Novi Sad 13. januara zvanično postaje Evropska prestonica kulture 2022. godine - programom Dočeka 7530. godine, koji simbolizuje otvorenost tog grada, spajajući umetnost i nauku, dva pisma, dve nove godine, dva dana i dva računanja vremena.
Odložen godinu dana u odnosu na prvobitni plan zbog pandemije korona virusa, program EPK u Novom Sadu svečano će biti otvoren u 20 sati i 22 minuta predstavom "Zeniteum :: 2022“ reditelja Dragana Živadinova na jednom od glavnih gradskih bulevara - ispred Banovine, a kroz umetnost proslaviće velika imena srpske nauke – Milevu Marić Anštajn i Milutina Milankovića. Publika će svečano otvaranje moći da prati i u prenosu uživo na Drugom programu Radio-televizije Srbije i Prvom programu Radio-televizije Vojvodine, kao i na sajtu novisad2022.rs
Ceremonija proglašenja Novog Sada Evropskom prestonicom kulture biće održana prethodno u Srpskom narodnom pozorištu, a gledaoci će moći da je prate isključivo putem malih ekrana, u direktnom prenosu na Drugom programu RTS-a i Prvom programu RTV od 18 časova, kao i na sajtu novisad2022.rs
Program ceremonije prikazaće, kako je najavljeno, sve ono što Novi Sad jeste – spojiće kulturološka, nacionalna, konfesionalna i generacijska preplitanja, karakteristična za taj grad i Vojvodinu uopšte, ali i za ovaj deo Evrope. Program u SNP-u dočaraće kroz osam umetničkih scenskih slika osam programskih lukova EPK: "Doček", kao simboličko stapanje ovdašnjih dvojnosti; "Seobe”, kao temelj interakcije kultura; "Budućnost Evrope”, kao savremeni svet posmatran očima mladih; "Heroine”, kao snagu ženskog stvaralaštva; "Tvrđavu mira”, kao tematizaciju kulture mira i zajedništva; "Dunavsko more”, kao temelj kreativne opsesije izgradnjom mostova između različitih svetova i našeg sveta sa prirodom, "Kaleidoskop kulture” kao novu sinergiju različitih umetnosti; te "Drugu? Evropu”, kao izraz svih evropskih alternativnosti.
Foto: NSEPK, M. Pudić
Centralni događaj otvaranja - predstava "Zeniteum :: 2022" najavljena je kao najsloženiji produkcioni umetnički projekat koji se poslednjih godina realizuje u Srbiji, a biće prikazana kao sekularni obred sa odabranim sadržajima najviše duhovne vrednosti Srbije. Naslov predstave potiče od transnacionalnog umetničkog pokreta zenitizam umetnika i urednika časopisa Zenit Ljubomira Micića (1895-1971), koji je u tom međunarodnom časopisu oblikovao avangardnu umetnost između dva svetska rata u Beogradu, Zagrebu, Parizu, Berlinu, Milanu i Moskvi.
"Zeniteum :: 2022", čiji je autor renomirani slovenački i evropski reditelj i postgravitacioni umetnik Dragan Živadinov, posvećen je matematičarki Milevi Marić Ajnštajn (1875-1948) i matematičaru Milutinu Milankoviću (1879-1958), čije će likove dočarati Anita Mančić i Boris Isaković. Matematika je centralna tema scenarija "Zeniteum :: 2022", kao oruđe i jezik koji čoveku omogućava da opiše svoje duhovno ostvarenje. Treći, estetski protagonista, biće sam Ljubomir Micić sa njegovom idejom modernizacije Balkana, sa svoja 43 broja časopisa "Zenit", te sa posebnim naglaskom na dvostruko rusko izdanje.
Scenografija (estetika) biće zasnovana na postgravitacijskoj reinterpretaciji konstruktivizma i suprematizma.
Svečano otvaranje obeležiće i nesvakidašnja izložba "Vreme i vaseljena” u holu Studija M od 18 sati, kao i koncerti na nekoliko lokacija u gradu.
Koncert Bilje Krstić i Bistrik orkestra, koji je bio planiran za 13. januar u Sali NIS-a, odložen je, zbog bolesti pevačice, ali je planiran tokom godine u okviru programa EPK.
Foto: NSEPK, V. Veličković
Zagrevanje za svečani dan počinje već 12. januara u popodnevnim satima nastupom 12 novosadskih bendova na šest lokacija na otvorenom širom grada. Novosađani i njihovi gosti imaće priliku da slušaju sastav Gift, pa potom Josip A Lisac kod Riblje pijace, Love Hunters i UV bend u prolazu kod Bulevar Booksa i DDOR-a, kvartet Dragon’s Fuel i grupu Šinobusi u Hotelu Vojvodina, u Poštanskoj ulici pank-rok bend Zbogom Brus Li, a nakon njih Stefan i akustični gadovi Killo Killo Banda i Klo klo u podzemnom prolazu kod Pošte, kao i Atheist Rap i Plavi ptičić u Zmaj Jovinoj ulici (kod Telenora).
U Galeriji SULUV biće otvorena izložba "People of My City" litvanske fotografkinje Ramone Pigagajte kao rezultat saradnje dve EPK – Novog Sada i Kaunasa, koji sa Ešom nose tu titulu u 2022. godini.
Katedrala, foto: NSEPK, V.Veličković
Povodom novog talasa korona virusa, koji beleži rekordne brojeve novozaraženih, pooštrena je i kontrola epidemioloških mera.
Svi programi na svečanom otvaranju EPK prilagođeni su epidemiološkim merama, stoga su od samog početka kapaciteti bili veoma ograničeni na planiranim koncertima, prilikom prodaje ulaznica, a uz to, radi bezbedne i odgovorne organizacije, Fondacija "Novi Sad – EPK" preuzela je inicijativu za dodatne mere i pooštravanje kontrole njihovog poštovanja. Kao prvu meru dala je preporuku da se odloži 60 odsto koncerta, dok će pojačane mere kontrole biti na onim koncertima koju su direktno u njenoj produkciji. Na koncertima koji će biti realizovani kapaciteti su do 50 odsto, a na pojedinim će biti i manji. Publika će pritom, uz ulaznicu, morati da priloži i Zeleni sertifikat ili antigenski test ne stariji od 48 sati ili PCR test ne stariji od 72 sata.
U skladu sa aktuelnim epidemiološkim merama, na samom događaju neophodno je nošenje maski i održavanje distance.
Organizatori su obezbedili i besplatno testiranje za posetioce 13. januara na dve lokacije - na Trgu slobode 13. januara od 12 do 23 časa, te u prostoru Gradske koncertne dvorane (Bulevar Cara Lazara 67) od 12 do 23 časa.
*Naslovna foto: V. Veličković
(SEEcult.org)