Legendarna glumica Branka Veselinović i pisac Ranko Risojević dobitnici su nagrade za životno delo “Mali princ” 26. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, čije će 26. izdanje biti održano od 22. do 27. septembra, u organizaciji Otvorenog univerziteta.
Branka Veselinović, najstarija je srpska pozorišna, filmska i televizijska glumica i zvezda jugoslovenskog filma, koja u 101. godini života ima za sobom i 81 godinu glumačke karijere. Glumila je u više od sto predstava u pozorištu, te u više od 50 televizijskih serija i filmova.
Igrala je u prvoj predstavi Jugoslovenskog dramskog pozorišta (JDP) “Kralj Betajnove” 1948. godine, a u svojoj matičnoj kući odigrala je još oko 40 uloga. Za ulogu Gine u Nušićevoj “Ožalošćenoj porodici” dobila je Sterijinu nagradu 1964.
Osim u JDP-u, u kojem je 17. septembra 2018. proslavila stoti rođendan, u Beogradu je nastupala i u Umetničkom (1940-1942), Narodnom (1944-1947), kao i u Ateljeu 212.
Branka Veselinović, foto: Đorđe Stakić
Bila je supruga glumca i prevodioca Mlađe Veselinovića (1915-2012), sa kojim je osnovala Fond Branke i Mlađe Veselinović za pomoć deci sa invaliditetom, a tokom celog života se bavila humanitarnim radom i pomagala deci na razne načine. Između ostalog, bila je i ambasador UNICEF-a.
Dobitnica je još niz priznanja za glumački i humanitarni rad, kao što su Orden rada sa zlatnim vencem, Nušićeva nagrada za životno delo, Vukova nagrada i mnoge druge.
Iako u 101. godini, aktivna je i danas - obilazi domove za nezbrinutu decu, stara lica i za invalide, gde recituje i izvodi monologe.
Dobitnik nagrade “Mali princ”, koja se dodeljuje za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, ove godine je i Ranko Risojević (1943), pesnik, prozaista, dramski pisac, esejista, istoričar matematike, prevodilac i kulturni radnik.
Risojević je objavio oko 50 knjiga, od čega 18 pesničkih zbirki i 25 proznih knjiga, među kojima je i deset romana. Njegovih radio igara za decu je izvedeno, a većina je prevedena na više jezika i bila na repertoaru u zemlji i inostranstvu.
Za decu je objavio romane "Dječaci sa Une“, koja je već godinama u lektiri u BiH, potom "Trojica iz Zrikovije“ i "Ivanovo otvaranje“, zbirku priča "Priče velikog ljeta“, dramske tekstove za decu "Božićna priča“ i "Patuljci i bauci“, te zbirku pesama za decu "Majstorije“.
Ranko Risojević, foto: V. Tripić
Za svoja književna dela i životnu posvećenost književnosti Risojević je dobio mnoga priznanja, među kojima su nagrade “Branko Ćopić” (za roman Bosanski dželat), “Laza Kostić (za Šum), “Branko Radičević” (za zbirku pesama Prvi svijet), za koju je dobio i nagradu “Skender Kulenović”, zatim Kočićeva i nagrada “Dušan Vasiljev” (za knjigu Gospodska ulica) i nagrada “Politikinog zabavnika” (za Ivanovo otvaranje).
Risojević je nosilac i prestižnog francuskog ordena “Vitez reda akademskih palmi”.
Cenjen je i zahvaljujući radu u kulturnim institucijama, te učestovanju u različitim žirijima. Bio je direktor Narodne i univerzitetske biblioteke “Petar Kočić” (1988-1990), te direktor Galerije likovnih umetnosti Republike Srpske. Član je organizacionog odbora za dodeljivanje Kočićeve nagrade i član Odbora Kočićevog zbora. Član je Društva bibliotekara Republike Srpske, Komisije za međunarodnu saradnju Društva bibliotekara Republike Srpske, te potpredsednik Društva članova Matice srpske u RS.
Prošle godine su nagradu “Mali princ” dobili su pisac za decu i mlade i dugogodišnji direktor Zmajevih dečjih igara Dušan Pop Đurđev i poljski profesor pozorišne umetnosti, glumac, reditelj, pedagog i publicista Vjeslav Hejno.
Među dobitnicima nagrade “Mali princ”, koja je ustanovljena 2000. godine, su i: Zoran Hristić (2016), Minja Subota (2015), Timoti Džon Bajford (2014), Branko Milićević Kockica (2007) i Ljubivoje Ršumović (2006).
Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici jedan je od najznačajnijih festivala u regionu, sa fokusom na lutkarstvo, ali i sa prostorom za druge umetničke forme. Uz zvaničnu selekciju, u kojoj će se ove godine naći 14 predstava za decu iz celog sveta (Kine, Rusije, Koreje, Poljske, Italije, Nemačke, Mađarske…), Festival nudi i bogat prateći program.
(SEEcult.org)