Kustoski kolektiv BLOK izrazio je protest zbog rezultata konkursa Ministarstva kulture Hrvatske za programe u kulturi u 2019. godini, ocenjujući da su pokazatelj nazadne politike, a umetnike i kulturne radnike, kao i lokalnu i međunarodnu publiku, pozvao je da takođe dignu glas i usprotive se rezanju budžeta.
Povodom rezultata Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Hrvatske za 2019. godinu, prema kojima je dobio podršku za dva od ukupno sedam prijavljenih projekata, BLOK je saopštio da su Ministarstvu kulture puna usta “interesa za Republiku Hrvatsku”, “osiguravanja uslova za razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva, te učestvovanja u kulturi”, a kao jedan od posebnih ciljeva u Strateškom planu 2019-2021. ističe se i “razvoj izvaninstitucionalne (nezavisne) kulture i vizuelne umetnosti”. Rezultati Poziva, međutim, ali i trenutna kulturna politika, guraju umetničko i kulturno polje unatrag - u smislu radnih uslova, ali i u smislu distanciranja od široke publike, naveo je BLOK.
“Ovogodišnje vrednovanje naših programskih prijedloga smatramo jasnim simptomom takve nazadne politike. Kao kolektiv BLOK delujemo u kontinuitetu od 2001, otkad neumorno razvijamo produkciju umetničkih radova u javnom i galerijskom prostoru, istraživačke i izdavačke projekte, paralelno s produkcijom znanja i diskursa o umetnosti u njenom društvenom kontekstu. Svi naši programi duboko su prožeti idejom demokratizacije umetničkog polja, kako u pristupu proizvodnji (kroz programe na hrvatskoj periferiji, rodno i klasno osvešćene programe), tako i u pristupu recepciji programa (programi u javnim prostorima, na gradskoj periferiji, a posebno edukativni programi). Iako delujemo u polju izvaninstitucionalne kulture, javne umetničke institucije smatramo svojima, redovno sarađujemo s njima, zalažemo se za njihove bolje uslove rada i javno se protivimo nametnutom 'neprijateljstvu' upućujući na njegov sistemski karakter. Od 2016. vodimo BAZU, prostor za produkciju savremene umetnosti, edukaciju i aktivizam, koji se u 3 godine profilirao kao vibrantna tačka, ne samo na kulturnoj mapi grada, već i kao prostor namenjen kvartu, Trešnjevci, i njegovim stanovnicima”, podsetio je BLOK, navodeći da je Ministarstvo kulture, međutim, odlučilo da prekine taj kontinuitet i razvoj.
BLOK je dobio podršku za svega dva od sedam predloženih programa, i to u iznosu koji je na najnižim granama od rezova 2007. godine – umanjenom za 75 odsto.
“Ta sredstva nisu dovoljna za nivo kvaliteta koji smo uspostavili: za dostojanstven angažman saradnika i za kvalitetnu produkciju i medijaciju koja će dosegnuti široke društvene slojeve. Ne pristajemo rezove Ministarstva prebacivati dalje, na snižavanje cene rada i na isključivanje publike. Stoga se odlučno protivimo odlukama Ministarstva i ukazujemo na njihove devastirujuće posledice: još manje umetničkih radova, još gori uslovi rada kulturnih radnika”, poručio je BLOK, protiveći se kulturnoj politici koja “gura u komercijalizaciju dok se javna sredstva dodeljuju bez javne objave ocena stručnih veća”.
“Znamo da u ovoj borbi nismo sami. Umetnice i kustosi, istraživačice i autori, fotografkinje i prevodioci, administatori i koordinatorke, pesnikinje i dramaturzi, svi ostali proizvođači i radnice koji se prepoznaju u ovom brutalnom rezanju, publiko, lokalna i međunarodna, studentkinje i srednjoškolci, pridružite nam se i dignite glas! Dosta je rezova!”, poručio je BLOK.
(SEEcult.org)