Jubilarni, deseti Gitar art festival u Beogradu počeće 7. februara u Sava centru koncertom španskog virtuoza flamenka Visenta Amiga (Vicente), a do 14. februara predstaviće niz domaćih i stranih majstora gitarskog zvuka, uključujući Stinga, Edina Karamazova i čuvenog italijanskog kompozitora Enia Morikonea (Ennio Morricone), koji će sa orkestrom Roma Sinfonietta nastupiti na Dan zaljubljenih u Areni.
Karata za sve koncerte još ima, čak je stotinak ostalo i za Stinga i Karamazova, koji će 8. februara nastupiti u Sava centru, saopšteno je na konferenciji za novinare u Skupštini grada.
Predstavnici stranih ambasada, Ministarstva kulture Srbije i Skupštine grada Beograda, koji finansijski podržavaju GAF, izneli su niz pohvala na račun organizatora, koji su najavili da će raditi i na tome da festival dobije komercijalni karakter.
Navodeći da je ovogodišnji budžet 60 do 70 miliona dinara, direktor GAF-a Boško Radojković rekao je da je do sada oko 80 odsto potrebnih sredstava obezbeđivano od 12-13 ambasada i domaćih institucija, kao što su Ministarstvo kulture i Skupština grada.
Ministarstvo kulture učetvorostručilo je ove godine podršku, koja iznosi četiri miliona dinara, kako je rekla pomoćnica ministra Ana Vučetić, ističući da je reč o kontinuiranoj podršci GAF-u.
Skupština grada pomogla je sa tri miliona dinara, rekao je Aleksandar Pekovića, ističući da GAF doživljava afirmaciju i van granica Srbije, pre svega zahvaljujući modernom, evropskom konceptu.
I predstavnik holandske ambasade Čilda Hukstra ocenio je da je GAF postao izvanredan muzički događaj i, ističući da su organizatori veliki entuzijasti, dodao da je holandska amabasada podržava taj festival još od 2002. godine.
Početak jubilarnog GAF-a obeležiće španski virtuoz Amigo, koji ima reputaciju autentičnog naslednika Paka de Lusije, a ubrzo nakon gostovanja u Beogradu objaviće novi, šesti album “Paseo De Gracia”.
Amigo će otvoriti GAF sa šestočlanom grupom, a beogradskoj publici poznat je i sa koncerta 2005. godine, kada je takođe nastupio pred prepunim Sava centrom.
Pored superiorne tehnike, izdvaja ga savremenost u muzičkom izrazu i prelazak žanrovskih granica, čime je i stekao ugled među širokim auditorijumom.
Amigo je sarađivao sa uglednim imenima kao što su Alehandro Sanz, Khaled ili Miguel Bose, a sa Stingom je snimio veliki hit “Send Your Love”.
Nastupao je s najvećim savremenicima na gitari, kao što su De Lusija, Al di Meola, Džon Meklafin, pa čak i sa rok imenima kao što su Džo Satriani, Stiv Vai, Kit Ričards i Bob Dilan.
Između ostalog, osvojio je Gremi nagradu za najbolji flamenko album u 2001. godini, a prestižni magazin “Guitar Player” proglasio ga je za najboljeg svetskog flamenko gitaristu.
Već druge večeri GAF-a predstaviće se Sting, lider grupe Polis, koji će nastupiti sa virtuoznim lautistom Karamazovim, u okviru njihovog zajedničkog albuma i turneje “Songs from the Labyrinth”.
Taj album završio je 2006. i 2007. godinu na prvom mestu Bilbordove liste klasične muzike, a čine ga pesme proslavljenog elizabetanskog kompozitora Džona Daulenda, stvarane u kasnom 16. veku, pisane za lautu i glas. Ceo album je snimljen u Stingovoj kući i studiju u Toskani, koja takođe datira iz 16. veka.
Među zvezdama jubilarnog GAF-a je i etno trio sa Balkana koji čine Vlatko Stefanovski, Miroslav Tadić i Teodosije Spasov, a nastupiće 13. februara u Sava centru, nakon čega će se, u pratećem programu “Midnight Guitar Art Caffe” u Domu omladine, predstaviti i kao Đ-evi.
Najveća zvezda GAF-a je slavni Morikone, čijim će koncertom GAF biti završen 14. februara u Areni, a osim sa svojim simfonijskim orkestrom Roma Sinfonietta, koji broji oko stotinu članova, nastupiće i sa velikim horom pod dirigentskim vođstvom beogradske profesorke Darinke Matić Marović.
GAF obuhvata i četiri festivalske večeri na Kolarcu, od 9. do 12. februara, gde će nastupiti najbolji klasični gitariste iz 14 zemalja, među kojima su i velikani Alirio Dijaz, Kazuhito Jamašita i Dušan Bodanović.
Sajt GAF-a je www.gaf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)