Vesti

Osmomartovski protestni marš - Dostojanstvo. Plata. Život!

3. mart 2023.
SEEcult.org
osmi mart
osmi mart

Neformalna mreža feminističkih i ženskih grupa i nezavisnih aktivistkinja organizuje i ove godine u centru Beograda, povodom Međunarodnog dana žena, protestni marš sa konkretnim zahtevima za poboljšanje radnih prava i platu za život, izražavajući solidarnost sa drugaricama širom bivše Jugoslavije.

Osmomartovski protestni marš “Dostojanstvo. Plata. Život!” biće održan od 17.30, a okupljanje je na platou na Slaviji.
 
Žene Srbije − radnice, sindikalke, službenice, profesorke, nastavnice, vaspitačice, bolničarke, doktorke, domaćice, majke i one koje to nisu, sestre, bake, negovateljice, učenice, studentkinje, aktivistkinje i mnoge druge, udruženo pozivaju sve na protest kojim će biti nastavljen kontinuitet borbe, a taj istorijski i politički važan datum iskorišćen da se ukaže na probleme ekonomske egzistencije sa kojom se suočava najveći broj žena danas.

Žene zahtevaju da zakonske regulative osiguraju, a praksa potvrdi, radno vreme od maksimalnih osam časova u toku dana, neradne praznike i vikende, pravedne i dostojanstvene plate i uslove rada.

Traži se i da se nestandardni i novi digitalni oblici rada regulišu pravednim principima i u službi radničkih prava, da društvo osnaživanjem institucija i usluga socijalne i zdravstvene zaštite preuzme teret rada iz oblasti nege i brige, koji je do sada dominantno ostao ženski neplaćen rad na kom počiva reprodukcija radne snage, te da institucije adekvatno i blagovremeno rade na prevenciji i adekvatnom reagovanju u slučajevima rodno zasnovanog nasilja.

Organizatorke protesta podsećaju da neoliberalna država žene vraća prvenstveno u ulogu majke, negovateljice i neplaćene kućne radnice, doprinosi sveukupnom ugnjetavanju i stigmatizaciji žena, lezbejki, trans osoba, Romkinja, žena sa invaliditetom i pripadnica drugih marginalizovanih grupa, ciljajući na organičavanje slobode odlučivanja o vlastitim telima i promovišući isključivo heteronormativni oblik porodice. Takođe, ukazuju da bez adekvatne zarade, dostojanstva i socijalne zaštite nema izlaska iz situacije nasilja, a da svakodnevne crne statistike pokazuju da je nasilje prema ženama - nesmanjeno.

Podsećaju i da poseban nivo diskriminacije prilikom zapošljavanja i rada trpe Romkinje, žene sa invaliditetom i trans žene u Srbiji, koje rade na potplaćenim pozicijama ili im se uopšte prilika i ne pruža.

Od žena se očekuje da u vremenima krize upravljaju domaćinstvom i da dodatnim radom nadomeste nedostatak osnovnih sredstava za život porodice.

Organizatorke podsećaju i da se konstantno urušavanju stečena radnička prava i povećava nezaposlenost. Žene rade na manje plaćenim poslovima, sporije napreduju i imaju daleko veći teret. Takođe, javno zdravstvo i obrazovanje postaje dostupno samo onima koji mogu da ga plate.


 
“Solidarne smo sa svim našim drugaricama iz regiona nekadašnje Jugoslavije u njihovim svakodnevnim borbama. Osmog marta sve marširamo u istoj borbi za potpunu rodnu ravnopravnost u sferi doma, u sferi rada, na svakom mestu i svako doba”, poručila je mreža feminističkih i ženskih grupa i nezavisnih aktivistkinja, pozivajući ujedno na mir i apelujući na državu da pruži podršku svim žrtvama ratova, represije i prirodnih nepogoda, te da "umesto ideologije neoliberalnog kapitalizma, koja nas sada sve već životno ugrožava, prigrli politike mira i održive ekonomije”.

Rekonstrukcija Ženski fond tradicionalno je povodom 8. marta objavila mapu aktivnosti ženskih organizacija u Srbiji i u regionu.

U Zagrebu će tako biti održan Noćni marš, počev od 18 sati na Trgu žrtava fašizma, a šetaće se i u Splitu, Rijeci, Puli, Osijeku i Šibeniku. U gotovo 30 bioskopa širom Hrvatske u toku su Ženijalni dani.

U Ljubljani će biti održan protest "Patrijarhat ubija!", a uz međunarodni feministički i kvir festival "Crvene zore" (Rdeče zore), koji traje od 2. do 13. marta, počinje i Feministički filmski festival - FeFi. Niz događaja organizovan je i u Mariboru, Velenju, Celju i Ptuju.

Protestni marš najavljen je i u Prištini, pod sloganom "Marširamo, ne slavimo, za život bez nasilja nad ženama i devojkama".

U Sarajevu, u organizaciji fondacije Cure, najavljen je mirovno-aktivistički marš koji će početi okupljanjem na Pozorišnom trgu Suzan Zontag, a završiti na Trgu Bosne i Hercegovine. Protestovaće se i u Bihaću i Tuzli, kao i u Banjaluci, pod sloganom "Nismo jeftina radna snaga".

Platforma za rodnu ravnopravnost organizuje u Skoplju protestni marš "Da li će preživeti žene ovde?", a Centar za ženska prava u Podgorici poziva na marš "Otpor sili i nepravdi", kojem se pridružuje i  Centar za žensko i mirovno i obrazovanje Anima iz Kotora.

(SEEcult.org)

Tagovi