Vesti

Jasni Diklić Zlatni lovorov venac

30. septembar 2019.
SEEcult.org
Jasna Diklic
+38761214465 somerbasic@gmail.com

Zlatni lovorov venac za doprinos umetnosti teatra, najviše priznanje Direkcije Internacionalnog teataraskog festivala MESS u Sarajevu, dodeljen je ove godine glumici Jasni Diklić koja je, kako je istaknuto u obrazloženju, ostvarila niz uloga u bogatoj višedecenijskoj karijeri, posebno u vreme teatra pod opsadom, koje su se trajno urezale u sećanje publike i postale deo pozorišne istorije u Bosni i Hercegovini.

Jasna Diklić, kako je navela Direkcija MESS-a, godinama vrlo predano sarađuje sa mladima, učeći ih lepoti scenskog izražaja i društvenoj odgovornosti umetnosti, te je stoga osnivačica i predavačica na više dramskih studija za polaznike/ice glumačkih škola, a vrhunac tog rada je etabliranje Juventafesta – internacionalnog festivala srednjoškolskog teatarskog stvaralaštva.

Glumica izuzetne veštine u različitim scenskim umetničkim formama, od monodrame, dramskog do postdramskog teatra, Jasna Diklić je demonstrirala izuzetan senzibilitet za komične i dramske uloge, za šta je višestruko nagrađena na mnogim nacionalnim i regionalnim festivalima. Njene uloge krasi autentičnost i neposrednost, iskrenost u komunikaciji sa glumačkim kolegama na sceni, pa je podjednako omiljena u struci i pozorišnom, filmskom i televizijskom auditorijumu, istakla je Direkcija MESS-a, najavljujući svecano uručenje nagrade Zlatni lovorov venac 2. oktobra u Belom salonu Narodnog pozorišta Sarajevo.

Jasna Diklić, Snijeg, generalna proba, foto: Sulejman Omerbašić

Jasna Diklić završila je Dramski studio u organizaciji festivala MESS od 1966. do 1969. godine, nakon kojeg je diplomirala na Filozofskom fakultetu na Odseku scenskih umjetnosti. Sarađivala je sa brojnim istaknutim rediteljskim imenima kao što su Slobodan Unkovski, Petar Večer, Vladimir Milčin, te rediteljima iz BiH među kojima su Dubravko Bibanović, Gradimir Gojer, Dino Mustafić, Aleš Kurt i drugi.

Jasna Diklić, MESS 1972.

Publika je pamti i po ulogama u filmovima “Savršeni krug” Ademira Kenovića, “Dobro uštimani mrtvaci” Benjamina Filipovića, “Gori vatra” Pjera Žalice, “Remake” Dine Mustafića, te serijama “Viza za budućnost” Faruka Sokolovića i “Familija d.o.o.” Benjamina Filipovića i brojnim drugim filmskim i televizijskim ostvarenjima.

59. MESS svečano je otvoren 28. septembra u Narodnom pozorištu video-muzičkim performansom “Fluidnost života”, a u znak protesta zbog odluke Federalnog ministarstva kulture i sporta da mu smanji sredstva trajaće zapravo godinu dana, odnosno do početka jubilarnog, 60. izdanja, kada će biti izvedena predstava irske kompanije Dead Centre iz Dablina “Prva Čehovljeva predstava”, koja je trebalo da zatvori ovogodišnje festivalsko izdanje, ali neće biti igrana zbog umanjenja festivalskog budžeta.

Festivalski program obuhvata 21 produkciju iz 11 zemalja, a počeo je mađarskom predstavom “Imitacija života” u režiji proslavljenog Kornela Mundruca (Kornél Mundruczó) i produkciji Proton teatra, koja se bavi pitanjem da li biramo vlastitu sudbinu ili su naši životi unapred određeni.

Festivalski sajt je mess.ba, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi