Motovun film festival ulazi u završnicu posle ogromnog interesovanja za antifašistički film “Dnevnik Diane Budisavljević”, ali i za svetsku premijeru dokumentarca “Tusta” o pokojnom članu grupe KUD Idijoti, te gotovo osmočasovnog performansa Siniše Labrovića o populizmu i dodele nagrade “50 godina” snimatelju Živku Zalaru. Prethodni dan 22. MFF-a protekao je u znaku američkog reditelja Endrjua Budžalskog (Andrew Bujalski) i njegovog nekadašnjeg profesora, legendarnog Dušana Makavejeva.
Za film “Dnevnik Diane Budisavljević”, koji je trijumfovao na 66. Pulskom festivalu i izazvao ovih dana ogromno interesovanje i na 70. Dubrovačkim letnjim igrama, tražila se 26. jula u Motovunu karta više kao retko dosad, pogotovo kada je u pitanju domaći film. Publika je sa oduševljenjem pozdravila ekipu tog filma koji je prebačen u veći bioskopski prostor - Kino Trg, a na rasprodatoj projekciji gledaoci su sedeli i na podu, te na svakom raspoloživom kutku krcatog trga, netremice prateći to tužno i mučno svedočanstvo o najcrnjim vremenima Drugog svetskog rata.
Rediteljka Dana Budisavljević, nekadašnja članica motovunskog tima, oduševljena okupljenim mnoštvom, podsetila je da je u Motovunu počela kao prodavačica karata i voditeljka volontera, a deset godina kasnije je pobedila u Puli. “Stajati na ovoj pozornici moj je motovunski san”, izjavila je ona, saopštili su organizatori 22. MFF-a.
To je bio san i drugog člana motovunskog tima Andreja Korovljeva koji je upriličio dugoočekivanu svetsku premijeru svog dokumentarnog filma “Tusta” o prerano preminulom frontmenu KUD Idijota Branku Črncu Tusti (1955-2012).
Početak projekcije omela je velika oluja koja se nadvila nad motovunskim brdom, ali se, nakon smirivanja vremenske situacije i uz velike napore organizatora, entuzijastična publika vratila na Trg u istom broju, te u emotivnoj atmosferi, uprkos kiši, odgledala film.
"Pokazalo se ispravnim napraviti premijeru u Motovunu uz ovakvu izdržljivu publiku, a to je sigurno i ono što bi Tusta voleo", poručio je Korovljev, čiji će film biti prikazan i 27. jula, poslednjeg festivalskog dana.
Veliki doprinos hrvatskom filmu dao je i snimateljski doajen Živko Zalar, kome je pretposlednjeg festivalskog dana svečano uručena nagrada “50 godina” za pola veka delovanja iza kamere i saradnju sa svim najvažnijim hrvatskim i rediteljima iz bivše Jugoslavije, a posebno s pripadnicima tzv. Praške škole.
“Film je rešavanje problema i kao što ljudi vole rešavati križaljke, ja volim rešavati filmske probleme”, naveo je Zalar.
Živko Zalar - nagrada 50 godina
Performansom Siniše Labrovića nastavljen je i program Populizam za početnike, a provokativni umetnik, koji se poslednjih meseci iselio u Nemačku, gotovo osam sati ponavljao je na motovunskom trgu na engleskom jeziku rečenicu: "Činim to zbog vas, moj voljeni narode".
Publika je u prolazu bodrila ili provocirala Labrovića, a poneki su mu se pridružili u ponavljanju te populističke fraze.
Siniša Labrović
Pretposlednjeg dana 22. Motovuna dodeljene su i prve nagrade – za pobednika popularnog programa Motovunski kratki, čiji je selektor bio Korovljev, proglašen je iranski film “Tetovaža”, priča o devojci koja upada u ralje iranske birokratije nakon što joj pri obnovi vozačke dozvole primete tetovažu. Nagrađen je “hrabar i važan film o ženi koja postaje zatočenica apsurdnog sistema”, obrazložio je žiri.
Pošto je glavnu nagradu odneo neevropski film, nominaciju za Evropsku filmsku nagradu, čiji je partner od ove godine MFF, žiri je dodelio češkom filmu “Rekonstrukcija”, priči o tinejdžeru koji čeka suđenje u maloletničkom pritvoru zbog ubistva beskućnika. “Film nas istovremeno podstiče na simpatiju prema protagonisti, te nas ostavlja bez reči na kraju”, naveo je žiri, dodelivši posebno priznanje libansko-sirijskom filmu “Aziza”.
Kino Trg
Prethodni dan u Motovunu protekao je u znaku legendarnog reditelja Dušana Makavejeva i njegovog nekadašnjeg studenta na Harvardu u klasi 1977. godine - američkog reditelja Endrjua Budžalskog, počasnog gosta 22. MFF-a.
Budući da su svojevremeno studenti Makavejeva na oproštajnom druženju razbili jednu skulpturu i podelili delove kako bi se nekada u budućnosti ponovo okupili i tako je oživeli, glava skulpture, koju je sa sobom poneo Makavejev, uručena je Budžalskom uz pismo koju je poslala njegova supruga Bojana Makavejev iz Beograda, uz izraze zahvalnosti organizatorima MFF-a da jedan od festivalskih bioskopa dobije ime Kino MAK.
“Organizatori su mi rekli da ponesem deo skulpture sa sobom, ali nisam imao pojma zašto bi to trebalo da učinim. Kako god, doneo sam ga sa sobom i kada sam video da je Bojana poslala kratko pismo zahvale uz deo skulpture koji je Makavejev poneo sa sobom kući, bio sam zaista dirnut tim gestom. Bilo mi je jako drago da uopšte zna ko sam ja, a sam taj manir baš je onako istinski makavejevistički”, izjavio je Budžalski i istakao da je Makavejev bio “istinska kreativna sila koja je stvarala novu vrednost iz haosa i anarhije, potpuno suprotno današnjim pomalo rušilačkim trendovima iza kojih po pravilu ostaje samo praznina”.
Andrew Bujalski
Motovun festival je i počeo 23. jula odavanjem počasti velikom reditelju i prijatelju Makavejevu, a u slavu slobode umetničkog izražavanja, tradicionalna zdravica održana je bananama, kao vid podrške poljskoj umetnici Nataliji LL čiji je rad nedavno cenzurisan.
Poslednjeg festivalskog dana biće proglašeni pobednici, uz projekciju kanadskog hit filma “Žena moga brata”, a u Kinu Billy biće prikazan još jednom film “Tusta” za sve oni koji nisu mogli da prisustvuju svetskoj premijeri.
Na Trgu, koji je preimenovan u Checkpoint Karlovačko, najavljenom Jeboton ansamblu pridružiće se bend Saša 21, čiji je nastup prethodne večeri bio odložen zbog tehničkih problema uzrokovanih olujom.
Prošle godine, na 21. MFF-u, najboljim filmom proglašen je kolumbijski “Ubiti Isusa” rediteljke Laure More, a posebno priznanje dodeljeno je hrvatskom dokumentarcu “Srbenka” Nebojše Slijepčevića snimljenom tokom proba za potresnu predstavu “Aleksandra Zec” Olivera Frljića u Rijeci.
Festivalski sajt je motovunfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
*Foto: MFF
(SEEcult.org)