Vesti

Poziv Ministarstvu kulture da zaštiti Narodno pozorište od Savića

31. oktobar 2018.
SEEcult.org
Narodno pozoriste
Narodno pozoriste

Umetnici i saradnici Drame Narodnog pozorišta u Beogradu, koji traže smenu upravnika Narodnog pozorišta Dejana Savića, pozvali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije da reaguje povodom stanja u tom teatru i spreči urušavanje te institucije u godini jubileja – 150 godina postojanja.

“Vaša je obaveza da nas zaštitite od sramote kojoj nas izlaže Dejan Savić. Vaša je obaveza da nam omogućite da nastavimo sa razvojem svojih već dokazanih umetničkih potencijala, koje su prepoznali i publika i kolege iz zemlje i regiona”, poručili su 31. oktobra u pismu Ministarstvu kulture i informisanja umetnici i saradnici Drame Narodnog pozorišta, koji su pre više od dve nedelje izrazili javni protest povodom smene v.d. direktora Drame Željka Hubača i zatražili smenu upravnika Savića.

Navodeći da se Upravni odbor NP na njihov zahtev proglasio nenadležnim za odgovor na šest od sedam izloženih razloga za smenu upravnika Savića, potpisnici pisma ukazali su i da je UO tom prilikom obrazložio svoju odluku o prenameni dela sredstava predviđenih za Dramu pozivajući se na Ministarstvo kulture.

Odlukom UO “o prenameni sredstava koja je imala za posledicu pomeranje predstave ‘Nečista krv’ sa 2018. na 2019. godinu” ugrožen je repertoar Drame u jubilarnoj sezoni, a doneta je, kako je naveo UO, na osnovu “dobijenog dopisa Ministarstva kulture i informisanja”, saopštili su umetnici i saradnici Drame, čijem se protestu, kako su istakli, pridružila značajna većina članova dramskog sektora, kao i brojni drugi zaposleni u Narodnom pozorištu.

“Iako je ministar kulture, gospodin (Vladan) Vukosavljević, javno izneo stav da prati situaciju u Narodnom pozorištu, da ima mehanizme da reaguje i da će blagovremeno reagovati, reakcija je izostala! I dok čekamo reakciju, Drama je ostala bez umetničkog direktora, uprava čiju smenu tražimo se ponaša kao da se ništa ne događa, Savić je privatizovao veb sajt teatra koristeći ga za obračun sa zaposlenima koji su u protestu, u ime Pozorišta svečano otvara Veliku scenu na kojoj nisu završeni predviđeni radovi, ignoriše niz značajnih problema koji su nastali i nastaju njihovim greškama u rukovođenju kuće (poput juče otkazanog, a u repertoaru za novembar najavljenog gostovanja predstave ‘Balkanski špijun’ na regionalnom festivalu u Brčkom) i time i dalje nanosi štetu nacionalnom teatru”, poručili su umetnici i saradnici Drame Narodnog pozorišta, koji su još 18. oktobra zatražili preispitivanje odluke o smeni v.d. direktora tog umetničkog sektora Željka Hubača, za šta su dobili podršku mnogobrojnih kolega iz zemlje i regiona. Ujedno, zatražili su smenu upravnika Dejana Savića, čije su ocene o navodnim političkim motivima osude Hubačeve smene odbačene kao lažne i pokušaj spinovanja javnosti.

“Način na koji je Željko Hubač smenjen je šamar ne samo njemu i njegovom kvalitetu na tom mestu, već svim umetnicima Narodnog pozorišta, kao i svim saradnicima koji su doprineli ostvarenju tih umetničkih vrednosti”, rekla je tada rediteljka Tatjana Mandić Rigonat na konferenciji za novinare u Medija centru na kojoj je pozdravljena u međuvremenu saopštena odluka novoimenovanog v.d. direktora Drame Juga Radivojevića da ne prihvati tu funkciju.

Savić je, međutim, ponovio ovih dana tvrdnje o “politizaciji i privatnim interesima” kao pozadini protesta, najavljujući istovremeno u intervjuu “Večernjim novostima” sastanak sa kolegama iz Drame u vezi sa izborom novog direktora.

Savićeve odgovore na pitanja umetnika i saradnika Drame okupljenih oko inicijative "Nije umetnički ćutati”, koja su u nadležnosti stručnih službi, Upravni odbor Narodnog pozorišta razmotrio je 31. oktobra, saopštivši da je “jednoglasno konstatovao da su ovim iscrpljene sve teme povodom aktuelne situacije u Narodnom pozorištu i da više neće odgovarati na pitanja” koja nisu u njegovoj nadležnosti.

Za 31. oktobar najavljeno je, inače, i svečano otvaranje Velike scene nakon početne faze rekonstrukcije, u okviru koje su, kako je saopštio Savić, završeni radovi na adaptaciji i popravci dela toaleta za publiku u holu partera, kao i na toaletima i tuš kabinama koje svakodnevno koriste članovi ansambla Baleta.

“Već tri meseca intenzivno traje druga faza rekonstrukcije Narodnog pozorišta sa strane ulica Vasine, Dositejeve i Braće Jugović u okviru koje je, između ostalog, predviđeno da se sa fasade uklone svi detalji skloni padu i da se na mestima gde nedostaju delovi izvrši potpuna reparacija, restauracija i konzervacija. U trećoj fazi rekonstrukcije planira se nastavak radova u sledećoj godini, a prema planu i programu rada za 2019. godinu, po dobijanju saglasnost za planirani budžet”, navedeno je u saopštenju koje je potpisao Savić.

“Kako je jubilarna, 150. godišnjica u toku, radujemo se realizaciji radova u zgradi pozorišta kako bi obezbedili bolje i sigurnije uslove za publiku i zaposlene, a takođe, učinili zgradu lepšom i sjajnijom čime bi naglasili značaj ovako velikog jubileja ne samo za nas, već i za kulturu uopšte”, naveo je Savić, ističući da su za sve to “Ministarstvo kulture i informisanja i Republika Srbija odobrili značajna sredstva u cilju unapređenja zaštite kulturne baštine”.

Jubilarnu, 150. sezonu Narodnog pozorišta na Velikoj sceni zvanično otvara 1. novembra takođe jubilarno izvođenje predstave “Gospođa ministarkaBranislava Nušića, u režiji Jagoša Markovića, čija je premijera bila 10. marta 2004. Do sada je igrana u zemlji i inostranstvu pred oko 80.000  gledalaca, a sledi joj 150. izvođenje na Velikoj sceni.

(SEEcult.org)

Tagovi