Vesti

CoFestivalski pregled plesne scene

29. novembar 2018.
SEEcult.org
CoFestival
CoFestival

Međunarodni festival savremenog plesa CoFestival u Ljubljani, održan od 23. do 29. novembra na više lokacija, posebno je bio posvećen zagrebačkom umetničkom kolektivu BADco, a završen je na nekadašnji jugoslovenski drzavni praznik premijerom predstave Ane Vujanović i Marte Popivode iz Srbije “Nacionalno pomirenje: Predeli slobode” – koreografsko-filmske instalacije o ženskom antifašističkom pokretu za vreme Drugog svetskog rata u bivšoj Jugoslaviji.

Ana Vujanović i Marta Popivoda, koje poslednjih godina žive i rade u Berlinu, pružaju u toj novoj produkciji Slovenskog mladinskog gledališča političko putovanje kroz krajolike antifašističkog i komunističkog sećanja, koje je opisano u najavi i kao poetično, emotivno, osećajno i eksperimentalno, a istovremeno i konceptualno i racionalno fokusirano na problem brisanja tog sećanja iz današnjeg evropskog društva. Zasnovana na dokumentarnom tekstualnom materijalu, kao što su dnevnici partizanki iz Drugog svetskog rata i intervjui sa nekima od njih (Zora Konjajev, Sonja Vujanović, Zdenka Kidrič), predstava otvara šira pitanja povezana sa heroinama antifašizma, ženskim licem rata i odnosom sećanja i istorije.

Iz Srbije je na CoFestivalu, čiji su organizatori Kino Šiška i Nomad Dance Academy, učestvovala i Stanica – servis za savremeni ples dvema predstavama - “LumiMarka Milića i “KoreoerotikonMilića, Ane Dubljević i Darje Janošević.

Marko Milić, arhiva

Zagrebački kolektiv BADco, koji je bio u fokusu festivalskog programa, predstavio se instalacijom “Vremenske bombe”, koreografijom “Spore” i učešćem u diskurzivnom forumu “Odgovornost za viđeno”, koji je održan u Aksiomi u završnici CoFestivala.

Festival je otvoren predstavom “Opus” grčkog koreografa Christosa Papadopoulosa koja je najavljena i za 17. decembar u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu kao uvod u 16. Beogradski festival igre 2019.

Program CoFestivala bio je posvećen i američkoj koreografkinji Lucindi Childs, članici legendarnog kolektiva Judson Dance Theatre, a među učesnicima je bio i libanski scenski i vizuelni umetnik Rabih Mroué koji se predstavio sa Dance On Ensemble koreografskim delom “Slon”, te nemačka koreografkinja i vizuelna umetnica Anna Konjetzky i plesna umetnica, koreografkinja i pedagoškinja Gisella Müller.

Premijerno su izvedene i dve slovenačke predstave – plesna “SONGMale Kline i “Robot NaoDejana Srhoja o kompleksnom procesu tehnološkog razvoja robota.

Foto: Damir Žižić

CoFestival organizovan je, inače, kao vrhunac burne, nesigurne i iscrpljujuće godine za umetnike i kulturne radnike u Sloveniji koji su zajedničkim snagama započeli borbu za osnovne uslove rada i sprečavanje uništavanja lokalne kulturne i umetničke scene novom zakonodavnom politikom Ministarstva kulture uoči parlamentarnih izbora. Organizacije i samozaposleni kulturni radnici i umetnici, okupljeni u Asociaciju uspeli su da od političkih stranaka izdejstvuju jasne stavove o položaju kulture i umetnosti u društvu, a na osnovu toga i odgovarajuća obećanja postizborne vladajuće koalicije.

“Uoči ovogodišnjeg izdanja CoFestivala osećali smo se kao da smo se vratili sa prve linije fronta, na kojoj borba još traje”, naveli su organizatori CoFestivala, izražavajući ujedno ponos zbog akcija svih kolega iz kulture, umetnosti, nauke i obrazovanja koje su učestvovale u borbi za bolje uslove rada.

(SEEcult.org)

Tagovi