Osmomartovski marš za ženska prava, solidarnost i mir, počinje u 16 časova ispred Studentskog kulturnog centra u Beogradu, uz poziv svima da se pridruže tom protestnom skupu pod sloganom “Solidarne i pobunjene”. Ustajući solidarno za žene koje žive u nepravdi, siromaštvu i nasilju, više od 40 organizacija i više od 50 pojedinki i pojedinaca podsećaju u zajedničkom saopštenju da je 8. mart dan za pridruživanje naporima i pobedama hrabrih žena koje već 111 godina vode borbu za ženska prava na ovim prostorima, ali da ona još nije završena.
Osmomartovski marš skreće i ovoga puta posebnu pažnju na radna prava žena, na činjenicu da žene rade na niže plaćenim pozicijama i pod nepovoljnijim uslovima, kao i da često strahuju od gubitka posla. To je posebno uočljivo kada se radi o samohranim majkama, Romkinjama, ženama s invaliditetom, ženama iz ruralnih područja, lezbejkama, trans ženama i ostalim diskriminisanim grupama. Dok pojedine države Evropske unije smanjuju radno vreme na šest sati, fabrike u Srbiji su produžile radni dan na 10 ili 12 sati.
Takođe, ugrožavanje životne sredine je eskaliralo u korist profita, a pod plaštom napretka i otvaranja novih radnih mesta. Legalizuje se otimanje zemlje, vode i vazduha. Žene širom Srbije su preuzele ogromnu odgovornost u borbi za zdravu životnu sredinu kroz organizaciju skupova i protesta.
Posebno skrećući pažnju na rat koji se danas ponovo vodi u Evropi, koji vodi u još jednu izbegličku krizu i razaranje, osmomartovski marš podseća da građanke i građani ovog regiona znaju ko u ratu plaća najveću cenu. Zato će biti i izraz solidarnost sa ženama i muškarcima Ukrajine, ali i Avganistana, Jemena, Sirije… te apel da se za sve ove krize nađe mirno i održivo rešenje.
Osmomartovskim protestnim okupljanjem posebno će biti skrenuta pažnja i na nasilje prema ženama, a posebno seksualno uznemiravanje i ucenjivanje na poslu, koje se i dalje nedovoljno prijavljuje i procesuira.
“Nasilje nad ženama u javnom prostoru eskalira, a nasilje u porodici ne jenjava. Žene nemaju ekonomsku nezavisnost niti podršku društva i institucija da se sa njim izbore”, istaknuto je u pozivu na osmomartovski marš, koji skreće pažnju i na to da je pandemija teže je pogodila žene nego muškarce, te da su obaveze oko dece, starih i bolesnih, ponovo postale (samo) ženska briga. Teret kućnog rada dramatično se povećao, a žene i muškarci ga ne dele ravnopravno.
Potpisnici zajedničkog saopštenja: Građanske inicijative, Alternativni centar za devojke, Ipak.Centar, Udruženje žena Peščanik, BeFem, NVO Astra, Centar za biopolitičku edukaciju, Organizacija za političku ekologiju Polekol, Inicijativa Pravo na vodu, Politička platforma Solidarnost, Fondacija za mlade Obrenovca, Talas TIRV, FemPlatz, Ženska platforma za razvoj Srbije, Centar za ženske studije, Akademija ženskog liderstva, Ženska platforma za razvoj Srbije, NVO Atina, Udruženje Fenomena, Romski centar za žene i decu Daje, Ženski centar Užice, Radio emisija Zvučna etnografija, Centar za podršku ženama, UG Impuls, Ženska solidarnost, Pobunjene čitateljke, Udruženje Krokodil, Udruženje Centar za posebno sposobne, Centar modernih veština, Sekcija žena ŠŠ za grad Zrenjanin, Sindikalna organizacija Zastava oružje, Vege zajednica, Rekonstrukcija Ženski fond, Beograd Prajd, Društveni centar Oktobar, AFŽ – Autonomni Festival Žena Novi Sad i više od 50 nezavisnih aktivistkinja.
(SEEcult.org)