Svetski festival animiranog filma - Animafest u Zagrebu predstaviče u 33 izdanju od 5. do 10. juna više od 300 naslova, a najavio je i rekordnih 400 stranih autora.
Program 33. Animafesta, uz takmičarske programe, uključuje i dugometražne filmove te VR projekte, kao i veliki tematski blok posvećen naučnoj fantastici u animiranom filmu, retrospektivu Williama Kentridgea, Animafest PRO sa jubilarnim, desetim naučnim skupom Animafest Scanner i radionicom Rise & Shine, izložbeni program i program za decu i mlade.
Obiman program 33. Animafesta predstavili su 24. maja u Galeriji Kranjčar umetnički direktor Daniel Šuljić, producentkinje Matea Milić i Paola Orlić, zamenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet i autori hrvatskih filmova u takmičarskim programima Martina Meštrović, Ivana Bošnjak Volda i Thomas Johnson Volda.
Animafest, kako je istakao Šuljić, od 1972. godine predstavlja jednu od najznačajnijih međunarodnih kulturnih manifestacija u Zagrebu i hrvatskoj, a za 33. izdanje tog drugog najstarijeg svetskog festivala u potpunosti posvećenog animaciji prijavljeno je ukupno 1.800 filmova iz 93 zemlje produkcije. Šuljić je uputio na temu korišćenja veštačke inteligencije u animaciji koja se ove godine nametnula prilikom selekcije. S posebnim istakao je rekordan broj uglednih stranih gostiju, te naglasio da je osam hrvatskih radova u najjačim međunarodnim konkurencijama (49 hrvatskih filmova bilo je prijavljeno, što govori o izuzetno uspešnoj godini hrvatske animacije).
Obiteljski portret Lee Vidaković, Vrijeme koje dolazi Natka Stipaničeva, Y Matee Kovač, Eeva Lucije Mrzljak i Mortena Tšinakova u Velikom takmičenju kratkometražnog filma, Strana strana Sare Tomas i Pansion Paun Dorotee Radušić u studentskom takmičarskom programu, Hu Hu i rođendanska zabava Vjekoslava Živkovića i Putovanje Mirele Ivanković Bielen u konkurenciji filmova za decu. Takmičarski program hrvatskog filma nudi 19 novih radova, od kojih je Šuljić izdvojio novi film Martine Meštrović Haljina za finale i druge filmove koji nakon Animafesta festivalski put nastavljaju u Ansiju (Sjeti se kako sam jahala bijelog konja I. Bošnjak i T: Johnson Volde; Ispod maske D. Bakliže), nove radove Zagreb filma (Republika A. Begušić i Alef S. Tomića), te rekordnih devet naslova sa ALU.
Šuljić je posebno izdvojio i imena klasika animace, oskarovaca i prijatelja Animafesta svih generacija koji se ove godine takmiče u Zagrebu, poput Wendy Tilby i Amande Forbis (Leteći mornar), Joãa Gonzaleza (Prodavači leda) i Elizabeth Hobbs (Debitantica), Naomi Van Niekerk (Skalpeli) i Inés Sedan (Love Me True), kao i dvadesetak svjtskih premijera koje ukazuju na prestižan međunarodni status Animafesta.
Luka Korleat, Matea Milić, Paola Orlić, Daniel Šuljić
U žiriju Velikog takmičarskog programa kratkometražnog filma biće za Oskara nominovani čileanski autor Hugo Covarrubias, izraelska animatorka Tal Kantor, holandski animator, slikar i kompozitor Hisko Hulsing, umetnička direktorka Kaboom Animation Festivala Aneta Ozorek i pobednik prošlogodišnjeg takmičarskog programa Vuk Jevremović. Pred njima je težak zadatak ocenjivanja 42 dela iz 34 zemlje produkcije, a Kantor i Hulsing boravak u Zagrebu iskoristiće i za održavanje masterklasa.
Prošlogodišnja dobitnica Gran prija i nagrade publike, portugalska animatorka Laura Gonçalves, sudiće u objedinjenom žiriju studentskog i hrvatskog takmičarskog programa, uz programskog direktora Anifilma i animacijskog novinara Pavela Horáčeka i hrvatsku animatorku i strip-umetnicu Irenu Jukić Pranjić. Studentska konkurencija obuhvata 41 delo, a Nacionalna škola filma i televizije (NFTS) iz Velike Britanije drugu godinu zaredom ukupnom prijavljenom produkcijom zaslužila je naslov najbolje škole animacije. Četiri NFTS-ova filma biće prikazana u konkurenciji za nagrade, a brojne druge publika će videti u tradicionalnoj retrospektivi pobedničke škole.
U žiriju Velikog takmičenja dugometražnog filma biće legendarni mađarski osnivač animacijskog studija i festivala u Kečkemetu Ferenc Mikulás, egipatsko-saudijski profesor animacije i potpredsednik ASIFA-e Mohamed Ghazala i hrvatska animatorka Ivana Guljašević Kuman.
Program čije će se središnje projekcije odvijati pod vedrim nebom Letnje pozornice Tuškanac, koji je predstavila Matea Milić, obuhvata šest impresivnih dela - od adaptacije priča Harukija Murakamija Slijepa vrba, usnula žena (režija: Pierre Földesa) i feminističko-satiričkog mjuzikla sa zvezdom serije Nasleđe Dagmarom Domińczyk, proslavljene Signe Baumane (Moja romansa s brakom), preko intimno-monumentalnog distopijskog mađarskog SF-a Plastično nebo i brutalno-slatkog, antiratnog i crnohumornog Rata jednoroga starog Animafestovog znanca Alberta Vázqueza, do svetske premijere anime horora Amritina gozba Sakua Sakamota i začudno-poetičnog filma iz kineske provincije Nema promjena u našem životu Jingweija Xua.
Središnji retrospektivni program Majstori animacije posvećen je Williamu Kentridgeu – dobitniku nagrade za životno delo Animafesta 2023.
Kentridge je vodeće ime svetske umjetničke scene čija se dela nalaze u stalnim postavima najvažnijih muzeja i galerija, a pozorišne inscenacije u najslavnijim operskim i pozorišnim kućama. Njegov univerzalni opus kreće se u rasponu od dečje književnosti, crteža, grafika, tapiserija i skulptura, preko glume, igranog filma, lutkarskih predstava, pozorišne operske režije i scenografije, do zahjevnih transmedijskih projekata, instalacija, predstava i performansa. U animiranom filmu taj južnoafrički genij prepoznatljiv je po tehnici ugljena na papiru, autobiografskim inspiracijama (likovi Soho Eckstein i Felix Teitelbaum) i tematizaciji apartheida.
Uz retrospektivu devet filmova u izboru Andrijane Ružić, posetioce Animafesta očekuju u specijalna projekcija filma City Deep s muzičkim performansom uživo na ceremoniji otvorenja (uz učešće braće Sinkauz i Maje Rivić), ekskluzivna izvedba Kentridgeove verzije Ursonate dadaista Kurta Schwittersa s muzikom i video mappingom (Daniel Šuljić, Maja Rivić, Igor Pavlic, Stanislav Kovačić i Žana Marović pridružiće se Kentridgeu u realizaciji), izložba iz zbirke slovenačkog kolekcionara Igora Laha Circulus Vitiosus u Galeriji Kranjčar.
U retrospektivnim programima 33. Animafesta zaslužno mesto pripada i velikanu Zagrebačke škole crtanog filma Aleksandru Marksu, dok će noviji radovi afirmiranih imena (Andreas Hykade, Simone Massi, Janet Perlman, Debra Solomon, Izabela Plucińska i dr.) biti prikazani u programu Iz majstorskih radionica uz sučešće samih autora. Naposljetku, poljska animacija, s filmovima velikana poput Borowczyka (kojem se retrospektiva priređuje povodom stote godišnjice rođenja), Lenice, Giersza, Kucije i Dumałe, ali i autorka novije generacije, u fokusu je posebnog programa Animafesta 2023.
Festivalska špica delo je autora Dalibora Barića i muzičara Tonija Starešinića. Barić je i autor festivalske ilustracije koju je u celoviti vizuelni identitet festivala uklopio Studio Kuna zlatica.
Festivalski sajt je www.animafest.hr
*Foto: Tomislav Lipošek
(SEEcult.org)