Vesti

Kulturna stanica Svilara u bivšoj fabrici

23. oktobar 2018.
SEEcult.org
Ana Brnabic
Ana Brnabic

Nekadašnja fabrika za bojenje svile u Novom Sadu postala je kulturna stanica “Svilara”, koju je svečano otvorila 23. oktobra predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, a opisana je kao “jedinstveni, samoodrživi centar kreativnosti” i primer za slične centre u gradovima širom zemlje.

Ana Brnabić je prisustvovala i prezentaciji projekta izgradnje kulturnog distrikta “Kineska”, koji se sprovodi u okviru programa Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture.
 
“Svilara” će, kako je saopšteno, imati četiri prostora za rad – društveni centar i kafe namenjen lokalnim nevladinim organizacijama i edukativnim aktivnostima, koncertnu salu za muzičko-scenske programe, studio za snimanje i veliki radni prostor za preduzetnike, pojedince i organizacije.

Prema rečima premijerke, “Svilara” je odličan primer saradnje privatnog i javnog sektora.

“Intenzivnim dijalogom sa privatnim sektorom stvorili smo prostor kao što je Svilara, koncept koji će u budućnosti biti samoodrživ i koji će svim građanima Novog Sada, ponajviše mladim umetniciima i studentima uvek biti na raspolaganju za razmenu ideja sa kolegama, razvoj kreativnosti i predstavljanje svog stvaralaštva javnosti. Želimo da podstaknemo otvaranje ovakvih centara u svim gradovima u Srbiji, jer ovo je zaista slika Srbije kakvu želimo da pošaljemo u svet. Kreativci i inovatori su naš najveći izvozni potencijal, oni su naša razvojna šansa za 21. vek”, rekla je Ana Brnabić, sa kojom su otvaranju “Svilare” i prezentaciji projekta kulturnog distrikta “Kineska” prisustvovali i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i direktor Fondacije “Novi Sad 2021” Nemanja Milenković.

Kulturni distrikt “Kineska” biće izgrađen na prostoru jedne od najstarijih industrijskih zona u Novom Sadu, koja datira još iz 1922. godine, a kako je saopšteno, sastojaće se od više objekata u kojima će biti smešteni ateljei, koncertni i izložbeni prostori, smeštaj za učesnike rezidencijalnih programa, radionice za stare zanate… S obzirom na to da se taj prostor nalazi na samoj obali Dunava, u blizini plaže Štrand i nedaleko od Univerziteta, očekuje se da će značajno doprineti i daljem turističkom i kulturnom razvoju Novog Sada i tog dela Srbije.

Ana Brnabić je izjavila da su “Kineska” i “Svilara” primeri nove platforme dobre prakse ožiljavanja napuštenih industrijskih oblasti zahvaljujući kreativnim industrijama. Takvi i slični projekti u skladu su i sa ciljevima platforme “Srbija stvara” (Serbia Creates), koju je osmislio Savet za kreativne industrije, kojim predsedava premijerka.

“Uz digitalizaciju i obrazovanje, kreativne industrije su svakako jedan od mojih prioriteta. Stvaramo nove vrednosti i nove prilike za umetnike, preduzetnike i inovatore u Srbiji. Pružamo mogućnost za razvoj kreativnosti i inovativnosti kod mladih i strateški pomažemo razvoj kreativnih industrija u našoj zemlji”, izjavila je Ana Brnabić, koja je inicirala u maju osnivanje Saveta za kreativne industrije radi daljeg razvoja tog sektora koji zapošljava više od 100.000 ljudi između 25 i 45 godina starosti i jedna je od najbrže rastućih grana domaće privrede.

Povodom svečanog otvaranja “Svilare”, u tom prostoru priređena je izložba “14/24 u Svilari” umetnice mlađe generacije Gale Čaki, koja je okupila 14 slikara iz celog sveta koji će se predstaviti publici i razmeniti iskustvo sa mladim kolegama. U prostoru “Svilare” publika će moći da vidi i instalacije austrijskog umetnika Gerharda Flekača, koji na različite načine istražuje svilu, smeštajući je kontekstualno u objekat bivše fabrike za bojenje svile.

Fondacija “Novi Sad 2021” implementira projekat “kulturnih stanica” do 2021. godine. Ranije ove godine otvoren je Eđšeg, kao i mobilna stanica "Karavan", a kako je najavio direktor Fondacije ''Novi Sad 2021" Nemanja Milenković, do 2021. godine treba da bude oformljeno ukupno šest kulturnih stanica. Neki od prostora biće revitalizovani, a neki u infrastrukturnom smislu izgrađeni od temelja.

U “Svilaru” je, kako je izjavio gradonačelnik Novog Sada, uloženo 62 miliona dinara bez PDV-a, od čega je 65 odsto sredstava obezbedila Vlada Srbije, a 35 odsto su izdvojile novosadske vlasti.

“Srećan sam što se ideje, koje smo prezentovali pre par godina i koje su posmatrane sa sumnjom, danas realizuju. Pre 44 godine neko je zatvorio ovu fabriku, a mi je sada otvaramo sa novim sadržajem i vrednošću, i ovako ujedinjeni, mnogo brže i lakše rešavamo stvari”, rekao je Vučević i zahvalio Vladi Srbije, kao i građanima almaškog kraja i Podbare, bez čije podrške, kako je ocenio, ne bi bilo uspeha.

Predsednik vojvođanske vlade Igor Mirović izjavio je da su Pokrajinska vlada, Grad Novi Sad, Fondacija “Novi Sad 2021” i RTV Vojvodina, postigli dogovor da se započne realizacija projekta adaptacije objekta Radija Novi Sad i Studija M u budući “muzej 20. veka”, kojim će upravljati Kulturni centar “Miloš Crnjanski”, a sadržaj će osmisliti Fondacija “Novi Sad 2021”.

(SEEcult.org)

Tagovi