Beogradska umetnička radionica - BURA obeležava 18 godina postojanja multimedijalnim i interdisciplinarnim projektom “Inicijacija/buđenje promena” koji govori o različitim pokušajima i načinima uzdizanja sopstva i prelaženja sa jednog na drugi nivo svesti, znanja i energije, a biće predstavljen izložbom od 18. do 30 septembra u Maloj sali Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu.
Otvaranju izložbe prethodiće slikarski performans Gorana Stojčetovića u 18 sati, a završnica večeri biće scensko-muzički nastup “Butoh” Klaudije Šarić Marić i Gorana Orgea Nikolića.
Izložba uključuje slike, skulpture, fotografije, instalacije, projekcije filmova i video-radova. Tokom trajanja postavke biće upriličeni perfomansi i tribina, zakazana za 28. septembar, kada će publici biti deljen katalog kao materijalni artefakt rituala inicijacije.
Kako navode autori projekta, jedna od osnovnih uloga rituala je okupljanje i zajednički angažman neke socijalne grupe ili zajednice, čime pojedinci kroz interakciju ispunjavaju njene socijalne potrebe. U ritualu uopšteno, a pogotovo u ritualima inicijacije, na intimnom nivou individua se susreće sa samom sobom uodnošavajući se sa “onim drugima”, dok na transcedentalnoj ravni čovek putem obreda komunicira sa ili višim silama ili svojim izmenjenim JA. Sve navedeno čini ritual inspirativnim materijalom za umetničku interpretaciju i transformaciju.
Radmila Duda Ludošan
“Inicijacija/buđenje promena” bavi se promišljanjem duha vremena i sredine u kojoj se, na primer, punoletstvo proslavlja uz pompu, ali i problematizuje unutrašnje razloge čoveka koji smatra značajnim trenutak ulaženja u svet odraslih ili slavi primanje i prihvatanje u određeni krug ili socijalnu grupu. Projekat, takođe, istražuje i lične potrebe za stvaranjem novih i/ili redefinisanjem postojećih rituala i preispituje da li suština pojedinačnih i društvenih potreba za obredima i u današnje vreme ostaje ista. Ritual je i fizičko mesto prenošenja znanja ne samo verbalnom, već i na iskustvenom, iracionalnom, kao i telesnom nivou.
Valentina Savić
O tome će svojim delima svedočiti Viktor Kiš, Srđan Đile Marković, Koštana Banović (Holandija), Aleksandrija Ajduković, Milica Prelić, Jelena Bojanić, Goran Stojčetović, Radmila Duda Ludošan, Goran Orge Nikolić, Klaudija Šarić Marić, Danica Rakočević, Dušan Đorđević, Goran Tomašević, Valentina Savić, Dragana Nikoletić, Maja Ćirić, Tamara Antonović, Jelica Stojančić, Milica Ružičić i grupa njenih studenata sa Visoke škole likovnih i primenjenih umetnosti strukovnih studija.
Goran Tomašević
Budući da je fenomen inicijacije i sfera interesovanja nauke, organizatori najavljuju sagledavanje različitih aspekata ove pojave kroz obaćanje stručnjaka i umetnika u okviru tribine 28. septembra u 17.30 časova. Trenutak buđenja entiteta rasvetliće teoretičarka kulture i medija prof. dr Milena Dragičević Šešić, etnološkinja Jelena Marković, reditelj Nenad Todorović, filozof Aleksandar Zistakis, klinički psiholog i sociolog Zoran Protulipac...
Za 29. septembar u 12 časova ispod bočnog ulaza u Paviljon “Cvijeta Zuzorić” najavljen je performans vajarke Dragane Nikoletić sa gostom iznenađenja.
Dragana Nikoletić
BURA se od osnivanja 2000. godine aktivno bavi produkcijom, prezentacijom i promocijom savremene umetnosti i umetničkih događaja.
Među projektima koje izdvaja su “Anfas, profil, teme” (2001) u Studentskom kulturnom centru, “Na kraj sveta…kuća mala” (2004), u okviru međunarodne izložbe “Erasing” u Muzeju istorije Jugoslavije, kao i rezidencija/dvonedeljna umetnička kolonija “Pronađeni u prevodu” u Bujačiću kod Valjeva (2015/16), koje je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije. Akciju “La mur”, izvedenu u Zemunu (2006), pa preseljenu u Novi Sad, podržao je Sekretarijat za kulturu Beograda.
(SEEcult.org)