vaninstitucionalni akteri u kulturi, koji već dugi niz godina kreiraju širu kulturnu i umetničku scenu grada, u potpunosti ostavljeni bez podrške ili poniženi simboličnim iznosima, namenjenim za značajne programe.
“Na drugoj strani, očigledan je porast broja novoosnovanih i javnosti potpuno nepoznatih organizacija s registrovanim širokim spektrom delatnosti od socijalne zaštite, preko kulture do zaštite životne sredine, koja za potrebe konkursnih procedura prilagođavaju statute, menjaju usmerenja kreirajući projekte i programe o kojima ne postoje javno dostupne informacije, niti bilo kakav trag o prethodnom delovanju na osnovu kojih bi se moglo pretpostaviti da imaju kapacitet da odgovorno koriste javna sredstva. Ovo zabrinjava tim pre, što smo analizom rezultata Konkursa 2017. godine utvrdili sličan pristup, za koji tvrdimo da izigrava javni interes u raspodeli javnih sredstava”, navela je NKSS.
NKSS je pozvala stručnu javnost i organizacije koje deluju u kulturi da podrže i pridruže se njenim i zahtevima Srpskog PEN centra, kao i da iznesu svoje stavove o gradskoj kulturnoj politici koja “bez jasne definicije i strateškog opredeljenja podstiče razvoj nepotizma i klijentelističkog odnosa sa javnosti nepoznatim akterima, pritom sistemski ugrožavajući savremenu umetničku scenu i razvoj stvaralaštva”.
I Srpski PEN centar izrazio je energičan protest povodom rezultata Konkursa grada Beograda za podršku projektima u kulturi u 2018. godini i zatražio njegovo poništenje, odnosno hitno raspisivanje novog, na kojem bi odluke bile donete u transparentnoj proceduri i zasnovane isključivo na vrednosti i značaju podnetih projekata, što je u najboljem interesu savremene srpske kulture.
Grad Beograd objavio je 23. marta rezultate godišnjeg konkursa za (su)finansiranje projekata u kulturi za 2018. godinu koji pokazuju da su ponovo ostali bez podrške neki od ključnih aktera na kulturnoj i umetničkoj sceni, ili je svedena na ponižavajući nivo, dok su sredstva odobrena mnogim dosad nepoznatim udruženjima i PR agencijama.
(SEEcult.org)