Promocija evropskih filmova i razvoj filmske kulture među mladima ciljevi su projekta Euro Fest For Kids, koji realizuju MTS dvorana u Beogradu, Kulturni centar u Gornjem Milanovcu i Leskovački kulturni centar, uz podršku mreže Europa Cinemas, odnosno MEDIA potprograma Kreativne Evrope. O interesovanju dece za filmske sadržaje i edukaciju, poput kreativnih radionica sinhronizacije filmova, kao i o važnosti podrške programima koji promovišu evropska ostvarenja i doprinose razvoju najmlađe filmske publike govori u intervjuu za portal SEEcult.org urednik filmskog programa Kulturnog centra “Mija Aleksić” u Gornjem Milanovcu Boban Stefanović.
– Projekat “Euro Fest for Kids”, jedan od podržanih projekata od mreže Europa Cinemas, zasnovan je na ideji promocije evropskih filmova za decu u Srbiji kojima je ograničen pristup filmskom sadržaju. Osim projekcija filmova radi razvoja mlade publike, organizujete i radionice sinhronizacije. Kakav je odziv dece za učešće u aktivnostima projekta?
Boban Stefanović: Odziv mladih za radionice je bio izuzetan. U Beogradu, Gornjem Milanovcu I Leskovcu radionicu je pohađalo više od 70 polaznika. Nakon održanih radionica najtalentovaniji polaznici, njih deset, “pozajmili” su svoje glasove za evropski dugometražni animirani film “Ružica i kamena trolica”. To nam ukazuje na značajano interesovanje i angažovanje mlade publike u projektu "Euro Fest for Kids". Ovakav odziv sugeriše da deca pokazuju interesovanje za evropske filmove i aktivnosti koje pruža projekat. Sam uspeh radionice imao je pozitivan uticaj na ciljeve projekta, uključujući promociju evropskih filmova među decom i mladima i doprinosi razvoju filmske kulture među mlađom publikom.
– Nedavno je održana i filmska revija “Euro Fest for Kids” u Beogradu, Gornjem Milanovcu i Leskovcu istoimenu filmsku reviju za decu, a među prikazanim ostvarenjima bio je i animirani film “Ružica i kamena trolica” danske rediteljke Karle Nor Holmbek, u čijoj su sinhronizaciji učestvovali đaci iz sva tri grada. Kako je tekao taj proces kreativnog rada sa njima?
Boban Stefanović: U sinhronizaciji filma “Ružica i kamena trolica” učestvovali su đaci iz tri grada koji su pohađali kreativne radionice “Kako sinhronizovati crtani film” koje su vodili iskusni glumci i filmski profesionalci Vesna Šašić Paštrović i Marko Marković, u saradnji sa inženjerom zvuka Miletom Novkovićem. Sama radionica je imala nekoliko ključnih delova u kreativnom procesu: uvod – gde su se polaznici upoznavali sa istorijom animiranog filma i uvodom u svet sinhronizacije. Polaznici radionice su se upoznali i saznali šta je sinhronizacija, kako glumci donose likove na ekran koristeći svoj glas i zašto je to važno u filmskoj industriji. Zatim, drugi deo radionice se odnosio na vežbe glasovnih tehnika, što je uključivalo vežbe disanja, promene tonaliteta, brzine izgovora i izražavanje emocija kroz glas, ali i pravilnog izražavanja, kao i same praktične vežbe sinhronizacije.
Nakon tih vežbi izvršena je analiza karatkera iz filma “Ružica I kamena trolica” i na kraju sama sinhronizacija animiranog filma u studiju.
– Šta mislite generalno o interesovanju dece i mladih za bioskop, imajući u sve veću dostupnost filmskih sadržaja na onlajn platformama?
Boban Stefanović: Mislim da je interesovanje za bioskop veliko, bez obzira na dostupnost sadržaja na onlajn platformama. Na to nas upućuje podatak o gledanosti u bioskopskim dvoranama. Iz godine u godinu, nakon završetka pandemije korona virusa, broj posetilaca u bioskopskim dvoranama se povećava.
– Imate li neku novu ideju za nastavak partnerske saradnje u ovom pravcu?
Boban Stefanović: Naravno. I ove godine učestvujemo na konkursu “Collaborate to Innovate” Europa Cinemasa. Naime, podstaknuti uspehom projekta “Euro Fest for Kids”, koji je još uvek u toku, izradili smo projekat koji je i ovog puta usmeren na edukaciju mladih, ali i na promciju evropskog i sprskog filmskog i kulturnog nasleđa. U ovom projektu učestviju četiri partnera (Kulutrni centar “Mija Aleksić” Gornji Milanovac, Leskovački kulturni centar, MTS dvorana Beograd i bioskop Vilin grad iz Niša). Očekujemo i nadamo se da će ovaj projekat bit podržan ove godine od Europa Cinemasa.
– Koliko vam je značila podrška Europa Cinemas, odnosno potprograma MEDIA Kreativne Evrope?
Boban Stefanović: Važnost podrške Europa Cinemas i potprograma MEDIA Kreativne Evrope je veoma značajna i ključna za projekte kao što je "Euro Fest for Kids" – pružanjem resursa podrške različitim aspektima projekta. Istakao bih i saradnju sa MEDIA Deskom Srbija koji nam je prikilom kreiranja i realizacije ovog projekta veoma pomogao savetima i smernicama.
– Šta bi eventualno trebalo promeniti u kulturnoj politici kako bi slične inicijative, koje doprinose i edukaciji, i razvoju publike, ali i decentralizaciji kulture, imale bolje mogućnosti za razvoj i realizaciju?
Boban Stefanović: Ovom prilikom bih istakao veliku podršku Ministarstva kulture ali I Filmskog centra Srbije prlikom realizacije sličnih projekata i inicijativa koje doprinose edukaciji i razvoju publike. Još jedan važan element je i postojanje Mreže kinoprikazivača Srbije što dodatno ojačava kulturnu infrastrukturu i promoviše decentralizaciju kulturnih dešavanja.
Naravno, verujem da je u još većoj meri moguće uključivanje i saradnja sa lokalnim zajednicama, što takođe igra ključnu ulogu, u cilju identifikacije i zadovoljenja specifičnih kulturnih potreba različitih regiona. Mislim da bi bilo dobro uspostavljanje digitalnog sistema praćenja statistike i analize, ali i evaluacije k– ako bi se ocenila uspešnost kulturnih inicijativa i njihov doprinos zajednicama. Ovi podaci mogu pomoći u prilagođavanju prema stvarnim potrebama i rezultatima. Ovo bi moglo uključivati i stvaranje digitalnih platformi za distribuciju kulturnih događaja, kao i obezbeđivanje pristupa informacijama o kulturnim dešavanjima.
(SEEcult.org)