Umetnička asocijacija ARTTERROR, koju čine Milica Lapčević i Vladimir Šojat, predstavlja se u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda izložbom “Fragmenti dualnosti” koja počiva na dubinskoj analizi i interpretaciji njihovog umetničko-partnerskog odnosa, specifičnih i pojedinačnih težnji, ali i na razmatranju savremenih društvenih i političkih tema sa ironijskom distancom.
Tokom tri decenije rada umetnička asocijacija ARTTERROR konstantno traga za različtim konceptualnim i kompozicionim rešenjima pokretnih slika.
Njihov višedecenijski opus, kako je naveo kustos Vladimir Bjeličić, može se posmatrati kao krajnje heterogena celina, ali ga treba pažljivo sagledati pre svega u odnosu na kontekst novotalasnog poleta, odnosno novih alternativnih kulturnih i životnih modela 80-ih godina 20. veka. Većina njihovih radova mogu se posmatrati kao poetsko-performativne zabeleške u funkciji ponašanja umetnika, njihovog promišljanja bitisanja ili konstituisanja životnog kreda i najzad uzajamnog odnosa.
Namera da se predstavi rad tog umetničkog dua, kako je naveo Bjeličić, počiva najpre na činjenici da nije temeljno obrađen u lokalnoj istoriji umetnosti. Međutim, kako izložba “Fragmenti dualnosti” teži ukidanju temporalnosti, a samim tim razgradnji termina retrospektive, odnosno hronološke obrade materijala nastalog u prethodnom periodu, može se posmatrati kao specifična instalacija ili in situ reakcija bazirana na kritičkoj autorefleksiji tog umetničkog dua.
Angel of Tomorrow, 1989.
Postupkom ponovne montaže, ARTTERROR nastoji ne samo da preispita kontekst nastanka, razvoj i specifičnost vlastitog video opusa u odnosu na rapidnu transformaciju tehnologije i percepciju umetničkog dela u digitalnoj eri, već odlazi korak dalje u ponovom pronalaženju vlastite umetničke prakse predstavljanjem potpuno novog rada.
Osim uvida u slojevitu produkciju ARTTERROR-a, izložba treba da predstavlja i aktivan diskurzivan prostor za razmenu iskustava video autora različitih generacija, ali i podsticaj za problematizovanje institucionalnog nemara u svetlu nepostojeće sistematizacije i muzealizacije video umetnosti.
Trinity RGB, 2008.
Asocijaciju ARTTERROR Film & video osnovali su 1989. godine umetnica Milica Lapčević i FTP montažer Vladimir Šojat.
Milica Lapčević, rođena u Beogradu, studirala je na Univerzitetu u Bergenu (istorija umetnosti) i Filološkom fakultetu u Beogradu (anglistika), a diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (odsek slikarstva). Postdiplomske studije je pohađala na Kongl. Konsthogskolan u Stokholmu. Od 1989. godine članica je ULUS-a i osnivač udruženja EKVIS. Radi kao urednik radijskih emisija iz kulture na Radiju Studio B od 2001. godine. Bavi se fotografijom, filmom, videom, instalacijama i proširenim medijima, likovnom kritikom, esejistikom i poezijom.
Vladimir Šojat, rođen u Zemunu, diplomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beograd (filmska i TV montaža), na kojem je pohađao i postdiplomske studije.
Član je UFUTVS i DOK Srbija. Osnivač je i udruženja EKVIS i producentske kuće Frakcija. Radio je kao montažer i član promo-tima na RTV B92 od 2001. godine. Bavi se teorijom i istorijom filma, kroz predavanja i eseje.
Milica Lapčević i Šojat predstavili su se u protekle tri decenije na velikom broju festivala i izložbi u zemlji i inostranstvu. Između ostalog, izlagali su u PS.1 The Kitchen (Njujork), Moderna muzeju (Stokholm), Centru “Žorž Pompidu” (Pariz), Bauhausu (Desau), WRO (Vroclav), Gradskoj galeriji (Ljubljana), Fylkingen (Stokholm), Stazione Leopolda (Firenca), Landmark (Bergen), Vue Leicester Square (London), Pasadena Museum od American Art (Pasadena), ICA (San Francisco)...
Retrospektive ARTTERROR produkcije održane su u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, kao i u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu.
Njihov video “Chromo-zones” ovenčan je nagradom Sphynx na festivalu “Videomedeja” u Novom Sadu, a slike i video radovi nalaze im se u kolekcijama u Briselu, Stokholmu i Malmeu, dok su pojedini video radovi otkupljeni od Heure exquise! Francuska i STV 2.
Kustos izložbe Vladimir Bjeličić (1983) aktivno se bavi likovnom kritikom, kustoskom i umetničkom praksom, autor je brojnih kritičnih članaka objavljenih u štampanim i digitalnim medijima, kao i u katalozima umetnika. Bjeličić je čest saradnik britanske umetnice Elly Clarke na projektu u nastajanju #SERGINA, koji se zasniva na istraživanju post-fizičkog rodnog identiteta i seksualnosti na internetu. Sa Senkom Latinović vodi post-kuratosku formaciju Vokalno kustoski sindrom. Celokupan njegov rad rotira se oko politika reprezentacije telesnosti u savremenoj umetnosti, posebno u oblasti videa i performansa.
Tokom trajanja izložbe biće organizovani prateći programi u vidu razgovora, kao i nedeljna kustoska vođenja.
Izložba u Podroomu biće otvorena do 5. maja.
(SEEcult.org)