Muzej savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci predstavlja od 22. septembra izložbu “Kolekcija kao ogledalo. Modernizam u delima iz Galerije Matice srpske”, koja sveobuhvatno ilustruje srpsku likovnu umetnost, njene uzore, opredeljenja i domete od poslednjih decenija 19. veka do sredine 20. veka.
Izložba obuhvata 86 umetničkih dela ‒ 75 slike, sedam skulptura i četiri grafike, a prošle godine gostovala je u Galeriji Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) u Beogradu, gde ju je za dva meseca obišlo oko 50.000 posetilaca.
Izložba “Kolekcija kao ogledalo” predstavlja najistaknutije i najznačajnije umetnike srpske likovne scene, poput Uroša Predića, Paje Jovanovića, Steve Aleksića, Ivana Tabakovića, Nadežde Petrović, Petra Dobrovića, Save Šumanovića, Milana Konjovića, Petra Lubarde i dr. Izložena su i dela slikara koji su manje poznati javnosti, a ostavili su trag u istoriji srpske umjetnosti, ali i kolekciji Galerije Matice srpske (GMS).
Kroz dela 38 autora prikazan je put od realističkih opredjeljenja nastalih pod uticajem ujetničkih akademija u Beču i Minhenu do okretanja ka modernizmima 20. veka usled odlaska umetnika iz Srbije na školovanje, kao i njihovih boravaka u Pragu, Budimpešti i Parizu kao centru umetničkih ideja 20. veka.
Nadežda Petrović, Srpski seljak, oko 1905.
Izložba ukazuje i na razvojni put srpske likovne umetnosti od ideja realizma, impresionizma i simbolizma do aktuelnih ekspresionističkih i intimističkih izraza iskazanih kroz religiozne i istorijske kompozicije, ali i teme portreta, pejzaža, akta i enterijera.
Milan Konjović, Lopud, 1926.
Izložbu i prateći katalog je autorski realizovala dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS, u saradnji sa stručnim saradnicama Jelenom Ognjanović i Aleksandrom Čelovski, kao i sa timom konzervatora GMS – Danilom Vuksanovićem, Darkom Despotovićem, Lukom Kulićem i Marijetom Sidovski i timom Galerije SANU.
Izložbom “Kolekcija kao ogledalo.”, čiji su koordinatori u MSURS su viša kustoskinja Lana Pavlović i viši kustos Mladen Banjac, nastavlja se uspešna saradnja GMS i MSURS, koja je rezultirala nizom različitih izložbenih projekata i edukativnih programa u protekloj deceniji. Izložba ima poseban značaj jer se realizuje u godini obeležavanja 175 godina od osnivanja GMS.
Paja Jovanović, Studija za proglašenje Dušanovog zakonika, oko 1900.
Izložba će biti otvorena do 20. decembra, a posetioce očekuju i stručna tumačenja i prigodna predavanja.
Realizaciju izložbe i pratećeg kataloga omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, a pomogao je i Grad Beograd.
*Naslovna fotografija: Sava Šumanović, Ženski akt sa ogledalom, 1923.
(SEEcult.org)