Festival autorskog filma (FAF) otkrio je deo programa, koji će prikazati od 25. novembra do 2. decembra u MTS dvorani u Beogradu, a reč je o nagrađenim ostvarenjima na najprestižnijim svetskim festivalima, ali i novim ostvarenjima domaćih autora.
Nakon filma “Duhovi ostrva” Martina Mekdone, sa Kolinom Farelom i Brendanom Glisonom u naslovnim ulogama, kojim će 28. FAF biti otvoren, za 26. novembar najavljena je srpska premijera filma “Da li ste videli ovu ženu” Dušana Zorića i Matije Gluščevića, te “Sveti pauk” reditelja Alija Abasija.
Abasi se vraća na FAF ostvarenjem zasnovanim na istinitoj priči o Paukovom ubici Saidu Hanaeiju, koji je ubio 16 žena između 2000. i 2001. godine. Film prati priču novinarke Rahimi koja odlazi u iranski sveti grad Mašhad sa ciljem da istraži smrt prostitutki iza kojih stoji serijski ubica. Glavna glumica Zar Amir-Ebrahimi osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Kanu.
Među atrakcijama 28. FAF-a je i srpska premijera filma “Non-Aligned & Ciné-guerrillas: Scenes from the Labudović Reels” rediteljke Mile Turajlić 27. novembra. Njen dokumentarni diptih baziran je na do sada nikada ranije prikazanim 35mm filmskim materijalima koje je snimio Stevan Labudović, snimatelj doživotnog jugoslovenskog predsednika Tita.
Novi film Mile Turajlić prikazan je na festivalima DOK Leipzig i Toronto, a uvršten je i u program IDFA.
Istog dana publika će imati priliku da pogleda film “Najsrećniji čovek na svetu” makedonske rediteljke Teone Mitevske, koji prati Asju, 40-godišnju neudatu žena koja živi u Sarajevu. U želji da upozna nove ljude, ona subotu provodi na speed dating događaju gde upoznaje Zorana, bankara njenih godina. Ostvarenje Teone Mitevske premijerno je prikazano na Filmskom festivalu u Veneciji.
Za 28. novembar najavljen je animirano fantastični film ruskog reditelja Aleksandra Sokurova “Bajka”, čija je svetska premijera bila proteklog leta u Lokarnu, a prati razgovore Adolfa Hitlera, Benita Musolinija, Josifa Staljina i Vinstona Čerčila u čistilištu, koristeći arhivske snimke i deepfake tehnologiju. Takođe, prikazuje i Isusa i Napoleona.
Iste večeri biće prikazan i film “Blisko” reditelja Lukasa Donta o intenzivnom prijateljstvu dva 13-godišnjaka, Lea i Ramija, koje se iznenada prekida. Pokušavajući da razume šta se desilo, Leo traži pomoć Ramijeve mame Sofi. Film je premijerno prikazan u Kanu, gde je osvojio specijalnu nagradu, a do sada je dobio 15 priznanja na nekoliko festivala širom sveta i nominovan je u dve kategorije za nagradu Evropske filmske akademije (EFA) - za najboljeg reditelja i najbolji evropski film.
Među nagrađivanim ostvarenjima na FAF-u je i film “Sent-Omer” u režiji Alis Diop, koji je na programu 29. novembra.
Na sudu u Sent-Omeru pisac Rama prisustvuje suđenju mladoj ženi koja je optužena da je ubila svoju 15-mesečnu ćerku, ostavivši je na plaži za vreme nadolazeće plime. Reči optužene i svedočenje očevidaca uzdrmaće Ramina uverenja i dovesti u pitanje ličnu procenu gledalaca. Film je premijerno prikazan na Filmskom festivalu u Veneciji, gde je osvojio nekoliko nagrada, a rediteljka je nominovana i za nagradu EFA za najboljeg evropskog reditelja.
Iste večeri publika će imati priliku da pogleda i ostvarenje “Magnetna rezonanca” proslavljenog rumunskog reditelja Kristijana Munđiua, priču o Matijasu koji nekoliko dana uoči Božića napušta posao u Nemačkoj i vraća se u multietničko transilvanijsko selo. Film je premijerno prikazan na Filmskom festivalu u Kanu, a domaću premijeru imao je proteklog leta na Festivalu evropskog filma Palić, na kojem je i proglašen najboljim.
Za 30. novembar najavljen je film “Alkaras” rediteljke Karle Simon, španska drama o jednoj katalonskoj porodici, koja je osvojila Zlatnog medveda za najbolji film na Berlinalu i nagradu Greenpeace - Lurra Award na Filmskom festivalu u San Sebastijanu.
Iste večeri publika će imati priliku da pogleda prvi pakistanski film prikazan na Kanskom festivalu, koji je i kandidat Pakisatana za Oskara. U pitanju je ostvarenje “Joyland” autora Saima Sadika o Hajderu Rani, tihom i nezaposlenom, koji živi sa suprugom, glasnom i zaposlenom Mumtaz, u naizgled srećnom ugovorenom braku pod istim krovom kao i ostatak porodice. Usled pritiska i ismevanja od strane njegovog oca, Hajder pronalazi posao kao rezervni plesač za trans izvođačicu Bibu, što mu otvara oči za drugačiju vrstu ljubavi i drugačiji način života. “Joyland” je u Kanu dobio nagradu žirija u programu “Poseban progled”, a osvojio je nagrade i na još nekoliko svetskih festivala.
Ulaznice za filmove 28. FAF-a u MTS dvorani već su dostupne na blagajni, kao i putem servisa tickets.rs.
(SEEcult.org)