Vesti

12. Subversive - Evropa na rubu

11. april 2019.
SEEcult.org
12. Subversive festival
12. Subversive festival

Problematična budućnost Evrope tema je 12. Subversive festivala u Zagrebu, koji će biti održan od 5. do 18. maja, a ugostiće više od stotinu svetskih intelektualaca, umetnika, filmaskih autora i aktivista.

Ima li Evropa budućnost ili samo sledeće faze krize Evrope imaju budućnost – pitanje je na koje će pokušati da pruži odgovor 12. Subversive, koji obuhvata Subversive filmski festival, Subversive Forum, AlterEkonomski Forum, Balkanski Forum i radionički program Vizuelne konstrukcije političkog.

Nastanak Evrope kao federalne zajednice i njenu fatalnu budućnost francuski filozof Julien Benda promišlja kao “moralno pitanje”, a Miroslav Krleža 1933. godine u eseju Evropa danas kritičan je spram njene “bezglavosti”, te piše: “Od najmračnijih i ljudožderskih dana, o zvezdama, o bolestima, o životnim tajnama Evropa (po svoj prilici) nikad nije znala više nego što znade danas i znajući danas više no što je ikada znala, a sumnjajući sve što zna, Evropa danas ne znade što zna i pojma nema što hoće”. Danas, kako podsećaju organizatori, neposredno pred izbore za Evropski parlament, opet raspravljamo o krizi suverenosti i nedelotvornosti institucija Evropske unije u odnosu sa i prema jačanju oligarhijskih tendencija širom njenih članica. Evropa je opet, ili još uvek, na rubu.

Subversive festival biće održan na nekoliko lokacija uz takmičarski program za nagradu Wild Dreamer i prateći filmski program, kao i forumske programe.

Iz ovogodišnjih programa Subversive foruma, AlterEkonomskog foruma, Balkanskog foruma i interdisciplinarnih radionica Vizuelne konstrukcije političkog, kreiranih partnerskom sinergijom Multimedijalnog instituta (MaMa), Instituta za političku ekologiju (IPE), Centra za ženske studije, FundActiona i Guerrille, organizatori izdvajaju gostovanje trenutno najmarkantnijih francuskih filozofa i pisaca: Didiera Eribona (Povratak u Reims), Geoffroya de Lagasneria (Misliti u lošem svijetu) i Edouarda Louisa.

Michael Heinrich

Najavljen je i dolazak feminističkih autorki Tithi Bhattacharya (Feministički manifest za 99%), Sare Farris (In the Name of Women's Rights. The Rise of Femonationalism) i američke filozofkinje Jodi Dean.

Treći AlterEkonomski forum uz brojne goste iz regije, Evrope i Latinske Amerike, predstaviće Michaela Heinricha, profesora ekonomije i predstavnika tzv. novog nemačkog čitanja Karla Marksa, te Ričarda Bellofiora, profesora političke ekonomije sa Univerziteta u Bergamu koji će govoriti o globalnoj ekonomskoj krizi i krizi evropskog neomerkantilizma, te o usponu radikalne desnice u Italiji iz političko-ekonomske perspektive.

Istoričar i pisac Ishay Landa sa izraelskog univerziteta u Ra'anani održaće predavanje na temu totalitarizma kao “masovne histerije”, dok će teme političkog organizovanja i društvene mobilizacije obraditi Sandro Mezzadra, profesor postkolonijalnih studija i političke teorije na Univerzitetu u Bolonji.

U goste dolazi ponovo i filozof i publicista Boris Buden, koji živi i radi u Berlinu.

Filmski festivalski program, koji će biti održan od 5. do 12. maja, predstaviće više od 50 naslova u dokumentarnoj, igranoj i kratkometražnoj konkurenciji.

Jonas Mekas

Reč je o filmovima koji nas, kako su istakli organizatori, “posmatraju ravno u oči i koji ne zavise isključivo od jedne teritorije, jednog režima i zakona tržišta”. Osim takmičarskog, najavljenh je i bogat prateći filmski program, kojim će publika imati priliku da se podseti dvoje nezamenjivih filmskih ikonoklasta koji su nedavno preminuli - kralja njujorškog andergraunda Jonasa Mekasa i francuske kinematografske veteranke Agnes Varda.

Mekasu je posvećen ovogodišnji Omaž program, dok Retrospektiva donosi presek Vardine 60-godišnje karijere - od niza novotalasnih remek-dela do njenog poslednjeg autobiografskog dokumentarca “Varda od Agnes” (2019) koji je premijerno prikazan na Berlinalu, gde joj je uručena i nagrada za životno delo. U svom filmskom testamentu ta vizuelna pripovedačica i žestoka protivnica svakog institucionaliziranog načina razmišljanja vodi publiku na putovanje kroz svet sopstvenih nekonvencionalnih slika.

Anjes Varda

U saradnji s Muzejem savremene umetnosti, u sklopu stalnog programa Kinematografije otpora, biće predstavljen projekat Sabine Mikelić - višekanalna instalacija “Beyond the Choir”. Autorka naglašava da joj je “filmski kadar stvaran, poput života samog. Dopuštam mu življenje svog života, omogućavam mu probijanje njegovih okvira – izvan filma u život i iz života u film”.

Sabina Mikelić, instalacija Beyond the Choir

Na 12. Subversive festivalu biće održano i niz promocija knjiga domaćih i stranih autora, kao što su Didier Eribon, Geoffroy de Lagasnerie, Pavle Levi, Marguerite Duras i Jean-Luc Godard, Alain Badiou, Ana Peraica, Sara Farris, Tithi Bhattacharya

Na sve programe ulaz je besplatan.

(SEEcult.org)

Tagovi