Projekat urbanog mobilijara Menghee dizajnerke Đurđe Garčević iz Srbije, izrađen od odbačenih automobilskih guma po principima cirkularne ekonomije, nagrađen je na smotri mladih talenata "Salone Satellite" Međunarodnog sajma nameštaja u Milanu, na kojem je učestvovala kao predstavnica regionalne platforme Mladi balkanski diyajneri (YBD).
Prvu nagradu osvojila je Lani Adeoye iz Nigerije za hodalicu RemX, a drugu belgijski Studio Gilles Werbrouck (Belgium is Design) za projekat Lamps.
Dodela nagrada, Milano, foto: Katarina Trpčić
Prema navodima stručnog žirija, koji su činili osnivačica i kustoskinja SaloneSatellite Marva Grifin (Griffin), predsednica Salone del Mobile Milano Marija Poro (Maria Porro) i kustoskinja dizajna i arhitekture Muzeja modernih umetnosti u Njujorku (MoMA) Paola Antoneli (Antonelli), odabrana tri pobednička projekta izdvajaju se po poruci koju očitavaju, fokusirajući se ne samo na dizajnersku pronicljivost, već i na njihov održivi, komunikativan, interaktivni i duhoviti element koji doprinosi poboljšanju kvaliteta života.
Članovi žirija naveli su za rad “Menghee” Đurđe Garčević, predstavnice selekcije YBD u Milanu, da se radi o sveobuhvatnom projektu osmišljenom u cilju produženja životnog veka proizvoda i kreiranja nove vrednosti, zasnovanoj na kruženju materijala. Kako je problem prekomernog odlaganja automobilskih guma uveliko prepoznat, glavni cilj nagrađenog projekta “Meenghe” je da ukaže na značaj njihove prerade, ali i na mogućnost dobijanja idealnog materijala upravo za izradu urbanog mobilijara koji će automobilske gume simbolično vratiti na ulice. Najvažnije kod te vrste reciklaže je da se ne proizvode štetni nusproizvodi, a ciljna tehnologija je uglavnom mehanička - od odvajanja materijala, preko mlevenja do odgovarajuće veličine, pa sve do formiranja oblika u kalupima.
Đurđa Garčević, Menghee, foto: Nebojša Babić
Đurđa Garčević završila je studije na Fakultetu primenjenih umetnosti, smer Industrijski dizajn. Opredeljenje za ovu profesiju proisteklo je iz interesovanja za spoj umetnosti i nauke, a posebno za dizajn ekološki prihvatljivih proizvoda. Nagrađeni projekat je nastao kao rezultat njene master teze, uz mentorsku podršku prof. Nikole Kneževića.
Osim Đurđe Garčević, u širi izbor za nagrade ušli su bili i dizajneri platforme YBD: Arpad Pulai, Milan Kajganić i Tijana Kostić iz Srbije, Andraž Rudi Vrhovšek, Eva Garibaldi i Maja Repotočnik iz Slovenije, kao i Nada Elkarashi iz Turske.
Vrednim novčanim nagradama za tri prvonagrađena rada, priznanje Salone Satellite podstiče dalji razvoj i istraživanja mladih autora u oblasti održivog dizajna, u duhu ovogodišnjeg slogana manifestacije "Dizajn za našu održivu budućnost".
Nastup mladih dizajnera sa Balkana u Milanu realizovala je organizacija Mikser, uz podršku partnera Nunc, Zanat, Boreal, Prostorija, GIR, Zornića kuća, Muzej primenjene umetnosti i Supermarket Lab.
Foto: Katarina Trpčić
Regionalna platforma Young Balkan Designers osnovana je 2011. godine u cilju identifikovanja, promovisanja i razvoja kreativnih potencijala Balkana u oblasti dizajna. Inicijativa je usmerena i na objedinjavanje regionalne dizajnerske scene, približavanje međunarodnoj publici, jačanje njenog potencijala pružanjem dodatne edukacije i prakse, dok istovremeno doprinosi obnavljanju multikulturalne saradnje na Balkanu.
Ovogodišnje izdanje YBD realizovano je uz mentorsku podršku stručnog tima te inicijatve koji čine suosnivačice YBD platforme Maja Lalić, suosnivačica Mikser organizacije, i Jelena Matić, profesorka Šumarskog fakulteta u Beogradu, te renomirani industrijski dizajner Nikola Radeljković iz kolektiva Numen / For Use (Hrvatska).
*Naslovna fotografija: Menghee, Nebojša Babić
(SEEcult.org)