Vesti

Nova polemika Aje Jung i Vukosavljevića

23. april 2019.
SEEcult.org
Aja Jung
Aja Jung

Beogradski festival igre (BFI) i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije ponovo su ušli u polemiku u vezi sa finansijskom podrškom, uz optužbe direktorke BFI Aje Jung da se ministar Vladan Vukosavljević trudi da uguši taj festival i njegov odgovor da su to laži i klevete.

Povodom izjave Aje Jung na konferenciji za novinare da su svi dosadašnji ministri kulture imali različite ciljeve, ambicije i prioritete, ali da se nijedan nije “toliko trudio da uguši” BFI kao Vukosavljević, ministar je saopštio da je direktorka BFI “u svom dobro poznatom maniru” na “neukusan način, izrekla laži” na njegov račun.

“Sa osobom takvog rečnika i stila, koja je često u otklonu od istine i činjenica, ne bih lično polemisao, ali pošto je javno prozivala ministra, obmanjujući javnost, dužan sam da joj odgovorim”, naveo je Vukosavljević u pisanoj izjavi, ukazujući da je BFI u poslednje dve godine (2017, 2018) na konkursu Ministarstva kulture i informisanja “dobijao sredstva u ukupnim  iznosima od po 11,5 miliona dinara”.

“Zvanične komisije Ministarstva kulture i informisanja, sastavljene od profesionalaca u svojoj oblasti, uvažavajući interese i potrebe razvoja domaće plesne scene i za sve konkursne zahteve nedovoljan budžet, BFI-ju dodeljivale su znatno niža sredstva, ali je Ministarstvo kulture i informisanja, imajući u vidu značaj festivala, iz skromnog diskrecionog fonda taj iznos bitno uvećavalo. Tako će biti i ove godine i gospođa Jung je s tim odlično upoznata”, naveo je Vukosavljević, dodajući da je BFI svake godine, “kao privatni projekat, od Ministarstva kulture i informisanja dobijao iznos od oko 100.000 evra”.

“Ako taj iznos, posebno povećan diskrecionim pravom ministra, predstavlja ‘gušenje Beogradskog festivala igre’ s moje strane, onda Jungova i ja ne koristimo sličnu logiku niti delimo isti društveni moral”, naveo je Vukosavljević i naglasio da je to veći iznos od iznosa koje od Ministarstva kulture i informisanja dobijaju veoma značajne manifestacije čiji su osnivači grad Beograd ili Republika Srbija, poput Bemusa, Festa, Sterijinog pozorja, Beogradskog džez festivala, ali i kulturološki važnih projekata poput Nišvila, Gitar arta i drugih.

Ukazujući da BFI finansiraju i gradski i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, i to takođe višemilionskim iznosima, Vukosavljević je naveo da je, kada se uz to dodaju i druge olakšice za BFI, kao što su popusti na iznajmljivanje sala državnih ustanova kulture, besplatan prevoz do Novog Sada i Vršca za učesnike i brojne druge goste - “jasno da država Srbija, a posebno Ministarstvo kulture i informisanja, veoma izdašno finansiraju jedan privatni i samim tim profitno orijentisani festival, inače veoma solidnog kvaliteta”.

Aja Jung je rekla dan ranije novinarima da Vukosavljević ignoriše BFI, iako je postao važan ne samo za Srbiju, već i za region i Evropu. Takođe, zamerila mu je što ignoriše i neke od najvažnijih autora savremene umetničke igre, koregrafe poput Naharina ili Godanija, pokazujući na taj način, kako je dodala, neverovatnu nezainteresovanost za evropske i svetske standarde u nekom tužnom nastojanju da udovolji čaršiji.

Aja Jung je ocenila i da bi trebalo izvršiti rangiranje festivala i posebno voditi računa o onima koji državi i gradu višestruko vraćaju uložena sredstva i doprinose njenom imidžu u svetu, nudeći vrhunski umetnički i turistički sadržaj.

Prema njenim rečima, kada bi se u Izraelu ansambl Batševa, koji je nastupio na nedavno završenom 16. BFI,  našao na istom konkursu sa nekim folklornim ansamblom ili manifestacijom, to bi bio skandal. Zato smatra da se ne može o svemu odlučivati u okvirima istog konkursa, niti se odlučivanje o sufinansiranju u oblasti umetničke igre, kako je dodala, može prepustiti ljudima koji nemaju ni dana formalnog obrazovanja u toj oblasti ili umetničkoj produkciji.

Prema rečima Aje Jung, domaća pozorišta su zahvaljujući nedavno završenom 16. BFI prihodovala gotovo sedam miliona dinara kroz zakup prostora ili deo prihoda od ulaznica.

BFI je, inače, na ovogodišnjem konkursu Ministarstva kulture i informisanja za oblast umetničke igre, čiji su rezultati nedavno objavljeni, dobio sufinansirajuća sredstva od dva miliona dinara, uz nesvakidašnje obrazloženje konkursne komisije koja mu je dala niz negativnih ocena.

“Projekat nije dovoljno usklađen sa opštim interesom u kulturi i ciljevima i prioritetima konkursa. Stepen uticaja projekta na kvalitet kulturnog života zajednice nije dovoljno širok. Projekat se u sturčnom i umetničkom smislu ne realizuje u korist srpskih plesnih umetnika. Kvalitet i sadržajna inovativnost projekta je previše razuđena, a festivalski program nema jasno definisan umetnički profil. Finansijski plan je razrađen, uključuje više izvora finansiranja ali nije ekonomičan i usklađen sa realnim budžetom koji je namenjen umetničkoj igri kao kulturnoj delatnosti u Srbiji”, ocenila je konkursna komisija, navodeći istovremeno da je podržala taj projekat “zbog izuzetno dobre saradnje sa međunarodnom plesnom zajednicom i jačanja kapaciteta plesnog auditorijuma”.

Konkursnu komisiju činili su Ivana Milovanović (predsednica), Bogdanka Đurić i Snežana Ađanski, a za 50 podržanih projekata (klasičan balet, narodna igra, savremena igra) ukupno je izdvojeno 25 miliona dinara.

Aja Jung i ministar kulture stupili su u oštru polemiku i 2017. godine, kada je direktorka BFI optužila Ministarstvo kulture i informisanja da nije ispunilo obećanje o pokroviteljstvu tog festivala, a oštro je reagovala i povodom informacija da je BFI slabije podržan na konkursu za sufinansiranje programa za 2017. godinu, ali da postoji način da se to ispravi ako ne kritikuje odluku komisije.

BFI podržavaju Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Grad Beograd, Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine, Grad Novi Sad, ambasade i kulturni centri zemalja učesnica, a već sedam godina i Delegacija EU u Srbiji. Glavni partner BFI-ja već 12 godina je kompanija Vip mobile.

Na konkursu Sekretarijata za kulturu Beograda za 2019. godinu, čiji su rezultati objavljeni 23. aprila, ali ponovo bez imena članova komisija i obrazloženja, BFI je podržan sa osam miliona dinara.

(SEEcult.org)

Tagovi