Vesti

Domaće bitefovske predstave

21. septembar 2023.
SEEcult.org
57. Bitef
57. Bitef

Predstojeći, 57. Bitef ima dve domaće predstave u glavnom programu, a prema navodima članova selektorskog tima, želja im je bila da podrže produkcije koje se mogu nazvati bitefovskim.

“Veoma nam je važno da i dalje razvijamo emancipatorski potencijal Bitefa u lokalnoj zajednici, stoga imamo tri domaće predstave u glavnom programu”, rekla je producentkinja Ksenija Đurović i članica selektorskog tima na druženju sa novinarima u predivnom ambijentu Rajskih konaka. Pridev “bitefovski”, kako je dodala, već se uvrežio i danas je dobro poznati šta znači “bitefovska predstava”.

Foto: Mila Jovanović

Takva je, između ostalog, i predstava Igora Koruge “Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom”, koja je okupila pionire lokalne nezavisne plesne scene - Nelu Antonović, Anđeliju Todorović, Jelenu Jović, Tatjanu Pajović, Borisa Čakširana i Sanju Krsmanović Tasić. Nastala u produkciji Stanice Servisa za savremeni ples, Korugina predstava vodi publiku kroz nekoliko decenija njihovih plesnih karijera, bavi se pozicijom savremenom plesa i preispituje njegovu održivost tokom četiri poslednje decenije.

“Kada imate infrastrukturu koja funkcioniše, zanimalo me je kako se ples u tom smislu održava, kroz koje vrste institucija, institucionalne podrške, kroz koje vrste uslova za rad”, izjavio je Koruga. “Potom, kada imate trenutak raspadanja infrastrukture tj. rata, kako se u tim okolnostima i političkim promenama pozicionirate kao umetnik. Koje stavove zauzimate, koga podržavate, a koga ne i zašto? I naposletku, kada nakon ratnog perioda dolazi neka bolja, obećavajuća budućnost, kako u tim okolnostima opstajete sa praksom u svetu novog društvenog poretka”, dodao je Koruga, čija je predstava imala dva premijerna izvođenja u aprilu, a publika će ponovo moći da je pogleda 6. oktobra u 18 časova u Bitef teatru.

Publika 57. Bitefa imaće priliku da 6. oktobra, ali od 20 časova, a pogleda i predstavu “Kao i sve slobodne djevojke” u produkciji Ateljea 212. Komad Tanje Šljivar, u režiji Selme Spahić, inspirisan je pričom o sedam 13-godišnjih devojčica koje su ostale trudne na školskoj ekskurziji.

Dramaturg predstave Dimitrije Kokanov izjavio je u ime celog tima da im je svima drago zbog toga što je njihov rad prepoznat i selektovan za 57. Bitef.

Prema njegovim rečima, učešće na Bitefu došlo je kao potvrda njihovog nastojanja da u Ateljeu 212 propituju šta sve jeste i šta bi mogao da bude dramski teatar.

“Ovo je jedan od najizvođenijih domaćih dramskih komada u Evropi i svetu, ali kod nas do sada nikada nije produciran. Komadom smo propitivali izvođačke okvire u dramskom teatru, kao i pitanje reprezentacije”, rekao je Kokanov. Podsetio je na to da uloge devojčica igraju odrasle glumice, kao i glumci. “Tako su nam ovaj komad, kao i predstava Selme Spahić, poslužili kao poligon za istraživanje, ali su pokrenuli i važan dijalog i diskusiju”, dodao je Kokanov.

Među predstavama u glavnom programu je, inače, i komad Ivane Sajko “#Jeanne” u režiji nekadašnje selektorke Bitefa Anje Suše, a u produkciji Riksteatrena i Dramatena iz Stokholma. Ta savremena verzija Jovanke Orleanke biće izvedena 9. oktobra u Pozorištu na Terazijama.

Međunarodni žiri na čelu sa dr Anom Vujanović odlučiće o tome ko će dobiti Gran pri “Mira Trailović” i specijalnu nagradu “Jovan Ćirilov”, a u konkurenciji su, kako je ranije najavljeno, i predstave “Deca sunca” (Nemačka), “Zbogom, Lindita” (Grčka), opera-performans “Sunce i more” (Litvanija), “Raspevana mladost” (Mađarska) i “Wakatt” (Belgija, Burkina Faso).

Bitefov tim i novinari su druženje nastavili susretom sa Nenadom Gladićem, poznatijim TV gledaocima kao Lepi Brka, koji je - u skladu sa sloganom 57. Bitefa “Snago, ne pristaj da budeš nečija”, pokazao kako se priprema posebna proja, koja je davala snagu balkanskim narodima. Bitefov karavan zaputio se potom ka Pranjanima, gde ih je ugostila Destilerija Prodanović, čiji je vlasnik Milutin Prodanović otkrio da mu je posebno drago što je za slogan izabran stih mlade pesnikinje Radmile Petrović, koja je odrasla u tom delu Srbije i koja glasno i nadahnuto govori o svom životu na selu.

Izlet je završen u Takovu, gde je Miloš Obrenović podigao Drugi srpski ustanak. Nakon obilaska Muzeja Drugog srpskog ustanka, turizmolog Nikola Petaković poveo je celu ekipu i u obilazak crkve brvnare sagrađene od drveta 1795. godine. Sa tog mesta Miloš Obrenović je i objavio narodu da se kreće u novi boj protiv Turaka.

Festivalski sajt je festival.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Naslovna fotografija: Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom - Vladimir Opsenica

(SEEcult.org)

Tagovi