Vesti

Retrospektiva umetničke neposlušnosti

4. jul 2022.
SEEcult.org
sok zadruga
sok zadruga

Izložba “ReKAPITULACIJA”, opširan retrospektivni pregled 30-godišnjeg kritičkog delovanja umetničke grupe Led Art i ostalih kolektiva nastalih na tragu ideja o etici pre estetike i isceliteljskoj moći umetnosti - Art klinike, Šok zadruge, a odnedavno i Grafičke mreže, otvorena je 3. jula u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) performansom Hora pištaljki, uz zdušnu pomoć mnogobrojnih okupljenih koji su posluživani prilikom dolaska ledom. Prepoznatljivi zvuk protesta mogao se čuti i narednih par sati otvaranja izložbe - u ambijentu odabranih "neposlušnih objekata/subjekata" koji svedoče o kontinuiranoj borbi protiv nezdravih umetničkih i društvenih tokova u nedavnoj burnoj istoriji, ali su više nego aktuelni i danas.

Među eksponatima na izložbi su i raznobojne pištaljke, najpopularnije sredstvo protestnih okupljanja u Srbiji od početka 90-ih do danas, ali i instrument koji je Multimedijalni centar Led art upotrebio 2009. godine upadom na otvaranje 38. Novosadskog salona, kada se performativnom horskom bukom ukazalo na nedefinisanost kulturne politike, nerešen status umetnika i netransparanetnu podelu budžeta za sufinansiranje projekata u kulturi. Tome je prethodio višegodišnji nekonstruktivan dijalog MMC Led arta i Gradske uprave za kulturu, a poseban revolt izazvala je izjava tadašnjeg gradonačenika Novog Sada Igora Pavličića o Exit festivalu kao prioritetu za finansiranje, za razliku od "raznih Art klinika".

Izložba “ReKAPITULACIJA”, koja je deo programskog luka "Tvrđava mira" Novog Sada - Evropske prestonice kulture 2022, podseća na još niz performansa i akcija kojima je Led art reagovao na neveselu stvarnost umetničkim aktivističim praksama - od Zamrznute umetnosti Led Arta, nastalog 1992. godine na inicijativu Nikole Džafa, preko delovanja Art klinike i Šok ZaDruge, do najmlađih aktivnosti Grafičke mreže.

Mnogobrojnim učesnicima tih akcija, umetnicima koji su izlagali u Art klinici i kasnije Šok zadruzi, kao i svim drugim saradnicima i prijateljima, organizatori izložbe su i zahvalili ispisivanjem njihovih imena na muzejskom zidu na početku postavke. Da mnogima to služi na čast pokazalo se i na otvaranju, kada su ponosno pronalazili svoja imena i fotografisali se ispred njih.

Tepih, mikrofon, grafička presa, kofer, dupe, glasački listić, šank, pištaljka, most, projektor, pepeo, kolektivni crtež, knjiga, tezga, vrata, led, hladnjača, kreda, ogledalo, natron, lavirint, kuvar, tenk, sveća, kotlić, đubre, zgrada, telo, makaze i camera obscura - deo su eksperimentalne interaktivne postavke koja poziva na nastavak aktivističkog delovanja, navodeći posetioce na zaključak o prolaznosti vremena dok je sve ostalo ostalo isto.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SEEcult (@seecult)

Izložba “ReKAPITULACIJA”, čiji kustoski tim čine istoričarka umetnosti Darka Radosavljević Vasiljević, direktorka Remonta, muzejski savetnik MSUV Nebojša Milenković, kustoskinja Svetlana Subašić i teoretičarka umetnosti i profesorka dr Andrea Palašti, deo je šireg istoimenog poduhvata koji traje do početka septembra. Nakon Dana leda i performansa Puj, spas za sve nas, biće upriličeno i javno šišanje, za posetioce će biti izvedeno i “opasuljivanje” kuvanjem i konzumiranjem pasulja u kazanu, a publika će imati priliku i da upozna magarca Sretu.

“Od hadnjače i kotlića za pasulj, preko tela i pepela, do tepiha i mikofona, ova izložba ispituje ulogu trideset različitih objekata kao est-etičkih znakova i njihovih uloga u umetničkim akcijama tri grupe – Led Art (1992-2001), Art klinika (2002-2013) i Šok ZaDruga (2013-). Ali šta je zajedničko za ove objekte? Problematični funkcioneri i šefovi država, kontradiktorni zakoni i neposlušni građani. Ali pre svega Nikola Džafo i grupa Led Art. (…) Termin neposlušni objekti odnosi se na svakodnevne modifikovane predmete koji igraju ključnu ulogu u pokretima za socijalnu borbu. Njihova vrednost i kvalitet ne ogleda se u finoj izradi i lepoti, već upravo u snalažljivom, inventivnom, brzom i slobodnom korišćenju jednostavnih/(jeftinih!) sredstava za prenošenje jasne kritičke i subverzivne poruke. Ovakvi objekti - rekviziti - kulise koje su Led Art, Art klinika i Šok ZaDruga koristili u svojim akcijama, mogu se interpretirati upravo kroz termin neposlušnih objekata koji nisu objedinjeni po stilu, tipu ili mediju već po različitom društvenom angažmanu”, navela je Andrea Palašti u uvodnom tekstu kataloga, koji će biti predstavljen tokom trajanja izložbe u MSUV.

Pored predstavljačkog – retrospektivnog karaktera, izložba je, kako je navela Andrea Palašti, i najveći ispit za Dežurni tim, članove Multimedijalnog centra “Led art”, čiji su se sastav i brojčanost menjali tokom protekle tri decenije. Kroz proces pripreme izložbe, sadašnji Dežurni tim suočavao se sa zadacima za čiju realizaciju nema formalno znanje, te su ispitivani različiti modeli rada unutar kolektiva i van njega. U saradnji sa kulturnim radnicima iz nezavisnog sektora i javnih institucija kulture, stekao se uvid u postupke kreiranja kulturnog sadržaja i uslove pod kojima ti sadržaji nastaju. Stečeno iskustvo kritički se analiziralo, a potom implementiralo, što je stvorilo novu dinamiku u raspodeli radnih obaveza.

 

Produkcijski tim programa “ReKAPITULACIJA” čine: Darija Dragojlović, Silvia Dražić, Nikola Džafo, Vesna Grginčević, Željko Grulović, Stefan Ilić, Vladimir Ilić, Dejan Jankov, Andreja Kargačin, Nina Komel, Lidija Krnjajić, Filip Markovinović, Nataša Markovinović, Tatjana Marticki, Namanja Milenković, Milan Nešić, Ana Novaković, Andrea Palašti, Konstantinos Petrović, Ivana Purtić, Madga Radojlović, Dunja Stanojević, Stefan Stefanovski, Mila Stojanović, Slobodan Stošić, Adrienn Ujhazi, Srđan Veljović; frizeri: Goran Avgustinov, Lazar Kovačević, Andrija Nikitović i Dušan Šovljanski.

Projekat “ReKAPITULACIJA” deo je programskog luka “Tvrđava mira” Fondacije “Novi Sad – Evropska prestonica kulture” 2022. i njenog programa “Kaleidoskop kulture”.

Realizaciju projekta podržali su Fondacija “Novi Sad – EPK”, Gradska uprava za kulturu Novi Sad i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Tagovi