Teatar Mimart obeležava 35 godina postojanja manifestacijom “Algoritam 35” u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, na čijoj je neformalnoj sceni sredinom 80-ih to interdisciplinarno pozorište i počelo rad kao jedna od prvih alternativnih, vanistitucionalnih trupa u Beogradu i regionu.
Manifestacija “Algoritam 35”, koja će biti održana od 3. do 5. juna u SKC-u, osmišljena je “triptih istraživanja kroz prošlo, sadašnje i buduće vreme katarzičnih mesta vrednosne memorije istine” Teatra Mimart.
Program počinje “Vremenskom mašinom” - lavirintom sećanja kroz razne prostore SKC-a koji čini niz utisaka, uspomena i kostima ranijih radova, poslatih “korak unapred kroz nekonvencionalnu rutu”.
“Vremenska mašina”, kako je naveo Mimart, vodi kroz performanse i pokretne instalacije aktera, projekata koji su inicirali kreativne minijature nekadašnjih i sadašnjih saradnika tog teatra u proteklih 35 godina.
Za 4. jun u Velikoj sali SKC-a najavljen je performans “Zakopani zapisi” Milice Bezmarević, nastao pod mentorstvom prof. dr Snežane Arnautović Stjepanović sa Instituta za umetničku igru. Milica Bezmarević, dugogodišnja saradnica Mimarta, učestvovala je u sedam predstava i dvadesetak performansa tog teatra.
U Maloj sali, u kojoj će biti izloženi plakati predstava Teatra Mimart premijerno izvedenih u SKC-u, 4. juna biće održan razgovor na temu “Istrajavanje”, posvećen održivosti Teatra Mimart, kao primer mladima da oni koji rade, istražuju i rizikuju - i opstaju na sceni.
Za 5. jun u Velikoj sali najavljena je premijera plesne predstave “Algoritam sna” prema koncepciji i u koreorežiji Nele Antonović, koja kroz algoritme, šifre i kodovi kao ključeve za rešenja problematizuje odnos savremenog stvaraoca u odnosu na san, koji je važan za inspiraciju i sanjarenje kroz prošlo, sadašnje i buduće vreme. To je nadrealna priča o traganju za istinom - “oda čoveku koji voli, koji veruje i koji se nada”.
Mimart je počeo obeležavanje jubileja nedavnom izložbom “Mimartologija” u Blok galeriji na Novom Beogradu.
Foto: Lidija Antonović
Kao jedno od prvih alternativnih pozorišta na ovim prostorima, koje je 1984. godine osnovala Nela Antonović sa umetnicima u Beogradu, Teatar Mimart je kroz timski rad, visokoobrazovne, umetničke, organizacione i druge kapacitete realizovao do sada: 66 predstava, više od 500 performansa i uličnih projekata, te više od 300 otvorenih radionica za mlade, studente, plesače, glumce, građane, neafirmisane umetnike…
Foto: Lidija Antonović
Mimart je organizovao i festivale, predavanja, tematske razgovore, izložbe fotografija i artefakata. Takođe, učestvuje kao partner u mnogim interkulturalnim projektima u zemlji i inostranstvu. Ove godine tako učestvuje projektom “Ostrvska magija” kao partner Fondacije grada Plovdiva u okviru programa Evropske prestonice kulture.
**Intervju sa Nelom Antonović povodom 30 godina Teatra Mimart
(SEEcult.org)