B2 galerija u Beogradu započinje šestu izlagačku sezonu 16. marta otvaranjem izložbe konceptualnog umetnika, pesnika i esejiste Vlade Marteka “Izreći sve kao Hamlet u predstavi".
Martekova umetnička praksa u velikoj je meri vezana za propitivanje poezije kojoj se pristupa kroz redimejd, land-art, (poetsku) akciju, agitaciju, fotografiju, asamblaž, kolaž. Upravo ta sumnja u jezik i dekonstrukcija istoga, koja pronalazi uzore u vizuelnoj i konkretnoj poeziji, letrizmu, fluksusu, vodi do stvaranja ritualnog prostora u kome jezik dobija svoju zasluženu posvetu, navela je Neva Lukić u tekstu za katalog izložbe.
Izložba se može posmatrati kao mini retrospektiva, jer obuhvata niz dela nastalih u periodu od kasnih 70-ih pa sve do današnjih dana. Kao što Hamlet izriče dilemu, Martek kroz dve grupe izloženih radova izriče neizbežnu dualnost sveta, totalitet jedne ravnoteže. S jedne strane nalaze se radovi koji promišljaju poeziju i umetnost, a s druge geopolitički radovi koji predstavljaju intervencije na različitim geološkim kartama ili fiktivne karte nastale u različitim medijima.
What is conceptualism, 1978, c/b fotografija, papir, tempera, 21 x 26 cm
Milost za sve umjetnike, 2015, kolaž, 21 x 29 cm
Odabrani radovi su rađeni kredom, olovkom, ima dosta fotografije, foto dokumentacije land arta, grafika, kolaža, asamblaža.
Tokom boravka u Beogradu, Martek će izvesti agitaciju na grobu Branka Miljkovića, pesnika za čije je delo još davne 1980. godine izveo agitacije u Zagrebu, Rijeci i Beogradu. Na fasadama gradskih trgova stajali su jednostavni, čak i skromni plakati na kojima je pisalo: “Čitajte pesme Branka Miljkovića”.
Čak 44 godine kasnije, umetnik se vraća u Beograd, u vremenu informacija u kojem je od presudne važnosti podstaći ljudsko biće na čitanje i promišljanje.
Lako je u umjetnosti biti umjetnik, 2016, kreda u boji, platno, 30 x 40 cm
Vlado Martek, rođen 1951. u Zagrebu, gde je diplomirao književnost i filozofiju, u početku se bavio vizuelnom i konkretnom poezijom (nazvavši je Predpoezija), a od sredine 70-ih konceptualizmom i akcionizmom (sa Grupom šestorice autora), umetničkim knjigama te samostalno objavljenim i distribuiranim štampanim izdanjima (samizdati, plakati- agitacije, razglednice). Od početka 80-ih godina bavi se slikarstvom, vajarstvom, grafikom i land artom. Piše tekstove o poeziji, tekstove i prikaze o umetničkim praksama srodnih autora.
U poslednje vreme vratio se projektima u duhu konceptualizma i bavi se fotografijom (arhiviranjem) i umetničkim knjigama kao konceptualnom formom.
Tri dela iz njegove konceptualne prakse nalaze se u Zbirci Centra Pompidu, a nekoliko radova u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku.
Retrospektivnu izložbu u Modernoj galeriji u Zagrebu postavio je Zdenko Rus 2008. godine, a sledeće retrospektive bile su u Skoplju, Splitu, Rijeci i Ljubljani od 2018. do 2020.
Etika - estetika, c/b fotografija,40,5 x 59 cm, ed 2/5
Objavio je 18 knjiga. To su zbirke poezije i predpoezije, knjige eseja o savremenim umetnicima, zbirke tekstova, knjige inscenirane fotografije, knjige o poetskim i političkim agitacijama; sedam grafičkih mapa i dva koautorska izdanja.
Monografska publikacija “Martek – fatalne figure umetnika”, autora Miška Šuvakovića izašla je 2002. godine, te zbornik tekstova o njegovom delu “Vlado Martek – Ova knjiga je bolja od idealne” (Ljubljana, 2020).
Martek je član Društva hrvatskih knjiđevnika (DHK) i Hrvatskog društva likovnih umetnika (HDLU). Živi i radi u Zagrebu i Rovinju.
Izložba u B2 galeriji biće otvorena do 8. aprila, a rezultat je saradnje galerije B2 i umetničke organizacije Maximum iz Zagreba.
Galerija B2 tokom šeste izlagačke sezone baviće se temom vremena iz ugla posmatrača. Kakve sve unutrašnje slike može da proizvede umetnički objekat pitanje je koje će biti u fokusu serije izložbi, kojima će biti dovođenu u odnos materijalizovano delo i proživljeno iskustvo o njemu.
*Naslovna fotografija: 10% artist, 2011, asamblaž, 9 x 13 cm, fotografije: Vladimir Popović
(SEEcult.org)