Stanica Servis za savremeni ples organizovala je u galeriji Podroom u Kulturnom centru Beograda jednodnevnu izložbu radova plesnih umetnika, nastalih u vreme pandemije, kada umetnici nisu mogli da koriste uobičajene prostore i načine rada, pa su se više fokusirali na medij videa, eksperimentišući njegovim uvođenjem u polje performansa.
Prema rečima kustoskinje izložbe Marijane Cvetković, izložba je napravljena da bi se prezentovali ti radovi, ali je želja bila i da se iskoristi prilika da plesna zajednica izađe iz prostora izvođačkih praksi – pozorišta, plesnih studija… i uđe u izlagačke prostore. “To je nešto što nas jako zanima i čime želimo da se više bavimo u narednom periodu”, navela je Marijana Cvetković povodom izložbe “ples.pokret.slika” video i performans radova plesnih umetnika, održane 26. februara.
Učesnici izložbe – Milica Ivić, Dimitrije Kokanov, Igor Koruga, Marko Milić, Milisava Petković i Jelena Vuksanović, transponovali su svoje koreografske, teorijske, poetske i aktivističke ideje u polje u kojem se preklapaju fizičko prisustvo tela i kamera. Između dokumentarnog arhivskog zapisa, filtera Tik-Toka, plesnog videa i live snimka tokom performansa, izabrani radovi pokazuju vitalnost koreografskih strategija u ograničavajućim uslovima pandemije, kada su suspendovani prostori zajedničkog neposrednog grupnog rada koji karakteriše izvođačke umetnosti.
ples.pokret.slika, Podroom, KCB
Program je obuhvatao video instalaciju “Ditirambi” (Marko Milić, Jelena Vuksanović, Milisava Petković), video rad “Konstituenti / Constituents” (Igor Koruga), TikTok koreografsko predavanje “Jedan, dva, tri, dođi, druže, sa mnom pleši” (Igor Koruga), video intervju sa Dalijom Aćin Thelander (Milica Ivić), performans “Kako objasniti slike muškarcu” (Dimitrije Kokanov i Igor Koruga) i performans “Blizina dodira” (Igor Koruga u saradnji sa Anom Dubljević i kostimografkinjom Majom Mirković).
Izložba skicira okvire istraživačkog, arhivskog, aktivističkog i transdisciplinarnog rada Stanice od početka pandemije, predstavljajući, u saradnji sa KCB-om, različite formate rada i interesovanja plesne umetničke zajednice koja, prevazilazeći granice discipline, opstaje u neprekidnom traganju za svojim mestom na kulturnoj sceni.
Dimitrije Kokanov i Igor Koruga, Kako objasniti slike muškarcu?
Igor Koruga, autor nekoliko radova na izložbi, osvrnuo se na svoj stvaralački proces tokom, pre i tokom pandemije: “U toku protekle tri godine sam, na različite načine, istraživao temu ranjivosti. Jedna je perspektiva imunokompromitovane osobe sa primarnom imunodeficijencijom u trenutku pandemije. Druga je bila perspektiva žene u patrijarhalnom društvu. Treća se tiče pozicije nezavisnih savremeno-plesnih umetničkih praksi, koje imaju eksperimentalni, avangardni pristup i koje sa te pozicije nezavisnosti propituju određene makro-kulturne politike. Četvrta, koja malo više sve to uobličava, tiče se anti-antropocentrične pozicije nas kao ljudskih bića, koja su u interakciji sa drugim entitetima. Svaka od tih tema poziva na kritičko mišljenje i neku vrstu poziva, solidarnosti i novih oblika zajedništva”.
Igor Koruga, Blizina dodira
Program je realizovan uz podršku Međunarodnog fonda za pomoć organizacijama u kulturi i obrazovanju 2021. Saveznog ministarstva inostranih poslova Nemačke, Gete instituta i drugih partnera.
*Foto: Vladimir Opsenica
(SEEcult.org)