Performans Darka Vukića Ghost {is other, izveden nedavno u prostoru Dim u Beogradu, nastavlja se kroz ambijentalne elemente u formi izložbe do 22. decembra, a postavka sadrži video dokumentaciju i odnose objekata i svetlosnih efekata u vidu instalacije, kao i skriveni crtež manuelno graviran u metalnu ploču presvučenu refleksivnom površinom ogledala u dimom ispunjenom toaletu.
Događaj Ghost {is other zamišljen je kao vrsta hepeninga u kojem se autor predstavlja kao neko drugi, odnosno kamuflira se u barmena, referišući na utvarno i halucinantno univerzalno prisustvo Lloyda iz filma The Shinning (Isijavanje) u crnoj jakni iz filma “Lucifer Rising” Kennetha Angera. Uz gestualnu intervenciju svetlosno-scenskog isticanja te zamene, odnosno dvostruke pozicije izvođenja, umetnik je praćen spot-svetlom tokom radne smene i muzikom Nenada Markovića.
Performansom i izložbom, otvorenom 17. decembra, Vukić se oslanja na hauntološke studije i nematerijalnu umetnost, eksplicirajući rad na konceptualno kompresovan i apstraktan način: “Ghost {is other je sintetizovan sadržaj vođen prostornim kvalitetima, planiran je u nastavcima koji okružuju prirode naših kinematografskih karnevala koji nas dalje sadrže kao virtuelno tržište na kojem Keatsovi slavuji dele elektroniku i može prekinuti negativnu sposobnost trajanja koja vreba u nekim melodičnim zapletima. Ekscesivno prisustvo ne ostavlja tragove, ono se utapa u pejzaž kulturne hegemonije: To je čudno, gospodine. Ja se toga uopšte ne sećam”.
“Postoji mnoštvo subjekata i ličnosti umetnosti prisutnih u Darkovim projektima, kao i u Prezerviranom svetu koji ima različita značenja: od alhemijskih postupaka, istorije zapadnog kanona u umetnosti, pa čak i revolucionarnih poteza kao što je James Lee Byars, ka distopijskim posledicama kulturnih studija i svih vrsta društvenih i naučnih teorija našeg doba”, naveo je u pratećem tekstu istoričar umetnosti Nikola Šuica.
Instalaciju je moguće pogledati u Dim-u (Cetinjska 15a) svakod dana od 17 časova. Kustoskinja je Marina Marković, a autor fotografije Miloš Bojović.
Darko Vukić (1992) diplomirao je slikarstvo i transmedijska istraživanja na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2016. godine, u klasama profesora Dejana Grbe i Milete Prodanovića. Trenutno je na postdiplomskim studijama na istom fakultetu. Bavi se tekstualnim eksperimentacijama, poput teorijske-fikcije, kao i načinom na koji se ti tekstovi mogu vokalno izvesti kroz softversku transformaciju u halucinatorno-prostornu soničnu instalaciju Fables. Tekstove i vizuelne intervencije objavljuje u katalozima i časopisima. Kustos je Prosthetic paviljona trećeg izdanja The Wrong bijenala digitalne umetnosti 2017/18.
Vukić aktivno izlaže i predstavlja svoje radove i na festivalima ekspeimentalnog filma i animacije u zemlji i inostranstvu, za koje je dobio i visestruka priznanja. Vukić je bio jedan od finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2019. godinu, a trenutno učestvuje i na izložbi Ne buljite tako romantično kustoskinje Dunje Petković u Umetničkom prostoru U10.
(SEEcult.org)