Vesti

5. Parada Ponosa Srbije

27. jun 2019.
SEEcult.org
Ponos Srbije
Ponos Srbije

Jubilarna, peta parada “Ponos Srbije” biće održana 29. juna u Pionirskom parku u Beogradu pod sloganom “Borba još uvek traje – pridruži se!”, a uz zahteve nadležnima za unapređenje položaja LGBTI zajednice, biće i u znaku 50-godišnjice Stounvolske pobune u Njujorku.

Organizatori parade “Ponos Srbije”, koji će sa LGBTI osobama i njihovim prijateljima prošetati beogradskim ulicama, instisiraju na hitnom pravnom regulisanju istopolnih partnerstava, sistemskoj depatologizaciji trans identiteta i povećanju dostupnosti hormonske terapije, senzibilizaciji zaposlenih u javnim institucijama za rad sa LGBTI osobama i povećanju budžetskih davanja za rad LGBTI organizacija civilnog društva.

Imajući u vidu da LGBTI pokret ne stoji sam, već da delimo probleme i sa drugim grupama koje se prepoznaju kao manjinske i koje se suočavaju sa mnogobrojnim problemima, paradi “Ponos Srbije” su se prethodnih godina pridruživali i šetnju podržali: romska zajednica, žene sa iskustvom partnerskog i nasilja u porodici, osobe sa invaliditetom i osobe koje žive sa HIV-om i AIDS-om. Organizatori ove godine stoga skreću pažnju i na probleme sa kojima se suočavaju osobe koje žive sa autizmom, kao i njihove porodice, tako da će Prajd šetnju, između ostalog, otvoriti i jedan od roditelja autističnog deteta.

Prisustvo paradi “Ponos Srbije” najavio je i ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić koji je izjavio tim povodom da je Srbija država koja “neguje različitost i toleranciju i teži da obezbedi još bolje uslove za ostavrivanje prava svih grupa koje se smatraju manjinskim”.

Ružić je ocenio da je protekli period obeležen i rešavanjem određenih pitanja od značaja za lični status transrodnih osoba. “Izmenom propisa uveli smo mogućnost evidentiranja činjenice promene pola u matičnu knjige rođenih čime smo stvorili i pravni okvir da se rodna raznolikost prihvati i prizna, kao što je to slučaj u modernom evropskom društvu”, naveo je Ružić u saopstenju na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

Prema njegovom mišljenju, mnogo toga je urađeno, ali bi još mnogo toga trebalo uraditi.

Ružić je ocenio i da je vrlo plemenito što LGBT populacija organizovanjem pete parade “Ponos Srbije” ukazuje i na probleme drugih manjinskih zajednica. “Pozdravljam solidarnost i podršku koju LGBT populacija ovim činom pokazuje. To samo potvrđuje činjenicu da je Srbija svakim danom sve bolje, svesnije i tolerantnije društvo”, naveo je Ružić.

Povodom položaja LGBTI osoba, organizatori “Ponosa Srbije” podsećaju da je 1. januara ove godine stupio na snagu Pravilnik koji prati Zakon o matičnim knjigama koji omogućava promenu imena i oznake pola u ličnim dokumentima. To predstavlja ključnu zakonodavnu promenu za LGBTI zajednicu još od donošenja Zakona o zabrani diskriminacije, kada nije iskorišćena prilika da se trans osobe zaštite od diskriminatornog postupanja.

Takođe, u Beogradu je počeo da radi Drop-in centar za LGBTI osobe, koji pruža psihosocijalnu, pravnu i drugu pomoć osobama koje su imale iskustvo sa nasiljem, diskriminacijom ili im je potrebna podrška.

Posle dugog niza godina, kako ističu, konačno je doneta i prva presuda za krivično delo koje kao otežavajuću okolnost ima zločin iz mržnje prema LGBTI osobama.

Ocenjujući i da je značajno povećana vidljivost zajednice LGBTI osoba u prethodnih pet godina, “Ponos Srbije” posebno ističe jačanje kulturne kvir scene u Beogradu.

“Radujemo se napretku, ali, svesni da smo tek načeli polja gde je potrebno da usmeravamo naše napore, nastavljamo dalje. Borba još uvek traje – pridruži se!”, poručili su organizatori, koji će prajd protestnom šetnjom obeležiti i 50 godina od Stounvolske pobune koja važi za početak masovnog svetskog pokreta za prava LGBTI osoba.

Okupljanje učesnika parade “Ponos Srbije” je u 11 sati u Pionirskom parku.

(SEEcult.org)

Tagovi