Međunarodna izložba “Con los pies en la Tierra” u Centru za modernu umetnost Atlantiko (CAAM) u Las Palmasu na Kanarskim ostrvima, na kojoj učestvuje i više umetnika iz regiona, istražuje kompleksnost ekološke problematike u vezi sa trenutnim stanjem kasnog kapitalizma kroz oblasti kao što su borba za autohtoni suverenitet, rodnu ravnopravnost, otpor različitim vrstama isključivosti, eksploatacija zemlje i vode, nasleđe kolonijalizma i ekonomske neokolonijalne strategije.
Izložba je svojevrsni nastavak šireg projekta “Efekat pregleda” kustosa Blanke de la Tore (Blanca de la Torre) i Zorana Erića, čija je prva faza predstavljena u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 2021, posle trogodišnjeg istraživanja. Projekat poziva na prepoznavanje potencijala svih oblika otpora ekološkoj pravdi, predlažući povezivanje vizuelnih umetnosti i svih novootvorenih eko-političkih prostora koji predstavljaju izazov trinomiji kapitalizma, patrijarhata i kolonijalizma.
Termin “Efekat pregleda” skovao je Frenk Vajt (Frank White) 1987. godine za kognitivni pomak o kojem je govorilo više astronauta koji su videli Zemlju iz svemira. Projekat uzima taj termin kao metaforu koja pokazuje da je potreban sveobuhvatan pogled radi razumevanja svih aspekata globalne eko-sociijalne krize u trenutku u kojem svi prevazilazimo biokapacitet Zemlje.
Acaymo S. Cuesta & Branislav Nikolić, ¿El interés general?, 2022. Instalacija: drvo, otpadni materijal, fotografija
Druga faza projekta, predstavljena na izložbi u CAAM-u, ima španski naziv “Con los pies en la Tierra” kako bi označila pomeranje fokusa “na zemlju”, sa zemaljskim pristupom pitanjima životne sredine. Reč tierra na španskom, inače, znači i planetu Zemlju i tlo.
“Ogledanje” dve perspektive dalo bi dublji uvid i dotaklo diskurs ekološke pravde kao rezultat šireg projekta koji uključuje seriju radionica, panel diskusija, predavanja, susreta sa aktivistima i teorijskim događajima.
Marija Marković, A Guide to Breathing, 2020-2022, instalacija: video I Want You to Panic, 6'41'' i tapete
Namera kustosa je da razviju izložbu koja progovara o ekologiji u smislu sadržaja, forme i stava. U prvoj fazi, koja je razvijena u Beogradu, uspostavljen je određen broj smernica u skladu sa ekološkim praksama, pa je izbegavan avionski prevoz radova, a favorizovana lokalna produkcija i zemljani transport. Izložbu u CAAM-u prati još radikalnija odluka o odbijanju bilo kakvog prevoza umetničkih radova u korist 100% lokalne produkcije. Za ovu priliku svi radovi su kreirani na licu mesta, uz izbegavanje materijala koji zagađuju životnu sredinu. Favorizovana je lokalna produkcija i reprodukcija radova, materijal koji je korišćen je biorazgradiv, ponovo upotrebljen, prenamenjen i recikliran.
Na izložbi učestvuju umetnici iz regiona bivše Jugoslavije Branislav Nikolić (i Acaymo S. Cuesta), Igor Grubić, Marija Marković, Nikola Radić Lucati, Robertina Šebjanič i Gjino Šutić i Tanja Vujinović.
Nikola Radić Lucati, The Loss (Degradation, Fragmentation, Destruction), 2022, instalacija: mesingane ploče, suvi UV print i minerali
Među učesnicima su i Ravi Agarwal, Amy Balkin, Luna Bengoechea Peña, Ursula Biemann, Saskia Calderón, Javier Camarasa, Tania Candiani, Tomas Colbengtson, Teresa Correa, Mark Dion, Olafur Eliasson, Tue Greenfort, Gloria Godínez, Lungiswa Gqunta, Tea Mäkipää, Mary Mattingly, Ana Mendieta, Santiago Morilla, Michael Najjar, Fernando Palma, pluriversal radio, PSJM, Tabita Rezaire, pablo sanz, Zina Saro-Wiwa, Beth Stephens & Annie Sprinkle, Theresa Traore Dahlberg, Juan Zamora i Bo Zheng.
Lungiswa Gqunta, Benisiya Ndawoni, 2018-2022, instalacija: bodljikava žica i pronađena tkanina
Izložba je otvorena do 29. januara 2023.
*Fotografije: Paco Rocha
(SEEcult.org)