Vesti

Otvoreno obnovljeno vranjsko pozorište

21. oktobar 2019.
SEEcult.org
Pozoriste Bora Stankovic
Pozoriste Bora Stankovic

Svečana ceremonija otvaranja obnovljene zgrade Pozorišta “Bora Stanković” u Vranju, u koju je uloženo oko 360 miliona dinara, održana je 21. oktobra u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, članova Vlade, predstavnika Vojske i brojnih zvanica, uz zahvalnost državnom vrhu na pomoći da vranjski teatar ponovo zaživi posle sedam godina i katastrofalnog požara u kojem je stradao do temelja.

Gradonačelnik Slobodan Milenković rekao je da je to veliki dan za Vranje, jer se pozorišni ansambl vratio kući.

“Ovo savremeno zdanje u kome se nalazimo potvrda je da Srbija stvara, da Srbija stvara i brine o svakom gradu i građaninu. Hvala predsedniku Aleksandru Vučiću i celoj Vladi na čelu sa premijerkom Anom Brnabić što su prepoznali značaj pozorišta u Vranju i pomogli nam da dobijemo regionalni centar za kulturu”, rekao je Milenković i zahvalio i glumcima koji su “istrajali u borbi da pozorišni život ne zamre, svakom građaninu na uplaćenim sredstvima za obnovu, svakoj kompaniji, Četvrtoj brigadi Kopnene Vojske koja je ustupila prostor pozorišnom ansamblu, jednom rečju svima koji su na bilo koji način pomogli da ovaj objekat bude završen”.

Vučić je takođe čestitao glumcima koji su čuvali svoje pozorište i kada zgrade nije bilo, a osvrćući se na životni put i sudbinu najpoznatijeg Vranjanca Borisava Stankovića, naveo je da je živeo kratko, ali je uspeo da u teškim vremenima 33 godine bude pisac.

“Njegovi poštovaoci su uspeli da nakon silnih nedaća fragmente njegove književnosti sakupe u jednu ozbiljnu celinu. Kada nekoga Dučić svrsta u pesnika, taj je poeta nesumnjivog dometa. Bora je bio pesnik srca, pesnik derta i najbolji hroničar jedne društvene atmosfere. Bez ovog pozorišta kulturni život Srbije ne može biti potpun”, naglasio je Vučić i dodao da je država za obnovu i izgradnju vranjskog pozorišta uložila 173 miliona dinara, a Grad Vranje 186.

Vučić je naveo da je to bilo moguće zbog sprovedenih teških reformi 2014. i 2015. godine, pa danas ima više novca nego ranije, a i plate kulturnim radnicima su za deset odsto više.

“Obavezali smo se da obnovimo ono što je godinama uništavano i održali smo reč”, naveo je Vučić, ističući da su u protekle dve godine otvoreni i Narodni muzej u Beogradu i Muzej savremene umetnosti.  

"Širom države bude se centri kulture i nema države bez kulture", rekao je Vučić i najavio da će se i dalje otvarati pozorišta i muzeji za razliku od, kako je rekao, “samozvane i lažne kulturne elite koja se trudila da rasproda bioskope, zatvori pozorišta i muzeje”.

Na obnovljenoj sceni Pozorišta “Bora Stanković” izvedena je opera “Koštana” Petra Konjovića u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu, u režiji Juga Radivojevića, inače Vranjanca, a pod dirigentskom palicom Ane Zorane Brajović.

Već 22. oktobra je i prva premijera – “Nečista krv” Bore Stankovića, u dramatizaciji Tijane Grumić i režiji Juga Đorđevića.

Nakon sedam godina, 23. oktobra na sceni vranjskog teatra počeće i 39. Borini pozorišni dani, a taj festival, pod simboličnim sloganom “Povratak kući”, otvoriće predstava Narodnog pozorišta u Beogradu “Rodoljupci” prema tekstu Jovana Sterije Popovića, u režiji Andraša Urbana.

Bitef teatar iz Beograda izvešće 24. oktobra predstavu "M. I. R. A", takođe u režiji Urbana, posvećena životu i radu osnivača tog pozorišta Miri Trailović, ali i Mirjani Karanović koja igra jednu od glavnih uloga. Za 25. oktobar najavljen je Molijerov "Tartif" u koprodukciji Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada i Narodnog pozorišta Sombor, u režiji Igora Vuka Torbice, a dan kasnije biće izvedena predstava "Na Drini Ćuprija" SNP-a, u adaptaciji i režiji Kokana Mladenovića. Jugoslovensko dramsko pozorište iz Beograda učestvuje predstavom "Zašto je poludeo Gospodin R", u režiji Bobe Jelčića, a 28. oktobra, u završnici 39. Borinih pozorišnih dana, vranjski teatar izvešće novu predstravu "Nečista krv".

Obnovljeno pozorište ima veliku salu sa 256 mesta i sa rotirajućom scenom, koja je pogodna i za složene predstave, opere, balete. Ima i manju salu, a u istoj zgradi radiće i bioskop.

U čast predsednika i drugih zvanica, ispred teatra je postavljen bio crveni tepih, a proteklih dana je obližnja zgrada starog hotela, nekadašnje kockarnice, prekrivena ciradama sa naslikanim originalnim izgledom fasade kako njena dotrajalost ne bi kvarila opšti utisak. To je izazvalo ovih dana i mnogobrojne komentare u medijima i na društvenim mrežama.

Koštana, NP Beograd

Zgrada Pozorišta "Bora Stanković" je kulturni i istorijski spomenik, a izgradio ju je 1892. godine trgovac Janča Jovanović. Do požara su sala i scena bile na istim temeljima, a novi deo i adaptacija urađeni su 1993. i 1998. godine.

Prvu pozorišnu predstavu Vranjanci su odigrali 30. januara 1896. godine, a 1924. godine formirano je "Pozorište građanske kasine", kada je u Vranju počeo organizovani pozorišni život.

Okružno narodno pozorište u Vranju osnovano je u aprilu 1946. godine i uspešno je radilo do kraja avgusta 1954. godine. Potom je usledio period uspešnog delovanja amaterskog pozorišta, sa stalnim repertoarom, brojnom publikom i nagradama na republičkim i jugoslovenskim festivalima. Pozorište "Bora Stanković" se 5. septembra 1997. godine ponovo pridružilo porodici profesionalnih pozorišta Srbije.

Nakon stradanja zgrade vranjskog teatra, organizovano je više akcija za prikupljanje pomoći za njenu obnovu, čiji je završetak prvobitno bio planiran za početak 2013. godine.

Radovi na obnovi zgrade počeli su u februaru 2014. godine performansom dela glumačkog ansambla na zgarištu nekadašnje scene. Za tu prvu fazu radova izdvojeno je 31,5 milion dinara.

*Foto: vranje.rs

(SEEcult.org)

Tagovi