Beogradski internacionalni teatarski festival - Bitef prikazaće od 17. do 26. septembra na više lokacija u Beogradu 12 predstava iz celog sveta, objedinjenih sloganom “Počnimo ljubav iz početka”, a prema rečima umetničkog direktora i selektora Ivana Medenice, pokušaće da pokaže da pozorište može da “pruži alternativu aktuelnim, dominantno opresivnim oblicima funkcionisanja društva”.
“Ovaj optimistični slogan pokazuje šta želimo da bude ishodište glavnog programa 53. Bitefa, da kroz pozorišne forme obnovimo one humanističke vrednosti na kojima bi zajednica i društvo trebalo da se zasnivaju – gledanje, dodirivanje, podrška, solidarnost, empatija, pa što da ne i ljubav”, izjavio je Medenica 26. juna na konferenciji za novinare u Skupštini Beograda.
Medenica je o takvom konceptu počeo da razmišlja pre godinu dana, kada se povodom objavljivanja koncepta 52. Bitefa pod sloganom “Svet bez ljudi”, pojavilo pitanje - zar pozorište ne treba da nam da i neku nadu, utehu. “Razmišljao sam kako bi Bitef mogao da pruži nadu, a da to ne bude naivni i neodgovorni optimizam na koji u surovom svetu u kom živom nemamo pravo”, izjavio je Medenica.
Tematskom linijom, 53. Bitef evidentira entropiju postojećih društvenih odnosa i pojavu raspada – od političke zajednice, do porodice i braka, dok je glavna umetnička linija imerzivno pozorište, u kojem gledaoci postaju učesnici.
Nadu na tematskom planu pruža nadu, na primer, Fasbinedrova drama o ljubavi starije žene i mladog imigranta, a vera da je zajednica moguća zasniva se i na izvođačkim formama odabranih produkcija. Tako predstave “Retke ptice” i “Pozvani” pokušavaju da u direktnom telesnom kontaktu stvaraju jednu vrstu odnosa koji u savremenom svetu počinjemo da gubimo - prva u kontaktu između izvođača, a druga između izvođača i publike, rekao je Medenica.
Foto: Nenad Šugić
Kako je već najavljeno na nedavnoj promociji 53. Bitefa u Briselu, na svečanom otvaranju, 18. septembra u Narodnom pozorištu, NTGent iz Belgije izvešće predstavu “Orest u Mosulu”, čiji je reditelj jedan od najprovokativnijih, najradikalnijih pozorišnih stvaralaca današnjice Milo Rau.
“Vrlo smo ponosni što imamo tu predstavu. Premijera je bila pre svega dva meseca i već je izdvojena kao jedan od događaja sezone”, izjavio je Medenica, ističući i da je 53. Bitef jedan od skupljih i ambicioznijih.
I na zatvaranju 53. Bitefa gostuju umetnici iz Belgije - trupa Ultima Vez iz Brisela izvešće predstavu fizičkog tetra “Pozvani”, u koreografiji Sepa Bajensa 25. i 26. septembra u prostoru koji će biti naknadno potvrđen.
Orest u Mosulu
Na programu su i predstave drugih evropskih zemalja, iz regiona i Srbije, ali i iz Brazila i Nigerije.
Jugoslovensko dramsko pozorište učestvuje nagrađivanom predstavom “Zašto je poludeo G. R?” Rajnera Vernera Fasbindera i Mihaela Fenglera, u režiji Bobe Jelčića.
Zagrebačko kazalište mladih i Montažstroj iz Zagreba prikazaće u Ateljeu 212 “Mladež bez Boga”, u režiji Boruta Šeparovića, a glavna tema je vršnjačko nasilje.
Čuveni nemački reditelj Tomas Ostermajer ponovo dolazi na Bitef - ovoga puta sa “Istorijom nasilja” Eduara Luija, u produkciji Šaubine am Leniner plac iz Berlina.
Kompanija Q iz Lagosa učestvuje prvi put, a predstaviće se koreografijom Kuduza Onikekua “Yuropa” na maloj sceni Narodnog pozorišta. Ova kamerna i dirljiva predstava bavi se pitanjem izbeglica, i to iz ugla žrtava migrantske krize.
Nagrađivana predstava “Tartif”, prema motivima Molijerove drame, u režiji Igora Vuka Torbice, nastala u koprodukciji NP Sombor i SNP-a iz Novog Sada, biće izvedena na velikoj sceni NP u Beogradu.
Kompanija Non nova iz Nanta prikazaće performans-instalaciju “Nemoralne priče – 1. Deo: Kuća majka” o građenju kuće od kartona, koja je zapravo antički hram. Režiju i dramaturgiju potpisuju Fia Menar i Žan-Lik Božol.
Le Maison Mère, foto: Jean-Luc Beaujault
Iz Brazila stiže predstava kompanije Anti Status Kvo “O mesu i betonu”, u koreografiji Lusiane Lare. I u toj predstavi učestvuje i publika, i to sa papirnim kesama na glavi, a deo projekta je i prethodno skupljanje đubreta iz Beograda.
SNG Drama iz Ljubljane izvešće političku melodramu Rajnera Vernera Fasbindera “Ali: Strah jede dušu”, u režiji Sebastijana Horvata.
Trupa “Vuk za čoveka” iz Lila, koja pripada pravcu novog cirkusa, prikazaće “Retke ptice”. Koncept potpisuju Aleksandar Frej, Arno Ferera, Mika Laforg, Sergi Pares, Frederi Vernije i Špela Vodeb.
U prologu 53. Bitefa, 17. septembra i zatim do kraja festivala, dva puta dnevno Rimini protokol iz Berlina vodiće publiku na turu “Beograd na daljinski” prema konceptu Štefana Kegija i Jorga Karenbauera. Tačna trasa tog specifičnog putovanja kroz grad biće tek utvrđena. Projekat je do sada izveden u više od 40 gradova.
Beograd na daljinski / Remote Erlangen, foto: Erich Malter
Grad Beograd i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije izdvojili su za 53. Bitef 40 miliona dinara, rekao je gradski sekretar za kulturu Ivan Karl, dodajući da je to dobar primer saradnje u podršci afirmisanju najkvalitetnijih vrednosti.
“Ovakav Bitef na najbolji način baštini tradiciju izvornog Bitefa koji su kreirali Mira Trailović i Jovan Ćirilov, stvarajući neku vrstu teatarskog svetionika čije svetlo dopire daleko”, rekao je Karl, koji je pohvale uputio i Odboru Bitefa na čijem je čelu od 2018. godine reditelj Jug Radivojević.
Direktor Bitefa i Bitef teatra Miloš Latinović zahvalio je na podršci Sekretarijatu za kulturu Beograda i Ministarstvu kulture i informisanje, kao i ambasadama Švajcarske i Nemačke, Gete institutu i Francuskom institutu, te I&F Grupi i drugim sponzorima.
Izvršna kreativna direktorka kompanije McCann u Beogradu Jana Savić Rastovac izjavila je da je zadovoljstvo podržati ovu legendarnu manifestaciju. McCann je u 12 zemalja u kojima posluje raspisao interni konkurs za plakat Bitefa - na temu raspada modernog sveta, a odabran je rad grafičke dizajnerke u agenciji McCann Skoplje Daniele Spasove, koja je istakla da joj je čast da na taj način bude deo jednog od najvećih i najavangardnijih pozorišnih festivala.
Bitef tim zahvalio je Vladanu Koraću koji je ustupio prava za korišćenje naziva numere Počnimo ljubav iz početka kao zvaničnog festivalskog slogana, autora Aleksandra Koraća, čiju je čuvenu pesmu otpevala Beti Đorđević.
Tartif, foto: Siniša Trifunović
Rezervacija ulaznica za sve predstave 53. Bitefa počeće 15. avgusta i trajati do 1. septembra, a ulaznice će biti u prodaji od 2. septembra.
Prošle godine, na 52. Bitefu, međunarodni žiri proglasio je najboljom predstavu “Zaostavština, komadi bez ljudi” Štefana Kegija i Dominika Ibera, navodeći da je ostao je pod snažnim utiskom angažovanog festivalskog programa posvećenog problemu globalnog porasta ekstremne desnice, koji je podsetio da “politički zadatak pozorišta danas možda nije da nas nauči ono što mi ne znamo, već da se suočimo sa osnovnim problemom zašto se ne bavimo onim što je tu pred našim očima”.
Specijalna nagrada “Jovan Ćirilov” ravnopravno je dodeljena instalaciji “Večna Rusija” berlinskog pozorišta HAU, u režiji Marine Davidove, i muzičkoj predstavi “Rekvijem za L.” Alena Platela, kojom je 52. Bitef završen u Sava centru, uz ovacije duboko dirnute publike tom nesvakidasnjom verzijom Mocartove nezavršene mise za mrtve. Publika je proglasila najboljom kritičku predstavu o urušenim vrednostima u Evropskoj uniji “Svita br. 3 'Evropa'” reditelja Žorisa Lakosta, kojom je 52. Bitef “Svet bez ljudi” svečano otvoren, uz poziv filozofa Srećka Horvata na povratak politike u pozorište kako bi doprinelo promeni stvarnosti.
Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)