Vesti

Doprinos kontra-istoriji

26. decembar 2019.
SEEcult.org
hibridni narativi
hibridni narativi

Problem sećanja mladih generacija u današnje vreme post-istine u fokusu je izložbe “hibridni narativi, hibridne istorije” kustoskinje Nadežde Kirćanski, koja je nedavno premijerno predstavljena u Umetničkom prostoru U10 u Beogradu, a od 27. decembra gostuje u Savremenoj galeriji u Zrenjaninu.

Izložba okuplja internacionalnu grupu umetnika - Darko Vukić (Srbija), Liza Grobler (Južnoafrička Republika), Mirza Dedać (Srbija), Mila Panić (BiH), Igor Ripak (Srbija/Austrija), Sahar Sepahdari (Iran/SAD) i Goran Stojčetović (Srbija), a počinje uznemirujućim odjecima prošlosti koji, prema navodima autorke, možda imaju neke veze i sa nama.

hibridni narativi, hibridne istorije, U10, foto: Igor Ripak

Merijen Hirš je to nazvala postmemory, želeći da označi specifičan odnos nove generacije sa sećanjem njihovih predaka: to je nasleđeni narativ koji je nekad usađen toliko duboko da se čini kao da je naše autentično iskustvo. Sećanje koje se spontano prenosi na nove generacije putem slika, priča i ponašanja se često preslika i na njihovo okruženje, odnose i način razmišljanja. Fludni, fragmentirani narativ, tako predstavlja nestabilno jedinjenje dobijeno filtracijom već filtriranog koje rezultira režiranim ishodom s kojim možemo da se nosimo. Hibridni narativ nastaje reparacijom izlomljenih delova prošlosti koji nisu zaslužili da budu istorizovani, ili makar, nisu bili u poziciji da to priušte, navela je Nadežda Kirćanski. “Nasuprot tome, čini se da nove generacije imaju ozbiljne poteškoće sa sećanjem: zaboravili smo kako da se sećamo, jer Internet od nas ne zahteva da se sećamo. Taj internet koji je nepovratno penetrirao našu realnost i odavno izgubio pravo na veliko početno slovo. Mi nastavljamo da zaboravljamo stvari jer nemamo kapacitet da procesuiramo sav ovaj protok informacija. Naši aparati za filtriranje i memorisanje su pregoreli, ostavljajući nas ogoljene i nespremne u sred post-truth digitalne amnezije sa istopljenom matičnom pločom”, navela je Nadežda Kirćanski.

hibridni narativi, hibridne istorije, U10, foto: Nina Ivanović

Radovi i iskustva podeljeni na izložbi “hibridni narativi, hibridne istorije” istražuju tako instrumente pripovedanja koji mogu doprineti kontra-istoriji, otkrivajući i arhivirajući marginalne, previđene i skrivene perspektive u koleraciji sa post-činjeničnom epohom u ovom milenijumu.

hibridni narativi, hibridne istorije, U10, foto: Nina Ivanović

Izložba nudi virtuelni i fizički forum za diskusiju o odgovornosti kod proizvodnje istorijskog znanja i načinima na koje se ti narativi i metodi prenose na naredne generacije.

hibridni narativi, hibridne istorije, U10, foto: Igor Ripak

“hibridni narativi, hibridne istorije” je projekat saradnje Nadežde Kirćanski i kolaborativne platforme i kolektiva HEKLER koji je fokusiran na kritičko ispitivanje gostoprimstva i konflikta putem korealizovanja umetničkih, edukativnih i rezidencijalnih programa, i arhive. HEKLER su osnovali umetnici Nataša Prljević, Jelena Prljević i Džošua Nierodžinski u Njujorku.

hibridni narativi, hibridne istorije, U10, foto: Igor Ripak

Projekat “hibridni narativi, hibridne istorije” započet je u novembru 2018. godine tokom boravka Nadežde Kirćanski u Residency Unlimited u Bruklinu, kao deo nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos”, koju je te godine dobila. Pored dvomesečne rezidencije, nagrada podrazumeva i samostalnu izložbu po povratku u Srbiju.

Projekat je zamišljen kao grupna izložba čiji je cilj da proširi uobičajenu formu takvih izložbi tako što će uneti kustoski i kolaborativni proces - u ovom slučaju sa lokalnim/regionalnim umetnicima, kao i sa onima koje je Nadežda Kirćanski upoznala u Njujorku. Susret s HEKLER-ovim aktivnostima i glavnim ciljem otvorio je poznanstva i motivisao razvoj projekta, te je metabolički prerastao u saradnju koja je rezultirala međunarodnim umetničkim projektom “hibridni narativi, hibridne istorije”, koji se sastoji od grupne izložbe i jednomesečnog rezidencijalnog boravka u Beogradu za umetnice Sahar Sephadari i Lizu Grobler.

Nadežda Kirćanski i deo učesnika izložbe, U10, foto: Nina Ivanović

Izložba je premijerno prikazana u U10 od 28. novembra do 14. decembra, a u Savremenoj galeriji u Zrenjaninu biće otvorena do 27. januara 2020.

(SEEcult.org)

Tagovi