Sastanak predstavnika Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) i Ministarstva kulture, održan 9. juna nakon protesta umetnika i kulturnih radnika ispred Ministarstva kulture, okončan je predajom zahteva iznetih na tom skupu i predlogom nove konkursne procedure za sufinansiranje projekata, a prema navodima obe strane, očekuje se nastavak dijaloga.
Predstavnice NKSS Vida Knežević, Ivana Branković, Marijana Cvetković i Milica Pekić predočile su niz problema i teškoća sa kojima se suočavaju akteri nezavisne scene, a ukazale su i na sistemske probleme u sektoru kulture. Razgovaralo se i o mogućnostima izmene konkursnog kalendara, potrebama izmena delova Zakona o kulturi, potrebama kontinuiranog dijaloga s predstavnicima svih aktera u kulturi i otvorenog i transparentnog rada Ministarstva kulture.
Zahtevi koji se tiču hitne reakcije na rezultate nedavno završenog konkursa za 2023. godinu (poništavanje rezultata za oblast umetničke igre i podizanje iznosa svim odobrenim projektima u oblasti rada sa decom i mladima na minimalnih 250.000 dinara) odbijeni su uz obrazloženje da aktuelni zakoni onemogućavaju bilo kakvu intervenciju na već doneta i usvojena rešenja, saopštila je NKSS nakon dvosatnog sastanka, održanog na poziv Ministarstva kulture koji je usledio nakon proglasa NKSS i najave protestnog foruma.
Predstavnice NKSS iznele su na sastanku dva dokumenta: Predlog procedure za realizaciju konkursa koji je pripremila Asocijacija NKSS i Spisak zahteva iznetih na otvorenom protestnom forumu različitih aktera scene 8. juna ispred zgrade Ministarstva kulture, održanom na poziv NKSS.
Izneti zahtevi su dodatno obrazloženi na sastanku na kojem su, u ime Ministarstva kulture, učestvovali ministarka Maja Gojković, potpredsednica Vlade Srbije, šef kabineta ministarke kulture Branislav Maričić, pomoćnik za savremeno stvaralaštvo Radovan Jokić, sekretar Ministarstva kulture Vukica Kilibarda i viši savetnik Marjana Jeremić.
NKSS u narednim nedeljama, kako je navela, očekuje od Ministarstva kulture komentare i predloge rešenja svih pojedinačnih zahteva u pisanoj formi sa predlozima narednih koraka. Dobijene komentare i predloge će odmah po prispeću javno objaviti kako bi svi zainteresovani akteri u polju kulture imali uvid u tok dijaloga sa Ministarstvom kulture.
Ministarstvo kulture je u odvojenom saopštenju izrazilo spremnost na dijalog.
Prema navodima Ministarstva kulture, na radnom sastanku s predstavnicima Asocijacije NKSS istaknuta je “spremnost da se kroz konstruktivan pristup i dijalog radi na unapređenju konkursnih procedura i drugim pitanjima od interesa za umetnike”. Na sastanku je dogovoreno da se u narednom periodu razmotre mogućnosti za ranije raspisivanje konkursa u kalendarskoj godini, kao i da Ministarstvo kulture, nakon sagledavanja predloga, da odgovore u skladu sa važećim propisima koji uređuju predmetne oblasti, navedeno je u saopštenju. Ministarstvo je navelo i da je na sastanku “istaknuto da će se nastaviti sa redovnom komunikacijom i dijalogom u narednom periodu”.
Ministarka Maja Gojković je u razgovoru s predstavnicama NKSS naglasila “spremnost Ministarstva na otvoreni razgovor sa svim organizacijama koje deluju na polju kulture”, istaknuto je u kratkom saopštenju.
Predstavnicima Ministarstva kulture dostavljen je spisak zahteva upućenih sa protestnog foruma na koji je NKSS pozvala nakon nedavnog zakasnelog objavljivanja rezultata konkursa za savremeno stvatalaštvo u 2023. godini.
Na osnovu diskusije na protestnom skupu, na koji je NKSS pozvala umetnike, kulturne radnike i sve ostale zainteresovane aktere u polju kulture, kao i građane, od Ministarstva kulture zatraženo je da usvoji predlog konkursne procedure koju je pripremila Asocijacija NKSS, zatim ukidanje uredbe kojom se onemogućava žalbeni postupak i obaranje rešenja konkursnih komisija, uvođenje minimuma sredstava za sve odobrene projekte i programe konkursa u iznosu od 250.000 dinara, te hitno revidiranje iznosa u oblasti rada sa decom i mladima za 2023. godinu kako bi svim odobrenim projektima bio dodeljen minimum od 250.000 dinara – umesto preovlađujućih 150.000.
Taj zahtev je odbijen, kao i poništavanje rezultata konkursa za oblast savremene igre uz hitnu realizaciju novog kruga evaluacije pristiglih projekata sa kompetentnom komisijom.
Zatraženo je i ukidanje diskrecionog fonda ministra kojim se, kako je navedeno na protestu, netransparento raspolaže i dodeljuju sredstva van sfere javnog interesa i uvida javnosti.
Na osnovu zaključaka protestnog foruma, zatraženo je povećanje budžeta za kulturu na minimalnih 1% od ukupnog državnog budžeta.
Od Ministarstva kulture zatraženo je i kreiranje finansijskog instrumenta za podršku hladnom pogonu organizacijama nezavisne kulture –donacije za operativne troškove (prostor, zaposleni) kroz poseban konkurs a ne samo kroz konkurs za programe.
Zatraženo je i hitno rešavanje problema dugovanja samostalnih umetnika, budući da nakon više od godinu dana Radne grupe reprezentativnih udruženja i Ministarstva kulture, te prikupljanja informacije o iznosu dugovanja i dva formalna obraćanja Kabinetu predsednice Vlade Srbije, nije došlo do razumevanja i razrešenja tog pitanja koje na dnevnom planu ugrožava život samostalnih umetnika. Na predlog Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), koje je takođe bilo pozbalo članstvo na protest, zatraženo je i hitno rešavanje pitanja ateljea izmenom potojeće uredbe kako bi se ta oblast pravno regulisala i kako bi se raspolaganje radnim prostorima vratilo u nadležnost ULUS-a.
Za samostalne umetnike zatraženo je uvođenje kategorizacije osnovica penzionog i invalidskog osiguranja prema stepenu obrazovanja i godinama staža u statusu (definisati kategorizaciju u dijalogu sa predstavnicima reprezentativnih udruženja).
Među zahtevima je i da Ministarstvo kulture uredno objavi sve prijavljene, odobrene i odbijene umetnike i umetnice na konkursu za otkup dela u oblasti vizuelnih umetnosti, kao i rezultate konkursa u svim oblastima po modelu u okviru konkursne procedure koji je predložila Asocijacija NKSS.
Zatraženo je i ponovno uspostavljanje honorara umetnicama i umetnicima za izlaganje na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji, a iznos honorara definisati kroz dijalog sa umetnicima, predstavnicima reprezentativnih udruženja, nezavisne scene i drugima. Takođe, samostalne umetnike bi trebalo osloboditi poreza za ulaganje u materijal i opremu.
Od Ministarstva je zatraženo i da utiče na organe lokalne samouprave širom zemlje da uvedu transparetne procedure realizacije konkursa za oblast savremenog stvaralaštva, namenjenog organizacijama nezavisne kulture i drugim akterima kulture na lokalu, i to prema predlogu konkursne procedure koje je pripremila NKSS.
Posebno je zatraženo i revidiranje odluke u vezi sa nacionalnim penzijama – smanjenje dozvoljenih kandidata iz svakog reprezentativnog udruženja, kao i organizovanje konsultativnih sastanaka sa relevatnim akterima kako bi se procedura unapređivala i prilagodila potrebama struke.
Takođe, zatraženo je osnivanje tela unutar Ministarstva kulture koje bi bilo zaduženo za komunikaciju sa akterima nezavisne scene i predstavnicima strukovnih i reprezentativnih udruženja – kreiranje kanala stalne komunikacije koji bi omoguće učešće u procesu donošenja odluka i kreiranju mera kulturnih politika koje se tiču ovog sektora
Među zahtevima iznetim nakon protestnog foruma je i pokretanje međuresorne saradnje kako bi se zahtevi i potrebe svih aktera u kulturi mogli bolje i brže realizovati u skladu sa javnim interesom u kulturi.
Spisak zahteva sa protestnog foruma dostavljen Ministarstvu kulture
Predlog konkursne procedure Asocijacije NKSS
(SEEcult.org)