Edukativni program “Šta bi kustosiranje trebalo / moglo da bude” (WCSCD) kustoskinje Biljane Ćirić obuhvata do kraja godine u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu predavanja umetnika i autora iz Turske, Italije i Španije.
Arhitektkinja, umetnica, spisateljica i edukatorka Aslihan Demirtaš (Demirtaş) iz Turske održaće 30. novembra predavanje “O sazvežđima i zemlji” u okviru kojeg nudi promišljanje o sazvežđima artikulisanim arhitektonskim i umetničkim delima načinjenim od zemlje i o njoj – povezanim i pozicioniranim zajedno sa ljudima i mestima sa kojima su u vezi. Predavanje nudi svojevrsni alternativni imaginarij u odnosu na koncepcije zajednice, kolektiviteta, a možda čak i na definiciju zajedničkog.
Praksa Aslihan Demirtaš odvija se na granicama disciplina koje se bave stvaranjem, često u formi građevina, vrtova i umetničkih projekata, dok traga za revidiranim modusom postojanja i prakse na našoj planeti. Živi u Istanbulu, gde sa Alijem Džindorukom (Ali Cindoruk) vodi kancelariju KHORA za dizajn, stvaranje i razmišljanje.
U nastavku godišnjeg programa WCSCD, pisac, režiser i antropolog Masimilijano Molona održaće 5. decembra predavanje “Umetnički način proizvodnje. Umetnost i zajedničko u doba antropocena”, a Amelie Aranguren će govoriti o projektu “Kampo adentro” 13. decembra.
Predavanje Masimilijana Molone će, polazeći od nedavno objavljene knjige “Umetnost/Zajedničko” (Art/Commons), koja daje osvrt na zajedničko iz perspektiva savremene istorije umetnosti i antropologije, fokusirajući se na tekuće napetosti između umetnosti i kapitalizma, trasirati vezu umetnosti i zajedničkog kroz praksu Instituta za radikalnu imaginaciju (Institute of Radical Imagination), u kojem je angažovan.
Predavanke se temelji na analizi savremenih umetničkih i kustoskih praksi, koje autor opisuje kao prakse uspostavljanja zajedništva, zasnovane na koprodukciji, participaciji, uzajamnosti i vrednovanju reproduktivnog rada. Molona predlaže nov teorijski pristup tekućim debatama o zajedničkom i pokazuje da umetnost može da obezbedi i jezik antikapitalističke i postkolonijalne kritike, kao i distinktivni skup veština i praksi uspostavljanja zajedničkog.
Molona je vanredni profesor Odseka umetnosti Univerziteta u Bolonji. Njegovo obrazovanje je multidisciplinarno i obuhvata ekonomiju, antropologiju i vizuelnu umetnost, dok se njegov rad rad fokusira na odnos umetnosti i političke ekonomije iz specifičnog ugla rada, klase i postkapitalističke politike. U terenskom radu kombinuje pedagogiju, umetničku prefiguraciju i aktivizam. Jedan je od osnivača i član kolektiva freethought (slobodnamisao), Instituta za radikalnu imaginaciju (Institute of Radical Imagination; IRI) i Laboratorije za urbano zajedničko (Laboratory for the Urban Commons; LUC).
WCSCD je za 14. decembar najavio predavanje Amelie Aranguren o projektu “Kampo adentro”, koji je pokrenut 2010. kao inicijativa vezana za potrebu da se razmisli o ruralnoj sredini kao mestu za umetničko stvaralaštvo, kao i o tome kako je tokom godina osetila potrebu da se suoči s realnošću i teškoćama življenja daleko od zemlje.
“Na taj način smo došli do sopstvene agroekološke proizvodnje sa stadom ovaca i do obnove planinskog sela koje treba da bude pokušaj kolektivne agrarne i umetničke proizvodnje. Međutim, posvećenost gradu je osnovna, te otuda CAR, Centro de Acercamiento a lo Rural (Centar za pristup ruralnom), naš prostor u Madridu. Ovaj prozor ka ruralnom je i nastao s namerom da se u grad prenese iskustvo samodovoljnosti i održivosti agrarne tradicije. Izazov ‘Kampa adentro’ jeste stvaranje svesti o svemu što poljoprivredni rad i život u ruralnim oblastima mogu da ponude, što je obogaćivanje ruralnih i urbanih oblasti istovremeno”, objašnjava Amelie Aranguren.
Amelie Aranguren rukovodi umetničkim programom Centra za pristup ruralnom (CAR) pri umetničkom kolektivu Inland (Unutrašnjost) u Madridu, čiji je član od 2010. Bila je koordinatorka izložbi u Ž d Pom (Jeu de Paume) u Parizu; vodila je Espasio Uno (Espacio Uno), prostor pri Muzeju Reina u Sofiji namenjen određenim projektima umetnika koji se tek pojavljuju; bila je programska direktorka u Fondaciji “Federiko Garsija Lorka”, privatnoj zadužbini posvećenoj očuvanju i diseminaciji pesnikovog nasleđa, kao i umetnička direktorka galerije Maks Estrela (Max Estrella).
Pokretanje zajednice, CAR, foto: Amelie Aranguren
Predavanje Aslihan Demirtaš organizovano je u saradnji za Grupom arhitekata. Predavanje Masimiliana Molone je podržao Italijanski institut za kulturu u Beogradu, a predavanje Amelie Aranguren je podržano od ambasade Španije u Beogradu.
Sva predavanja počinju u 18 časova u Maloj sali Kolarca, a ulaz je besplatan.
(SEEcult.org)