Vesti

Branka Parlić u Liverpulu

13. novembar 2018.
SEEcult.org
Branka Parlic
Branka Parlic

Pijanistkinja Branka Parlić održaće 19. i 20. novembra dva koncerta u Kepston teatru u Liverpulu, a najavljena je kao jedan od najboljih svetskih interpretatora muzike kompozitora minimalizma i post-minimalizma 20. i 21. veka.

Liverpulskoj publici predstaviće se 19. novembra koncertom “An Hour for Piano” na kojem će izvesti istoimeno delo Toma Džonsona (Johnson), a dan kasnije održaće koncert “Muzika i reči” sa delima Filipa Glasa (Philip Glass), jednog od pionira i najznačajnijih predstavnika minimalizma koga godinama istrajno interpretira i afirmiše.

Džonsonova (1939) dela najčesće su zasnovana na jednostavnim matematičkim i logičkim procesima, a među njima je i delo An Hour for Piano, nastalo 1971. godine na osnovu serije kratkih improvizacija koje je započeo nekoliko godina ranije dok je pohađao časove plesa na Njujorškom univerzitetu. Vremenom je te skice proširio, napisavši delo koje traje tačno jedan sat i izuzetno je zahtevnog ritma.

Branka Parlić, Sinagoga, Novi Sad, 2016, foto: Manja Holodkov

Koncert “Muzika i reči”, koji će Branka Parlić izvesti 20. novembra, čine Glasove kompozicije Dreaming Awake, Wichita Vortex Sutra i Etide 2, 6, 15, 16, 17 i 20.

Delo Dreaming Awake napisano je 2003. godine kao doprinos spiritualnoj, kulturnoj i humanitarnoj organizaciji Jewel Heart, okrenutoj drevnom učenju tibetanskog budizma kojem je i Glas duboko posvećen. Reč je o savremenom pogledu na klasičnu borbu sakralnog i profanog.

Branka Parlić je Dreamin Awake premijerno izvela u Srbiji u aprilu 2017. godine, povodom 80. rođendana Glasa.

Delo Wichita Vortex Sutra (1988) inspirisano je antiratnom poemom Alena Ginsberga (1926-1997), koju je zabeležio u vidu audio snimka dok je putovao 1966. godine autobusom po američkom Srednjem zapadu. Glas je komponovao muziku za Ginsbergovo izvođenje te poeme, koju će na koncertu Branke Parlić izvesti britanski glumac Li Barnit (Lee Burnitt).

Glasove Etide nastale su u njegovom nastojanju da unapredi sopstveno umeće sviranja klavira. Svih 20 Etida, koje je napisao između 1991. i 2012. godine, Branka Parlić premijerno je izvela u Srbiji 2015. godine sa pijanistkinjama Nadom Kolundžijom i Natašom Penezić na 20. Ring ring festivalu u Kolarčevoj zadužbini.

Kepston teatar je u najavi koncerata podsetio da je Branka Parlić posebno specijalizovana i za muziku francuskog kompozitora Erika Satija (Satie), te da ima nekoliko izdanja njegovih dela izvođenih na koncertima u Rojal festival holu u Londonu 2015. Takođe, 2016. godine organizovala je i učestvovala sa pijanistkinjom Natašom Penezić u prvom integralnom izvođenju Satijevog proto-minimalističkog dela Vexations u Danskoj.

Novosadska pijanistkinja Branka Parlić se još od sredine 80-ih posvećeno bavi novom muzikom 20. i 21. veka – minimalizmom i postminimalizmom, a posebno je zaslužna za upoznavanje ovdašnje publike sa stvaralaštvom Glasa, između ostalog i zahvaljujući albumu “Metamorphosis” (2006).

*Naslovna foto: Kolarac, Ring Ring, 2015. Danko Strahinić

(SEEcult.org)

Tagovi