Evropska filmska akademija (EFA) objavila je izbor od 46 najboljih evropskih filmova preporučenih za nominacije za nagrade EFA za 2019. godinu, a među njima su i srpski film “Šavovi” Miroslava Terzića i makedonski “Bog postoji, ime mu je Petrunija” Teone Strugar Mitevske, za koje je scenario napisala Elma Tataragić. Takođe, u trci za nominacije za EFA je i nemačko-srpski film Angele Šanelek “Bio sam kod kuće, ali...”
Filmove iz 31 evropske države odabrala je šestočlana komisija članova uprave EFA i pozvanih stručnjaka (Giorgio Gosetti, Kathrin Kohlstedde, Paz Lazaro, Mary Nazari, Edvinas Pukšta i Agathe Valentin), a na osnovu njihovih predloga, 3.600 članova EFA glasaće za nominacije za nagrade koje će biti objavljene 9. novembra na Festivalu evropskog filma u Sevilji. Nagrade će biti urucene 7. decembra na 32. ceremoniji EFA u Berlinu.
Terzićev nagrađivani film “Šavovi” o aferi krađe beba iz beogradskih porodilišta, upravo prikazan i na 25. Sarajevo film festivalu u programu Open air, trijumfovao je već posle svetske premijere na 69. Berlinalu ranije ove godine, gde je osvojio nagradu za najbolji evropski film u programu Panorama (Europa Cinema Label) i drugu nagradu publike.
Snežana Bogdanović je na 47. Festu nagrađena za ulogu Ane - majke ukradene bebe Ane, a film kao celina poneo je i nagradu žirija FIPRESCI i nagradu “Nebojša Đukelić”. Potom je nastavio zapažen festivalski pohod po Srbiji, regionu i svetu, a uspešno je prikazivan i u domaćim bioskopima.
U “Šavovima” igraju i Jovana Stojiljković, Marko Baćović, Vesna Trivalić, Dragana Varagić, Pavle Čemerikić, Jelena Stupljanin, Ksenija Marinković, Rale Milenković, Rade Marković, Igor Benčina i Bojan Žirović.
Film “Šavovi” nastao je pod okriljem producenata Uliksa Fehmiua i Milene Trobozić Garfield (West End Production), u koprodukciji sa Nora Productions (Slovenija), Spiritus Movens (Hrvatska) i scca.Pro.ba (Bosna i Hercezovina), te uz podršku Filmskog centra Srbije, Slovenačkog filmskog centra, Hrvatskog audiovizuelnog centra (HAVC) i Fondacije za kinematografiju Sarajevo, kao i panevropskog filmskog fonda Eurimaž.
Priča scenaristkinje Elme Tataragić, zasnovana na istinitim događajima, bavi se temom novorođenih beba nestalih iz bolnica u Beogradu koje su - prema svedočenjima stotina roditelja, godinama proglašavane umrlim, a zapravo su prodavane na usvajanje. Scenario za film inspirisan je svedočenjem jedne od majki, krojačice iz Beograda, koja veruje da joj je dete oteto pre više od 20 godina. Ona je provela godine po sudovima i opštinama pokušavajući da dokaze svoju sumnju, i veruje da je konačno uspela da pronađe svog nestalog sina, mladića koji živi sa svojom novom porodicom u okolini Beograda.
Elma Tataragić, inače selektorka Takmičarskog programa igranog filma 25. SFF-a, scenaristkinja je i filmova “Snijeg” (2008), “When the Day Had no Name” (2017), kao i filma “Bog postoji, ime mu je Petrunija” (2019) Teone Strugar Mitevske, koji je takođe u trci za nominacije za EFA, a kao i “Šavovi”, premijerno je prikazan na 69. Berlinalu.
Film Teone Strugar Mitevske, koja je i koscenaristkinja tog kritičkog i duhovitog prikaza konzervativnog društva na Balkanu, koprodukcija je Severne Makedonije, Belgije, Slovenije, Francuske i Hrvatske, a priča je o devojci koja preuzima tradicionalno mušku ulogu – vađenje časnog krsta iz ledene vode, izazivajući bes crkve i policije, nasilne reakcije muških sugrađana, ali i osude svoje majke.
Kao i “Šavovi”, i “Petrunija” je zasnovana na istinitom događaju od pre nekoliko godina u Štipu, a na 69. Berlinalu taj film dobio je nagradu ekumenskog žirija i prodat za bioskopsku distribuciju u više od 30 zemalja.
Film Teone Strugar Mitevske, inače članice žirija Takmičarskog programa igranog filma na 25. SFF-u, imao je veliki uspeh i na festivalima u regionu, počev od 26. Palića, preko festivala u Puli i Motovunu, do nedavnog 33. Filmskog festivala Herceg Novi, na kojem je osvojio Gran pri. Jedan je od tri filma koja su izabrana u finale evropske nagrade LUX, što mu obezbeđuje prevođenje na sva 24 zvanična jezika Evropske unije i projekcije u više od 50 gradova i festivala širom 28 zemala-članica EU.
Među filmovima u trci za nominacije za nagrade EFA je i nemačko-srpska koprodukcija “Bio sam kod kuće, ali...” dobitnice Srebrnog medveda za režiju na 69. Berlinalu Angele Šanelek (Schanelec), priča o 13-godišnjem dečaku koji posle smrti oca nestaje bez traga i pojavljuje se posle nedelju dana, a niko ne zna gde je bio i šta ga ja navelo da ode od kuće.
Direktor fotografije u tom filmu, prikazanom na 47. Festu u Beogradu, je Ivan Marković, a jednu od uloga igra Dane Komljen, inače uspešan mladi reditelj.
Među filmovima u trci za nominacije za “evropskog Oskara” su i rumunski “Ne zanima me da li ćemo se upisati u istoriju kao varvari” (Radu Jude) i “Zviždači” (Corneliu Porumboiu), turski “Priča o tri sestre” (Emin Alper), islandski “Beli, beli dan” (Hlynur Pálmason), nemački “Sve je dobro” (Eva Trobisch) i “Gundermann” (Andreas Dresen), ruski “Beanpole” (Kantemir Balagov), francuski “Milošću božjom” (Francois Ozon), “Jadnici” (Ladj Ly) i “Sinonimi” (Navid Lapid), izraelski “Okovani” (Yaron Shani), poljski “Kler” (Wojciech Smarzowski) i “Gospodin Džons” (Agnieszka Holland), italijanski “Dafne” (Federico Bondi) i “Izdajnik” (Marco Bellocćio), holandski “Prljavi bog” (Sacha Polak), “High Life” (Claire Denis), “To mora biti raj” (Elia Suleiman), španski “Bol i slava” (Pedro Almodóvar), britanski “Žao nam je što smo vas propustili” (Kena Loać), “Favorit” (Yorgos Lanthimos) i “Juče” (Danny Boyle), belgijski “Mladi Ahmed” braće Darden…
(SEEcult.org)