Vesti

Izdavači traže hitnu realizaciju otkupa knjiga

12. oktobar 2022.
SEEcult.org
izdavaci
izdavaci

Udruženja izdavača u Srbiji zatražila su 12. oktobra od Ministarstva kulture i informisanja Srbije da hitno realizuje otkup knjiga iz 2021. godine za javne biblioteke, čije je kašnjenje obrazloženo imenovanjem nove konkursne komisije zbog izostanka provere sukoba interesa prethodnih članova tog tela.

Napominjući da zbog kašnjenja realizacije otkupa i neizvesnosti da li će ga uopšte biti najveću štetu trpe čitaoci – korisnici biblioteka, a onda i same biblioteke, ali i izdavači i svi ostali koji su uključeni u proces objavljivanja knjiga, predstavnici Udruženja izdavača i knjižara Srbije (UIКS), Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS), grupacije samostalnih izdavača i  grupacije izdavača, knjižara i distributera knjiga pri Privrednoj komori Srbije, zatražili su od Ministarstva kulture i informisanja da hitno realizuje otkup knjiga objavljenih 2021. godine i objavi jasne i precizne rokove za realizaciju otkupa knjiga za 2022.

Ministarstvo se ne oglašava od kada je sredinom septembra saopštilo da otkup kasni zbog promene članova konkursne komisije jer nije izvršena provera njihovog eventualnog sukoba sa interesom.

“Želeli smo da uspostavimo kontakt sa MKI, ali nažalost, nikakvog odgovora nije bilo”, rekao je Dejan Papić (Laguna) iz UIKS.

Izdavači su stoga i odlučili da predoče taj problem na konferenciji za novinare, nadajući se da će doći i do pritiska javnosti na Ministarstvo.

Odsustvo komunikacije MKI povodom otkupa izdavači smatraju krajnje neprihvatljivim i “opasnim presedanom”, ali naglašavaju da ne žele bilo koga da optužuju, već da pomognu da do otkupa uopšte dođe.

“Odsustvom otkupa bila bi desetkovana izdavačka produkcija u sledećoj godini. To, takođe, temeljno pogađa biblioteke, koje najvećim delom dolaze do novih fondova upravo otkupom”, rekao je u ime grupacije izdavača, knjižara i distributera knjige pri PKS Gojko Božović, osnivač Arhipelaga, dodajući da su time posebno pogođene biblioteke i čitaoci u unutrašnjosti, gde nema knjižara i drugih mogućnosti dolaska do novih izdanja knjiga.

Ističući da je otkup najvažniji instrumenta kulturne politike u oblasti izdavaštva, Božović je naglasio da je potrebna hitna reakcija nadležnih jer je situacija na samoj granici mogućnosti da otkup uopšte bude realizovan.

Ukoliko ne bude otkupa, pojedini izdavači neće moći da učestvuju ni na predstojećem Sajmu knjiga u Beogradu, koji će biti održan, inače, posle dvogodišnje pauze zbog pandemije.

“Postoji realna opasnost da određeni broj izdavača ne može da izađe na Sajam, jer neće imati sredstva da plate. Šta nam ostaje – da se solidarišemo sa njima i da niko ne izađe, jer je to jedini vid pritiska, ili da nađemo neki drugi način da rešimo problem”, rekao je Zoran Hamović (Clio) iz UPIS-a, koje je još sredinom septembra zatražilo jasan odgovor Ministarstva kulture povodom Konkursa za otkup, nakon što je iz saopštenja saznalo samo da će biti imenovana nova konkursna komisija.

Prema njegovom uverenju, i bibliotekari su spremni da rade brzo i efikasno da bi otkup mogao da se realizuje do kraja godine.

Na to ukazuje i saopštenje Bibliotekarskog društva Srbije, u kojem je, kako je pročitao Hamović, konstatovano da je posle informacije MKI o imenovanju nove komisije ostalo nejasno da li je posao koji je već obavila prethodna komisija takođe neregularan i da li je otkup zapravo poništen.

"Da li će nova komisija sastaviti i novi spisak i proslediti bibliotekama na ponovno razmatranje i izbor i da li će, imajući u vidu da je kraj godine blizu i rokovi kratki, otkup uopšte biti realizovan do kraja? Zbog toga što je od prvih reakcija nezadovoljnih izdavača koji su se oglasili pre više od mesec dana, s pravom zabrinuti za izostanak konačnih rezultata otkupa, a zatim i saopštenja Ministarstva kulture od čega je prošlo više od 20 dana bez ikakvih dodatnih informacija, stiče se utisak da ovog veoma važnog vida nabavke, koji je za mnoge javne biblioteke u Srbiji i jedina prilika da nove knjige dođu do čitalaca – ove godine neće ni biti“, naveli su bibliotekari, zabrinuti i zbog toga što "ima biblioteka koje će ove knjige morati da kupe na predstojećem Sajmu iako nemaju neophodnu i potpunu informaciju o tome šta će na kraju dobiti putem otkupa, a takođe postoji i realna opasnost da izdavači u 2023. godini neće imati dovoljno tiraža za sve biblioteke koje su izabrale njihova izdanja iz 2021". To se, kako su naveli, posebno odnosi na knjige označene "zvezdicom", koje treba da dobiju sve javne biblioteke u Srbiji.

I sama institucija otkupa knjiga, koja postoji dvadesetak godina, morala bi, prema mišljenju izdavača, da pretrpi krupne promene, počev od uspostavljanja jasnih i preciznih rokova za naredni otkup preko uvođenja dvofaznog sistema otkupa tokom jedne godine i obezbeđivanja adekvatne transparentnosti cele procedure, ali i povećanja budžeta za otkup knjiga.

Prema rečima Žarka Čigoje, predstavnika grupacije samostalnih izdavača, od početka rata u Ukrajini drastično je poskupeo papir i druge sirovine, a izdavači su od ranije opterećeni i uvođenjem poreza, koji su izdejstvovali da bude deset odsto, ali je ukinut takozvani H protokol, koji je omogućavao uvoz bez carine i poreza.

"Ovo je vrh ledenog brega, a sva ova pitanja zahtevaju da pokušamo da sistemski uvedemo neki red", rekao je Čigoja.

Papić je dodao da bi razgovor o povećanju budžeta za otkup, koji je sada oko sto miliona dinara, bio neophodan i da nije došlo do povećanja cena sirovina.

"Da je sreće da sad razgovaramo o budžetu, a ne o otkupu... Budžet bi morao da bude minimalno dva puta veći", rekao je Papić i naveo primer Hrvatske u kojoj se za istu svrhu odvaja trostruko više, iako ima manje stanovnika, a i manju produkciju knjiga.

"Kriza jeste, ali država mora da se opredeli da li joj treba čitalačka kultura, biblioteke i izdavači. Ako joj treba, onda se tom pitanju mora posvetiti sa više pažnje i ozbiljnosti", dodao je Papić.

Odluke Komisije za otkup knjiga za 2021. godinu objavljene su još u julu na sajtu Narodne biblioteke Srbije, a biblioteke su imale rok da do 29. jula izaberu knjige s liste predloženih naslova.

Nakon što je u saopštenju UPIS-a prozvano zbog neobjavljivanja rezultata otkupa, Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je 14. septembra da je imenovalo novu komisiju, u cilju "ispunjenja regularnosti i zakonitosti čitavog postupka".

Ministarstvo je naglasilo u kratkom saopštenju da je takvu odluku donelo imajući u vidu "neophodnost poštovanja odredaba Zakona o sprečavanju korupcije, koje se odnose na sukob interesa imenovanih članova komisije, budući da su članovi komisije imali obavezu da potpišu izjavu da nisu u sukobu interesa, što nije učinjeno. Ovakva odluka je doneta u nameri da se što hitnije obezbede zakoniti uslovi za transparentno sprovođenje konkursa i donošenja Predloga rešenja o izboru publikacija koje će biti otkupljene po Konkursu za otkup publikacija za biblioteke”.

(SEEcult.org)

Tagovi