Vesti

Uloga umetnosti u očuvanju živih sistema

12. oktobar 2019.
SEEcult.org
Marko Skotini
Marko Skotini

Italijanski kustos Marko Skotini, umetnički direktor Jinčuanskog bijenala, održaće 12. oktobra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu predavanje o novom konceptu okruženja i ulozi koju savremena umetnost može da ima u očuvanju živih sistema.

U nastavku kustoskog kursa “Šta kustosiranje može/treba da bude” (WCSCD), Skotini će na predavanju “Polazeći od pustinjskih ekologija rubnih prostora” govoriti o
novom konceptu okruženja i ulozi koju savremena umetnost može da igra u situaciji kada je čitav niz životinjskih vrsta na rubu istrebljenja.

Predavanje je tematski posvećeno odnosu nomadskog prostora i ruralnog prostora (kao semiotike subjektifikacije), rada-u-prirodi i prirode-u-radu (kao oblika proizvodnje), glasa i knjige (kao oblika izraza), manjina i mnoštvenosti (kao oblika društvenog asamblaža). Skotini će pokazati kako se nove paradigme koje oblikuju naše razumevanje živih sistema ne svode na predmet bavljenja bijenala, već pre služe preispitivanju granica izložbenog formata kao takvog kako bi se, na kraju, proizveo novi ekološki model za izložbe.

Kustos, pisac i kritičar umetnosti, Skotini je trenutno umetnički direktor FM Centra za savremenu umetnost u Milanu. Od 2004. godine bio je šef odseka za Vizuelne umetnosti i kustoske studije pri Akademiji umetnosti NABA (Milan-Rim), a od 2014. bio je šef izložbenih programa pri “Parco Arte Vivente” (PAV) u Torinu.

Skotini je kustosirao više od 200 samostalnih izložbi umetnika i sarađivao je sa umetničkim institucijama i manifestacijama kao što su Documenta (2017), Muzej savremene umetnosti u Zagrebu (2015), SALT (Istanbul, 2014), Castello di Rivoli (2013), Raven Row (London, 2013), Bilmuseet Umeå (2012), Tehnološki institut u Masačusetsu (2011), Manifesta (2009), i Van Abbemuseum (Ajndhoven, 2007)... Kustosirao je albanski paviljon na Venecijanskom bijenalu 2015. godine i ko-kustosirao prvo izdanje Anrenskog bijenala u Kini 2017.  Bio je umetnički direktor II Jinčuanskog bijenala (2018) “Polazeći od pustinje. Ekologije na ivici”.

Trenutno radi na pripremi izložbe “Planeta koja nedostaje. Vizije i revizije sovjetskog doba” koja će biti otvorena u novembru u Muzeju “Peči” u Pratou.

Autor je i priređivač knjiga: Politics of memory: documentary and archive (DeriveApprodi, Rim, 2014, Archive books, Berlin, 2015), Deimantas Narkeviccius. Da Capo. Fifteeen Films (Archive, Rim, 2016), Politiques de la végétation: pratiques artistiques, stratégies communautaires, agroécologie (Eterotopia France, Pariz, 2017), između ostalih.

Skotini je četvrti predavač u novoj sezoni kustoskog programa “Šta kustosiranje može/treba da bude” koji je zamišljen kao međunarodni kurs i serija javnih predavanja, a pokrenula ga je i organizuje Biljana Ćirić, nezavisna kustoskinja, koja živi i radi u Šangaju od 2004. godine.

Predavanje Skotinija počinje u 18 sati, ulaz je besplatan, a organizovano je uz podršku Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu.

(SEEcult.org)

Tagovi