Internacionalni umetnički festival novih medija Videomedeja predstaviće od 12. do 14. oktobra u Svilari u Novom Sadu gotovo 70 umetničkih radova u formi videa, filma, animacije, medijskih instalacija i interaktivnih projekata iz različitih krajeva sveta, a počeće fascinantnom kinetičkom audio-video-svetlosnom skulpturom i nastupom uživo ROTOЯ [SONIC BODY].
Program 27. Videomedeje, čiji su urednici Ivana Sremčević Matijević, Željko Mandić i Srđan Radaković, sačinjen je od oko 800 radova pristiglih na konkurs iz čitavog sveta.
Festival će okupiti poznate umetnike iz više od 25 zemalja, među kojima su kako domaći, tako i svetski poznati stvaraoci video umetnosti.
Program 27. Videomedeje sastoji se iz takmičarskog i revijalnog dela, a obuhvata ukupno 67 umetničkih radova. Za takmičarski program odabrano je 36 radova, koji su svrstani u dve selekcije: Projekcije sa 28 radova (video, film, animacija) i Medijski projekti sa osam radova (medijske instalacije, interaktivni projekti i nastupi).
U okviru revijalnog dela programa najavljeno je 15 video radova renomiranih internacionalnih autora (Poseban program), kao i devet video radova domaćih autora u selekciji Made in Serbia. Takođe, biće predstavljeno devet studentskih umetničkih filmova iz kategorije Lunartis koji dolaze iz prestižnih filmskih akademija širom sveta.
U revijalnom delu programa publika će imati priliku da vidi i prezentaciju Ars Electronica Animation Festival 2022 on Tour.
Nagrade 27. Videomedeje biće dodeljene 14. oktobra u 19:15 časova, uz projekciju nagrađenih radova.
Tročlani internacionalni žiri u sastavu: Christl Baur (Austrija), koja je na čelu festivala Ars Electronica, režiser Filip Markovinović (Srbija) i umetnik i programer softvera Marc Lee (Švajcarska), dodeliće novčanu nagradu Sfinga u iznosu od hiljadu evra za najbolji rad iz takmičarske selekcije, a otvorena je mogućnost i za pohvale. Nagradu “Bogdanka Poznanović” za najbolji rad proizveden u Srbiji dodeliće selekciona komisija, a biće dodeljena i nagrada publike.
Urednički tim Videomedeje, koju organizuje Udruženje za video umetnost Videomedeja, izrazio je zadovoljstvo činjenicom da iz godine u godinu umetnici iz najrazličitijih krajeva sveta iznova konkurišu za učešće na tom festivalu, formirajući na taj način neku vrstu nezavisne scene, iako se međusobno razlikuju po umetničkim vizijama i dometima. Čak i kada intencija umetnika nije potpuno jasna, publika ima mogućnost da kroz različite stilove i umetničke pristupe doživi lični impuls i duh vremena koji je inspirisao umetnike da se izraze, istakli su urednici Videomedeje.
Prošle godine, na 26. Videomedeji, nagrada “Sfinga” za najbolji video dodeljena je umetnici Pinji Valja iz Finske za višeslojno eksperimentalno ostvarenje “To Make a Film Just to Meet Vera”, a nagrada “Bogdanka Poznanović” za najbolji medijski proejkat pripala je Goranu Despotovskom iz Srbije za rad “Plank”.
Više informacija o festivalskom programu moguće je naći na sajtu Videomedeje ili skeniranjem QR koda, a nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
Ulaz na celokupan program je besplatan.
(SEEcult.org)