Motovun film festival, koji u 21. izdanju nudi stotinu nezavisnih naslova iz celog sveta, otvoren je 24. jula uz duvačku muziku i omaž velikom prijatelju, prerano preminulom piscu i novinaru Predragu Luciću.
Duvački orkestar iz Svetog Lovreča, najstariji u Istri, izveo je montipajtonovski hit “Always Look on the Bright Side of Life”, kojim je pre nekoliko godina MFF otvorio Lucić. Tako je još jednom, bar simbolički, MFF otvorio veliki prijatelj tog festivala koji je preminuo u januaru u 54. godini.
Lucića se na otvaranju prisetio i direktor MFF-a Igor Mirković, koji je najavio program sa selektorkom Milenom Zajović i predsednikom Savetodavnog odbora MFF-a Majkom Daunijem (Mike Downey).
Na početku večeri prikazan je i kratki dokumentarni film Irene Vrkljan sa kadrovima pustih ulica Motovuna, snimljen pre 52 godine, a festivalski program zvanično je počeo poljskim filmom “Napad panike”, prvencem Pavela Maslone (Paweł Maślona) koji je jedan od stotinu ostvarenja koja će do 28. jula biti prikazana u motovunskim bioskopima i pod zvezdama.
Deo programa 21. MFF-a posvećen je ovogodišnjem gostu i jednom od najintrigantnijih reditelja današnjice, Rubenu Estlundu (Östlund), kome će biti uručena nagrada “Maverick Motovuna”. U čast Estlunda, u centru Motovuna oživljena je i instalacija “Kvadrat”, umetnički rad postavljen izvorno u Švedskoj, prema kojem je snimio istoimeni film za koji je dobio Zlatnu palmu u Kanu.
Snažan pečat 21. MFF-u dao je grad-partner Berlin, koji se predstavlja filmovima, muzičkim programom, performansima i izložbom “Zidovi i mostovi” trinaestoro autora iz Hrvatske i regiona s berlinskom adresom, koja je otvorena u galeriji Pet kula. Među njima su Lovro Artuković, Ivana Franke, Nina Kurtela, Boris Ivandić i Martina Mezak.
Iz Berlina, evropske tehno prestonice, dolaze i tri DJ-a, među kojima je i haus producent Ian Pooley. Publiku će zabavljati i domaće snage TBF i Krankšvester.
Festivalski program nastavlja se 25. jula razgovorima Netočno u podne sa ovogodišnjim dobitnicima počasnih nagrada MFF-a i umetnicima koji deluju u Berlinu. Prvi u nizu je dobitnik nagrade "50 godina", Mustafa Nadarević, glumačka legenda iza koje je više od 150 pozorišnih i više od 60 filmskih uloga. Istu nagradu dobio je i Rade Šerbedžija, a biće mu uručena tokom festivala.
Večernji program na Trgu otvara kratki film iz tzv. berlinskog programa “Kineski zid” rediteljke Aleksandre Odić, poreklom iz BIH, koja će ga sama i najaviti, a sledi napeta autobiografska drama “Ubiti Isusa” kolumbijske rediteljke Laure More, koja ispituje etičke aspekte osvete i granice razumevanja drugih.
U okviru pratećeg programa, slikar Lovro Artuković učestvovaće u vođenju po izložbi “Zidovi i mostovi”, a pritom i pojasniti šta sve nije stalo u film “LA nedovršeno”, koji je o njemu snimio Igor Mirković. Za muziku na motovunskom trgu u kasnim satima zadužen je DJ Ed2000 (Corin Arnold), pokretač najdugovečnije berlinske klupske večeri Dangerous Drums.
Iz Berlina dolazi i ovogodišnji festivalski žiri – filmski autori iz raznih zemalja koji trenutno žive i rade u nemačkoj prestonici (Sebastian Schipper, predsednik, Mark Reeder, Uli M Schueppel, Ana-Felicia Scutelnicu i Ognjen Sviličić).
Glavni takmičarski program 21. MFF-a nudi 19 filmova, među kojima su i “Styx” Volfganga Fišera (Wolfgang Fischer), tranzicijska priča o poljskoj konzervativnoj revoluciji “Bilo jednom u novembru” Andžeja Jakimovskog (Andrzej Jakimowski), seksualno eksplicitni “Slatki život” danske rediteljke Izabele Eklof (Isabella Eklöf), premijerno prikazan na Sandensu, “Leto” pritvorenog ruskog reditelja Kirila Serebrenikova o stvaranju rok scene u Sovjetskom Savezu, politički kontroverzan dokumentarac “Matangi/Maya/M.I.A.” o životu reperke M.I.A…
Motovun će premijerno prikazati i dugoočekivani dokumentarni film “Srbenka” Nebojše Slijepčevića, ovenčan međunarodnom nagradom Doc Alliance na 71. Kanskom festivalu, koji prati stvaranje istoimene predstave Olivera Frljića u Rijeci o ratnom ubistvu devojčice Aleksandre Zec. “Srbenka” se bavi temama nacionalizma i ksenofobije, posmatrajući uticaj hrvatskog društva i javnog diskursa na živote prvenstveno dece srpske nacionalnosti, koja su rođena u Hrvatskoj godinama nakon završetka Domovinskog rata.
Kao mali odmak od duhova prošlosti, najavljen je debitantski film rediteljke Barbare Vekarić “Aleksi”, hrvatsko-srpska koprodukcija sa Tihanom Lazović u glavnoj ulozi devojke koja ima sve, ali ne zna ko je i šta želi.
Prošle godine, na jubilarnom, 20. Motovunu trijumfovao je nemački film “Vestern” rediteljke Valeske Grisebach, osvojivši i glavnu nagradu Propeler, i nagradu žirija kritike FIPRESCI.
Festivalski sajt je motovunfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)