Festival autorskog filma (FAF) predstavlja od 23. do 30. novembra u Beogradu dosad najobimniji program - više od 90 filmova, uključujući deset u konkurenciji za Gran pri “Aleksandar Saša Petrović”, te retrospektive francuskog reditelja Žaka Riveta i domaćeg autora Želimira Žilnika, dobitnika nagrade za životno delo.
Među 26 ostvarenja u Glavnom programu 24. FAF-a je i Žilnikov novi film “Najlepša zemlja na svetu” koji će, prema njegovoj želji, biti prikazan van konkurencije. Uz taj film o migrantima, u austrijskoj produkciji, organizatori FAF-a priredili su i retrospektivu tog cenjenog autora i, kako je istakao koselektor FAF-a Greg de Kjur, heroja evropskog alternativnog i nezavisnog filma, koji konstantno traži prava za sve koji su obespravljeni u ovom svetu. Zato je njegova retrospektiva i nazvana Žilnikova internacionala.
Uz uručenje nagrade Žilniku, program 24. FAF-a počinje 23. novembra u Kombank dvorani ovogodišnjim dobitnikom Zlatne palme u Kanu, filmom japanskog reditelja Hirokazua Kore-ede “Kradljivci”, koji je van konkurencije.
Van konkurencije su i filmovi “Suton” Lasla Nemeša, koji je dobio Gran pri žirija u Veneciji, zatim “Svi znaju” Ašgara Farhadija, kao i filmovi drugih zvezda velikih svetskih festivala.
U takmičarskom programu su uglavnom debitantski ili drugi filmovi odabranih reditelja, uz dva izuzetka, a to su "Ajka" Sergeja Dvorcevoja, čiji je film ‘Tulpan’ dobio Gran pri FAF-a 2009. godine, i "Ne zanima me da li ćemo se upisati u istoriju kao varvari" rumunskog reditelja Radua Žudea. U konkurenciji su i tri filma u srpskoj produkciji ili koprodukciji – “Teret” Ognjena Glavonića, “Ti imaš noć” Ivana Salatića i “Granice, kiše” Vlastimira Sudara i Nikole Mijovića.
Glavonićev “Teret”, o kojem se u Srbiji govorilo i pre nego što ga je bilo ko video, a u međuvremenu je osvojio niz priznanja na svetskim festivalima, premijerno će biti prikazan 24. novembra u Kombank dvorani. Domaćoj premijeri prisustvovaće i glavni glumac Leon Lučev, koji igra Vladu, vozača kamiona u vreme NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine prevozi nepoznat tovar. Dok prolazi kroz razorenu zemlju, okružen posledicama rata, pokušavajući da pronađe put, Vlada ne zna i ne želi da sazna šta je to što prevozi.
Prema rečima umetničkog direktora FAF-a Srđana Vučinića, filmove u konkurenciji povezuju priče sagledane iz drugačije perspektive.
“Mi ne pravimo neki određeni koncept selekcije. Naš glavni koncept je da to bude autorski film. Ipak, ove godine pojavila se zajednička crta, a to je da su priče sagledane iz drugačije perspektive. Bilo da prikazuju svet visoko tehnologiziranog društva kao što je Japan ili neki svet prošlosti kao što je Austrougarska u ‘Sutonu’, ovi filmovi to čine iz drugačijeg ugla, koji će vas možda iznenaditi. To je bilo presudno da izaberemo neke od filmova za Glavni program”, istakao je Vučinić na nedavnoj konferenciji za novinare, napominjući da se u takvu koncepciju uklapa i nagrada za životno delo Žilniku.
Glavni takmičarski program ocenjivaće reditelj Filip Grandrije (Philippe Grandrieux), Manfred Šmit (Schmidt) koji je dugo vodio MDM fond u Nemačkoj, te mladi srpski reditelj Ivan Ikić.
U kreiranju programa aktivno su učestvovali, kao i ranijih godina, članovi Saveta FAF-a reditelji Srdan Golubović, Stefan Arsenijević i Vladimir Perišić, koji je najavio uzbudljiv prateći program Bande a part, koji otvara 24. novembra u Domu omladine novi film veterana francuske kinematografije Žan Lika Godara (88) “Slikovnica”, a posle projekcije sa publikom će razgovarati Nikol Brenez (Nicole), teoretičarka koja je radila na tom filmu sa slavnim rediteljem, jednim od pokretača francuskog novog talasa.
Prema rečima Perišića, koji je i član Saveta FAF-a, njegova ideja još od osnivanja te selekcije bila je da to budu ostvarenja “na raskrsnici formalne i političke invencije”. Reč “o ideji filma koja ne postavlja jasnu granicu između onoga što je igrani i dokumentarni film”.
“Ove godine sam rešio da uvedemo i kratke filmove, tako da su, uz pomenute odrednice, i trajanja neformatirana”, izjavio je Perišić, skrećući pažnju i na film filipinskog reditelja Lava Dijaza “Sezona đavola” koji traje čak 234 minuta, kao i na film dokumentariste Frederika Vajsmana “Monrovija, Indijana”, sniman u delu Amerike iz kojeg dolazi američki predsednik Donald Tramp, te predstavlja neku vrstu dijagnoze tog društva koje glasa za njega. Posebno je izdvojio i kratki film Žan Mari Stroba “Ljudi sa jezera”, kao i film bez dijaloga “Plavo” Apičatponga Verasetakula. Tu je i srednjemetražni “Bragiuno” Klementa Kogitrea, dobitnika nagrade “Marsel Dišan”, te film Abdelatifa Kešiša “Sudbina, moja ljubav”.
Direktor FAF-a Igor Stanković najavio je ukupno više od 30 gostiju, među kojima je i značajno ime rumunske i evropske kinematografije, reditelj Kristi Puju.
Uz Želimira Žilnika, te domaće reditelje Ognjena Glavonića (Teret), Vlastimira Sudara (Granice, kiše), Sonju Đekić (Speleonaut)… najavljeni su i Vladimir Blaževski iz Makedonije, Ivan Salatić i Dušan Kasalica iz Crne Gore, hrvatski producent Oliver Sertić, reditelj Tomislav Đurinac iz Hrvatske, slovenački reditelj Peter Cerovšek…
Budžet FAF-a je nešto više od pet miliona dinara. “To je malo, ali preživećemo. Podržali su nas strani kulturni centri, na prvom mestu Francuski institut, kao i Filmski centar Srbije i Ministarstvo kulture i informisanja”, rekao je Stanković.
Glavna lokacija 24. FAF-a je Kombank dvorana, a biće održan i u Domu omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra Beograda, bioskopima “Fontana” i “Vlada Divljan”, Domu kulture Studentski grad, Art bioskopu u Kolarčevoj zadužbini i u Jugoslovenskoj kinoteci.
Prošle godine Gran pri “Aleksandar Saša Petrović" 23. FAF-a dobio je film “Felisite” francuskog reditelјa Alena Gomeša, za režiju je nagrađena rumunsko-srpska koprodukcija “Vojnici. Priča iz Ferentarija” Ivane Mladenović, a najhrabrijim filmom na Balkanu proglašen je “Kratki izlet” Igora Bezinovića iz Hrvatske, pobednik Pulskog filmskog festivala.
FAF je osnovan 1994. godine sa ciljem da domaćoj publici predstavi najbolja savremena dela sedme umetnosti. Ostvarenja koja se prikazuju drugačija su od većine filmova sa redovnog bioskopskog reperotoara - ne teže pukoj zabavi, već traganju za dubljom, istinitijom i kompleksnijom slikom današnjeg sveta i čoveka.
Festivalski sajt je faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)