Francuski filmski kritičar Ariel Švajcer, iz čuvenog časopisa Kaje di sinema, član žirija Glavnog takmičarskog programa 25. Festivala autorskog filma u Beogradu, ocenio je da je ta selekcija izvrsna i da predstavlja ozbiljan zadatak za žiri, u kojem su i mladi reditelji Hana Jušić iz Hrvatske i Ognjen Glovonić iz Srbije.
“Kada se kaže autorski film, očekujem lični film, originalnost u pogledu tretiranja teme, film koji imaju estetsku ambiciju i viziju”, izjavio je Švajcer 24. novembra na konferenciji za novinare 25. FAF-a, koji prikazuje oko 90 filmova, od kojih je 12 u konkurenciji za nagrade.
Budući da po prirodi profesije prati veliki broj festivala u svetu, Švajcer je ranije već video sedam od 12 naslova iz Glavnog takmičarskog programa 25. FAF-a, a do sada u Beogradu još dva.
“Mogu da kažem da je selekcija zaista vrlo dobra. Imate šansu da vidite najbolje od najboljeg što postoji u aktuelnoj festivalskoj ponudi. Program u Beogradu kombinuje upravo elemente koje sam pomenuo – originalnu temu i estetičko istraživanje. Vrlo sam zadovoljan selekcijom i mislim da će nam biti teško da donesemo odluku. Ali srećom delimo tri nagrade tako da ćemo imati o čemu da diskutujemo”, izjavio je Švajcer.
Voditelj konferencije Petar Mitrić, ranije dugogodišnji selektor Festivala evropskog filma na Paliću, primetio je da je termin autorski film poslednjih godina manje zastupljen, a češće se koristi pojam art haus film.
Švajcer je podsetio da je pojam autor u kontekstu filma osmišljen upravo u njegovom časopisu Kaje di sinema pre više od pola veka. “U to doba mladi budući reditelji francuskog novog talasa koristili su termin ‘politika autora’. Pojam autora u savremenoj kinematografiji nastavlja da se iznova osmišljava. Danas sa digitalnom revolucijom filmski stvaraoci imaju mogućnosti koje pre nisu postojale da rade film na potpuno ličan način, oslobođeno od industrijskog, ekonomskog konteksta. U tom smislu i pojam autor nastavlja da dobija nova tumačenja”, rekao je Švajcer, ističući da je novi, digitalni film za njega jedan od najuzbudljivijih fenomena u današnjoj filmskoj praksi.
Švajcer je dodao da se može govoriti i o terminu kamera-olovka (camera-stilo), koji je 1948. godine uveo značajni francuski reditelj i kritičar Aleksandar Astuk, koji je “predviđao da će reditelji u budućnosti koristiti kameru kao što pisac koristi olovku". Astuk je tada mislio na kameru sa 16-milimetarskim trakom, ali taj termin dobija na značaju danas, kada imamo kamere koje su praktično veličine olovke, rekao je Švajcer.
Na pitanje o srpskoj kinematografiji, Švajcer je odgovorio je da zna majstore srpskog filma, poput Aleksandra Saše Petrovića, čijim je imenom, inače, nazvan i Gran pri FAF-a.
“Za mene je Aleksandar Saša Petrović jedan od najvećih reditelja ne samo u Srbiji nego u celom ovom regionu. Naravno, tu je i Dušan Makavejev. Imao sam sreću da ga upoznam i radim sa njim intervju za ‘Kaje di sinema’. Bio je briljantan, duhovit. Retka simbioza čoveka i dela”, rekao je Švajcer.
Hana Jušić, rediteljka nagrađivanog debitantskog filma “Ne gledaj mi u pjat” (2016), rekla je da još nije odgledala toliko filmova kao Švajcer, ali joj se na osnovu dosadašnjih diskusija čini da imaju slične poglede.
“Film je ili dobar ili loš. Nije bitno ko je od nas reditelj, a ko kritičar. Kada gledam filmove i ja sam kritičar”, rekla je ona.
Ognjen Glavonić, prošlogodišnji pobednik FAF-a filmom “Teret”, rekao je da je video oko pola selekcije i da je kvalitet izrazito visok. Kako je istakao, većinu selekcije čine ostvarenja mladih reditelja, a kvalitet tog programa je dokaz da mladima treba što više dati šansu.
Glavonić trenutno radi na scenariju za jedan konkurs za niskobudžetni film koji treba da se dešava u Sarajevu. Glavni lik je pas lutalica koji ide od jednog do drugog mesta, od jednog do drugog čoveka, otkrivajući mapu tog grada i društva.
I Hana Jušić napisala je scenario za film koji je, kako je rekla, dugo htela da radi i napokon se usudila, a dešava se početkom 20. veka na Dinari. Prijavila se na konkurs u Hrvatskoj za razvoj projekta i nada se da bi za dve-tri godine mogla da ga realizuje.
Jubilarni FAF počeo je 22. novembra kanskim pobednikom “Parazit” južnokorejskog reditelja Bong Džo-hoa, uz podsećanje na lik i delo slavnog domaćeg reditelja Dušana Makavejeva, kome je i posvećen.
Festivalski sajt je faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf).
*Foto: Neven Lipovac
(SEEcult.org)