Francuski reditelj, scenarista i glumac Toma Salvador, čiji film “Planina” učestvuje u takmičarskom programu 28. Festivala autorskog filma (FAF) u Beogradu, izjavio je da snima filmove koji su vezani za njegova lična iskustva.
“U kratkim i do sada dva dugometražna filma polazim od svog iskustva i onog što volim i fizički da radim. Pravim filmove koji polaze od avanture i čije snimanje takođe predstavlja avanturu. Od detinjstva imam tu želju da se bacim u nepoznato”, rekao je Salvador 29. novembra na konferenciji za novinare 28. FAF-a u MTS dvorani.
U filmu “Planina”, čija je premijera bila ove godine u Kanu, inženjer Pjer iz Pariza odlazi zbog posla na Alpe. Neodoljivo privučen ovim okruženjem, kampuje sam visoko u planinama i ostavlja iza sebe svakodnevicu.
Salvadorov prvi dugometražni film “Vinsent” (2015) sniman je uglavnom pod vodom, i to hladnom, a u oba je igrao glavne uloge.
“Ne smatram sebe glumcem, ali osećam potrebu da igram u svojim filmovima, da dalje istražujem ono što me zanima. Pored toga, kao reditelj sam fin, a ono što ovi likovi rade je jako teško. Bilo bi mi neprijatno da od nekog glumca zahtevam takve fizičke napore. Smatram da je moja dužnost da sam izvedem to što sam zamislio”, izjavio je Salvador.
U oba filma postoje neki nadrealni elementi. Salvador je istakao da je oduvek voleo fantastiku i da “u bioskopu želi da vidi stvari koje se ne nalaze u stvarnom svetu”.
Na pitanje kojoj publici se obraća, odgovorio je da se tokom snimanja trudi da se koncentriše samo na ono što ga je privuklo da radi određeni fim. “Ako se tome zaista posvetimo, to je način da se pronađe i put do gledalaca. Što se manje misli o publici, veća je šansa da se proizvede nešto autentično, nešto što ostavlja emotivni utisak”, rekao je Salvador.
Višestruko nagrađivani autor Toma Salvador je 29. novembra održao i master klas u okviru sedmih Francusko-srpskih filmskih susreta koji su u toku na FAF-u od 27. novembra do 2. decembra.
Program “Randevua”, kako je prethodnih dana najavila ataše za kulturu francuske ambasade u Srbiji Katrin Fodri, obuhvata sastanke filmskih profesionalaca dve zemlje u cilju jačanja saradnje, kao i diskusije, predavanja, radionice, okrugle stolove... Aktivnosti su namenjene stručnjacima iz oblasti kinematografije, ali i studentima različitih oblasti filma i medija.
Katrin Fodri je izrazila zadovoljstvo što je francuska kinematografija uvek dobro predstavljena na FAF-u. Ove godine učestvuje čak 16 francuskih produkcija i koprodukcija, a među njima su i dva dugometražna dokumentarna filma srpske autorke Mile Turajlić.
Među gostima FAF-a je i autorka francusko-kostarikanskog porekla Valentina Maurel, čiji je film debitantski dugometražni igrani film “Sanjam električne snove”, koprodukcija Belgije, Francuske i Kostarike, deo takmičarskog programa 28. FAF-a.
Njen film o buđenju seksualnosti jedne tvrdoglave tinejdžerke, koja stupa u vezu sa starijim muškarcem, kao i o nasilju u porodici, premijerno je prikazan u Lokarnu, gde je za najbolju žensku ulogu nagrađena mlada Danijela Marin Navaro.
Valentina Maurel je izjavila da je još na kastingu osetila kako Danijela, mada ima samo 18 godina, zna nešto o životu, što bi bilo dovoljno da iznese složenu ulogu.
“Lik smo zatim zajedno gradile. Otkrile smo da smo slične po karakteru. Ona je hrabro ušla u ulogu. Provele smo dosta vremena zajedno, upoznale se i imale smo poverenje jedna u drugu. Ima nešto mistično u hemiji ljudi koji grade lik, mi smo se sasvim podudarile”, rekla je Valentina Maurel, koja živi i radi u Kostariki, a diplomirala je režiju na INSAS-u u Briselu.
Tokom snimanja prioritet su joj bili glumci, pa su sve scene snimane hronološki kako bi se oni lakše poistovetili s likovima. Radili su u malom timu i nije bilo problema kod snimanja intimnih scena.
“Kostarika je mala zemlja i konzervativna. Namera nam je bila da napravimo po malo grub, sirov film koji po prvi put predstavlja Kostariku na ovaj način. Kada dolazite iz male zemlje imate posebnu odgovornost da budete verodostojni u njenoj prezentaciji, ali nisam htela ni da objektivizujem svoju zemlju”, izjavila je Maurel.
Za domaću premijeru, koja je planirana za mart iduće godine, film je dobio oznaku 18 plus.
“Na festivalu u Beču su ga gledali i mladi od 17 godina i nije bilo problema. Mislim da film može da podstakne korisnu debatu u društvu o temama seksualnosti, nasilju, odnosima moći i manipulacije”, rekla je Valentina Maurel.
*Foto: Vladimir Opsenica
(SEEcult.org)