Vesti

Jasmina Tumbas u MSUB-u o knjizi I Am Jugoslovenka!

31. maj 2022.
SEEcult.org
jasmina tumbas
jasmina tumbas

Istoričarka umetnosti Jasmina Tumbas predstaviće 4. juna u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) svoju knjigu “I Am Jugoslovenka! - Feminist Performance Politics During & After Yugoslav Socialism” (Feministička politika performansa tokom i posle jugoslovenskog socijalizma) koja daje jedinstvenu priču o ženskom otporu kroz presek feminizma, socijalizma i nacionalizma u istočnoevropskoj vizuelnoj kulturi.

Obuhvatajući performans i konceptualnu umetnost, video radove, filmsku i pop muziku, lezbejski aktivizam i novinske fotografije snajperistkinja u jugoslovenskim ratovima, Jasmina Tumbas u knjizi analizira feministički otpor u nizu performativnih akcija koje manifestuju radikalno oličenje jugoslovenskog antifašističkog, transnacionalnog i feminističkog nasleđa.

Autorka u knjizi konstatuje i da su kvir-feministički umetnički i politički otpor, paradoksalno, bili omogućeni jedinstvenom istorijom patrijarhata i emancipacije žena u socijalističkoj Jugoslaviji.

U izdanju Manchester University Pressa 2022, knjiga “I Am Jugoslovenka!” obuhvata manje poznate, ali i one dobro znane umetnice od 1970-ih do danas, uključujući Marinu Abramović, Katalin Ladik, Sanju Iveković, Vlastu Delimar, Šejlu Kamerić, Tanju Ostojić i druge, uz jugoslovenske muzičke zvezde kao što su Lepa Brena i Esma Redžepova.

Autorka analizu sprovodi i kroz pogled na neke od radova relevantnih umetnika kao što su Zoran Popović, Raša Todosijević, Mladen Stilinović, Bogdanka Poznanović, Mirko Ilić, Goranka Matić i dr, nastalih tokom 70-ih godina XX veka.

Jasmina Tumbas (1981) doktorirala je istoriju umetnosti sa Univerzitet Đuk u SAD. Predaje savremenu istoriju umetnosti i studije performansa i direktorka je diplomskih studija na Odeljenju za globalne studije roda i seksualnosti na Univerzitetu u Bafalu. Radi i na drugom rukopisu “Feminists of the Yugoslav Diaspora: Art and Resistance Beyond Citizenship and Nationhood” (Feministkinje jugoslovenske dijaspore: umetnost i otpor mimo državljanstva i nacionalnosti).

Njena istraživanja su objavljena u ArtMargins, Camera Obscura: Feminism, Culture, and Media Studies, Art Monthly, Art in America, ASAP Journal, Art and Documentation, kao i u antologijama Shifting Corporealities in Contemporary Performance (Promena telesnosti u savremenom performansu) i Performance Art in the Second Public Sphere (Umetnost performansa u drugoj javnoj sferi).

Razgovor sa Jasminom Tumas (18 sati) vodiće na engleskom jeziku  kustoskinja Zbirke fotografije, filma, videa i digitalnih medija MSUB-a Una Popović.

(SEEcult.org)

Tagovi