Baletska zvezda Vivijana Durante, koja se proslavila u londonskom Kraljevskom baletu, otvoriće 16. Beogradski festival igre (BFI) 24. marta u Sava centru, uoči nastupa Holandskog plesnog teatra.
Vivijana Durante (1967) smatra se jednom od najvažnijih balerina svoje generacije i jednom od najboljih interpretatorki klasičnog dramskog repertoara. Bila je primabalerina londonskog Kraljevskog baleta, Američkog baletskog teatra u Njujorku, Teatra milanske Skale i japanskog K-baleta.
Rođena u Rimu, gde je sa samo šest godina započela školovanje u Baletskoj školi pri rimskoj Operi, Vivijanu Durante je kao desetogodišnjakinju primetila balerina Galina Samsova i povela u Kraljevsku školu baleta u Londonu. Godinu dana kasnije, Vivijanina priča postala je inspiracija za televizijski dokumentarac “Samo želim da igram!”
Diplomirala je 1983. godine u Baletskoj školi, a odmah zatim, sa samo 17 godina, dobila angažman u Kraljevskom baletu u Londonu. U 19. godini već je promovisana u solistkinju, a kada je imala 21 godinu dobila je zvanje primabalerine. Ujedno, postala je do tada najmlađa primabalerina te kompanije, a godinu dana kasnije, 1990, i najmlađa umetnica koja je dobila nagradu Ballet Evening Standard.
Vivijana Durante je u londonskom Kraljevskom baletu igrala sve glavne uloge u baletima Keneta MekMilana.
Prema rečima kritike, bila je nedostižna u baletima “Manon”, “Romeo i Julija”, ”Majerling”, “Rekvijem”, “Glorija”, “Princ pagoda”, kao i u ulozi Anastazije u istoimenom baletu, za koju je nominovana za nagradu “Lorens Olivije”. Igrala je i u svim postavkama Frederika Aštona, naročito osvajajući publiku u baletima “Pepeljuga”, “Vragolanka”, “Rapsodija”, “Ondina”, “Mesec na selu”, “San letnje noći”, “Simfonijske varijacije”... U klasičnim delima, postavljala je sa neopisivom lakoćom nove tehničke i dramske standarde tumačeći glavne role u baletima “Labudovo jezero”, “Krcko Oraščić”, “Žizela”, “Uspavana lepotica”, “Bajadera”, “Don Kihot”, “Rajmonda”, “Dijana i Akteon”, “Silvija”...
Vivijana Durante je bila inspiracija za brojne koreografe. Posebno za nju kreirane su uloge u celovečernjim postavkama Vejna MekGregora i Amadea Amodija. Kao baletska zvezda, izvodila je često Balanšinov repertoar u produkciji Njujork Siti baleta. Neretko je snimala balete za televiziju, i bila na naslovnim stranicama časopisa Vogue, Elle, Cosmopolitan, Hello, Harpers Bazar… Pozirala je na fotografijama koje su pratile poznate kampanje Karla Lagerfelda i Valentina, a pojavljivala se i u reklamama za Gap i Tojotu.
Odnose sa Kraljevskim baletom zaoštrila je 1999. godine, kada je jedan nesporazum eskalirao u pravu medijsku oluju. Problem je nastao u odnosima dve tadašnje primabalerine, nakon čega je Vivijana Durante, kao jedna od najvećih zvezda britanskog baleta, spektakularno napustila trupu i pridružila se Američkom baletskom teatru u Njujorku, kao primabalerina. Ugovor sa njujorškom trupom joj je dozvoljavao da mnogo više gostuje, pa je tako otpočela seriju nastupa sa Baletom milanske Skale, Baletom u Tokiju i Baletom drezdenske Opere. Od 2003. do 2012. godine bila je primabalerina japanskog K-baleta, koji je osnovao njen kolega iz londonskog Kraljevskog baleta, Tecuja Kumakava. Gostujući, izvodila je sva Balanšinova dela, ali i balete Rudolfa Nurejeva, Rolana Petija, Uve Šolca…
Danas je Vivijana Durante pokroviteljka škole Hamond i Novog engleskog baletskog pozorišta, a 2011. i 2016. godine je bila član žirija međunarodnog baletskog takmičenja u Lozani, gde je i sama (1984) ponela zlatnu medalju. Ujedno, 2016. godine diplomirala je u oblasti baletske pedagogije na Kraljevskoj baletskoj akademiji u Londonu, a iste godine se vratila se i u Kraljevski balet kao pedagog.
Kritičari su uvek isticali njenu kombinaciju besprekorne tehničke veštine i glumačkih sposobnosti, opisujući je kao mešavinu latinske strasti i britanske hladnoće. Njene interpretacije u baletima “Anastazija” i “Manon” (sa ruskim igračem Irekom Muhamedovim) označene su kao jedne od najboljih. Independent ju je nazvao “neprevaziđenom glumicom”, Dejli telegraf “jednom od najvećih svetskih igračica”, a Mejl on sandej “budućnošću igre u Britaniji”.
Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, od kojih su najvažnije Prix de Lausanne (1984), Time Out nagrada (1989), Evening Standard nagrada (1989), Premio Positano (1991), nominacija za nagradu “Lorens Olivije” (1997)… Bila je igračica godine u Britaniji, Italiji, Čileu, Japanu…
Vivijana Durante je udata za britanskog književnika i novinara Najdžela Klifa sa kojim ima sine, a žive u Londonu.
Beogradski festival igre predstaviće u 16. izdanju, pod sloganom “Emocije”, 16 međunarodno priznatih trupa iz 11 zemalja, koje će nastupiti od 22. marta do 12. aprila u Beogradu, Novom Sadu i Vršcu.
Na svečanom otvaranju 16. BFI-ja u Sava centru Holandski teatar igre iz Haga izvešće dela Pola Lajtfuta, Sol Leon i Marka Gekea.
Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)